forum.optyczne.pl

Wolne tematy - Miła sytuacja

Arek - Pią 12 Sty, 2018
Temat postu: Miła sytuacja
Pochwalę się Wam czymś. Ostatnio zapragnąłem kupić sobie nowy nóż survivalowy. Jestem z pokolenia, które w harcerstwie nie rozstawało się z finką przytoczoną do pasa. Wtedy biegało się z dużymi nożami po szkole i nikt się tym nie przejmował :) Teraz pewnie wezwano by policję :)
Mój idealny ekwipunek na wycieczkę do lasu musi zawierać lornetkę i dobry nóż.

Zapragnąłem jednak kupić sobie coś solidnego. Nie chciałem żadnej chińskiej masówki tylko coś ręcznie kutego i wykończonego. Znalazłem więc fajną ofertę jednego z polskich płatnerzy/knifemakerów (trudno używać słowa nożowników). Wybrałem model i zamówiłem, płacąc przelewem z góry.

Za kilka dni przyszła paczka z... dwoma nożami. Jednym, który zamawiałem i drugim mniejszym.
Od razu napisałem do płatnerza, że przez pomyłkę dostałem dwa noże i gdzie mam odesłać ten drugi. Odpisał, że jest czytelnikiem Optyczne.pl i tyle razy korzystał z naszych porad, że w taki sposób postanowił się odwdzięczyć. Ale mi się zrobiło miło. Po latach czytania żali, wyrzutów i krytyki w komentarzach taki gest znaczy naprawdę wiele. A u płatnerza na pewno coś jeszcze kupię (marzy mi się piękny damast).

bergercs - Pią 12 Sty, 2018
Temat postu: Re: Miła sytuacja
Arek napisał/a:
Jestem z pokolenia, które w harcerstwie nie rozstawało się z finką przytoczoną do pasa. Wtedy biegało się z dużymi nożami po szkole i nikt się tym nie przejmował :)


W Krakowie ciągle tak biegają :mrgreen:

Wojmistrz - Pią 12 Sty, 2018

No proszę, są jeszcze fajni ludzie na świecie. Miło słys...czytać.
komor - Sob 13 Sty, 2018

Arek, teraz nie masz wyjścia. Musisz zrobić jakiś test porównawczy obiektywów do fotografii produktowej noży! :mrgreen: Swoją drogą wśród miłośników tego rodzaju biżuterii jest paru zapalonych fotografów robiących świetne kadry z nożami, latarkami i innymi survivalowymi przedmiotami.
T.B. - Sob 13 Sty, 2018

Wojmistrz napisał/a:
No proszę, są jeszcze fajni ludzie na świecie.

W moim świecie, niefajni to tylko margines :smile:

Arek - Sob 13 Sty, 2018

komor napisał/a:
Swoją drogą wśród miłośników tego rodzaju biżuterii jest paru zapalonych fotografów robiących świetne kadry z nożami, latarkami i innymi survivalowymi przedmiotami.


Fakt, miło się patrzy na te zdjęcia. Bardzo często są robione ze smakiem i są poprawne technicznie.

maziek - Pon 15 Sty, 2018

O, będziemy mogli sobie z Naczelnym pokazywać nasze noże ;) .
Arek - Pon 15 Sty, 2018

A masz jakieś fajne?
maziek - Wto 16 Sty, 2018

Parę jeszcze mam :) . W stosunku do noży jestem jak niepijący alkoholik - próbuję wytrwać w trzeźwości ale jak mnie najdzie to kupię jeden i wtedy zwykle się na jednym nie kończy. Potem rozdaję.
Master Yoda - Wto 16 Sty, 2018

Masz i damast , sto warstw kutych na jedną stronę

Noże poza zegarkami to moja pasja od lat, a w szczególności noże WP.

maziek - Wto 16 Sty, 2018

Nie zdzierżę, aby nie zaprotestować przeciw używaniu słowa "damast" na produkt skuwany z blaszek ;) . Z góry proszę o przebaczenie, ale jestem przeczulony. Tzw. "damast skuwany", (super marketingowe określenie), tak się różni od damastu prawdziwego, to jest krystalicznego, jak mniej więcej fajans od chińskiej porcelany ;) . Jeśli już to "dziwer".

Prawdziwy damast istnieje tylko w postaci głowni sprzed co najmniej 300 lat i nikt nie potrafi go obecnie wytworzyć choć niejeden (i nie jeden koncern) łamał sobie nad tym głowę. Pod koniec XX w. podpierając się całą wiedzą i całą dostępną technologią i techniką wytworzono produkt z grubsza podobny, jednak wciąż nie do końca o takich właściwościach. Również wygląd damastu jest nie do podrobienia techniką skuwania.

Nawiasem mówiąc będąc na ostatnim zlocie kopnąłem się do Malborka i sporo czasu spędziłem pośród gablot z perskim damastem :) .

Master Yoda - Wto 16 Sty, 2018

Dziwer to damast skuwany :cool:
Na prawdziwy "sprzęt" mało kogo stać z racji ceny hihi...

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2018 21:15 ]
P.S Pozdrawiam z Lublina! :cool:

maziek - Sro 17 Sty, 2018

O, to kolega z II stolicy PRL ;) .
Master Yoda - Sro 17 Sty, 2018

Na dokładkę "pomieszkuje" w trzeciej :cool:

A nożyki lubię, ostatnio nabyłem 2 sztuki WZ-69, polski multitool, z czasów gdy jeszcze szwajcarom z Victorinoxa jeszcze nie śniły się takie scyzoryki.....
Cała produkcja to 3 000 szt.

[ Dodano: Sro 17 Sty, 2018 10:14 ]
https://www.google.pl/url...u2gAAetp2SSX0da

[ Dodano: Sro 17 Sty, 2018 10:15 ]
P.S Wiesz czemu przeniesiono stolicę z Krakowa do Warszawy?
Bo lekarz zalecił królowi wiejskie powietrze :lol: .....

maziek - Sro 17 Sty, 2018

Nie kuś! Nie chcę oglądać żadnych zdjęć noży! Mówię, że jestem niepijącym nożoholikiem! Ale wolę mam słabą ;) ...
Master Yoda - Sro 17 Sty, 2018

To ten :grin:
https://imgur.com/a/iHLcA
https://imgur.com/a/coGpA

maziek - Sro 17 Sty, 2018

Sadysta ;) ...
Master Yoda - Sro 17 Sty, 2018

Ma jeszcze zapalniczkę benzynową :lol:
Arek - Sro 17 Sty, 2018

A propos zdjęć, to prawie kupiłem ten :)

gielniak-knives.com/pl/mysliwskie/erevu/

Master Yoda - Sro 17 Sty, 2018

Ładny, ale takiego " szkoda" na biwak.
Ja od kilku lat na wypady za miasto uzywam tego :
https://www.google.pl/url...Jl8wMj_138C-OBD

Wygodny, ostry, mozna i gałęzie rąbać i chleb kroić , pochwę jak i caly nóż latwo utrzymać w czystości i sprawności technicznej, co przy skórzanych pochewkach jest utrudnione....
No i cena dosc przystępna ( około 500 pln w zaleznosci od modelu ) do tego co dostajemy.
Polecam.

[ Dodano: Sro 17 Sty, 2018 19:44 ]
https://imgur.com/a/pULHo

komor - Pią 19 Sty, 2018

Master Yoda napisał/a:
No i cena dosc przystępna ( około 500 pln

Niech mi ktoś jeszcze raz wypomni, że latarka za 1000 zł to jest przegięcie…  :mrgreen:

T.B. - Pią 19 Sty, 2018

A kto bogatemu zabroni? :???:
maziek - Pią 19 Sty, 2018

Znasz komor jakiegoś onanistę sprzętowego podniecającego się latarką?
Master Yoda - Pią 19 Sty, 2018

komor napisał/a:
Master Yoda napisał/a:
No i cena dosc przystępna ( około 500 pln

Niech mi ktoś jeszcze raz wypomni, że latarka za 1000 zł to jest przegięcie…  :mrgreen:

Za jeden z kamieni do ostrzenia zapłaciłem prawie 1000 pln, :razz: , a potrzebuje jeszcze jeden, z inna gradacją.... :grin:

maziek - Pią 19 Sty, 2018

A po co ostrzyć latarkę :shock: ?!

:cool:

Master Yoda - Pią 19 Sty, 2018

Kamień nie do latarki, do obiektywu :razz: :razz:
Arek - Pią 19 Sty, 2018

Żeby bokeh był maślany :)
Dżozef - Pią 19 Sty, 2018

Master Yoda napisał/a:
Za jeden z kamieni do ostrzenia zapłaciłem prawie 1000 pln,

:lol: :lol: :lol:
A ja za trzy duże kamienie o różnych gradacjach (Polskie) dałem 27zł.+ przesyłka.
No, ale do noża za 500zł to pewnie nie honor.

Master Yoda - Pią 19 Sty, 2018

Dżozef napisał/a:
Master Yoda napisał/a:
Za jeden z kamieni do ostrzenia zapłaciłem prawie 1000 pln,

:lol: :lol: :lol:
A ja za trzy duże kamienie o różnych gradacjach (Polskie) dałem 27zł.+ przesyłka.
No, ale do noża za 500zł to pewnie nie honor.

Ten to ostrze o schody :lol:
Kamien jest do miecza japońskiego z pierwszej polowy XIX wieku.... Docelowo służy też i innym ostrzom, np nozom kuchennym.
http://www.smakprostoty.p...y-gradacja-5000
Plus podstawka.
A za 27 pln to wiesz co kupiles?, trzy kamienie, ale nie do ostrzenia.
Na targu maja asortyment tej samej klasy....

[ Dodano: Pią 19 Sty, 2018 19:55 ]
Tu link do ostatnio nabytego " kuchenniaka" :o
https://www.googleadservi...ASABEgIP-fD_BwE
I fotka :

https://imgur.com/a/qIcbM

komor - Sob 20 Sty, 2018

maziek napisał/a:
Znasz komor jakiegoś onanistę sprzętowego podniecającego się latarką?

Maziek, mogę Ci dać linki do dwóch forów latarkowych, gdzie będziesz miał cały zestaw takich onanistów. :) Najwyraźniej nie wiesz, co to dobra latarka. Przecież to jest to samo co z nożem, aparatem foto, zegarkiem czy samochodem…

Master Yoda napisał/a:
Tu link do ostatnio nabytego " kuchenniaka"

Jeeeeżu, nie pokazuj tego mojej żonie, bo jeszcze będzie chciała na urodziny… A skoro już o nożach i zdjęciach mowa, to jakiś czas temu jednej szefowej udokumentowałem taki, ale pewnie to dla Ciebie, Master Yoda jakaś tania tandeta, zdaje się że ten nóż to jakaś nagroda była, nie jest chyba używany na co dzień.

T.B. - Sob 20 Sty, 2018

Master Yoda napisał/a:
Kamien jest do miecza japońskiego z pierwszej polowy XIX wieku...

A na czym Ty tępisz ten miecz?! :shock: :zalamany:
Aż boję się pomyśleć.

fatman - Sob 20 Sty, 2018

Hmm... nie znam się na nożach i damasach ale czerpiąc wiedzę z mojego domowego serwerka sądziłem dotychczas, że najlepsza jest stal „waleriańska” 😜
Dżozef - Sob 20 Sty, 2018

Master Yoda napisał/a:
Kamien jest do miecza japońskiego z pierwszej polowy XIX wieku....

:lol: :lol: :lol:
To nie kamień tylko osełka, czyli produkt syntetyczny (jak do kos w sklepach GSu po 3zł.) , te moje są wyselekcjonowane z polskich kamieniołomów i ostrzę wszystko tzn. różne rodzaje stali bez znaczenia z jakiego kraju pochodzą - nie obrażają się :mrgreen:

Master Yoda - Sob 20 Sty, 2018

T.B. napisał/a:
Master Yoda napisał/a:
Kamien jest do miecza japońskiego z pierwszej polowy XIX wieku...

A na czym Ty tępisz ten miecz?! :shock: :zalamany:
Aż boję się pomyśleć.

To egzemplarz kolekcjonerski....
Jako pasjonat pewnie znasz to uczucie gdy dbasz o sprzęt :)

Ponizej identyczny nóż wystąpił w filmie Romana Polańskiego "Nóż w wodzie " - grawitacyjny nóż Luftwaffe.
https://imgur.com/a/Fn30x

[ Dodano: Sob 20 Sty, 2018 15:37 ]
Dżozef napisał/a:
Master Yoda napisał/a:
Kamien jest do miecza japońskiego z pierwszej polowy XIX wieku....

:lol: :lol: :lol:
To nie kamień tylko osełka, czyli produkt syntetyczny (jak do kos w sklepach GSu po 3zł.) , te moje są wyselekcjonowane z polskich kamieniołomów i ostrzę wszystko tzn. różne rodzaje stali bez znaczenia z jakiego kraju pochodzą - nie obrażają się :mrgreen:

Wiesz, jeden kupuje dobry zegarek bo lubi obcować ze sztuką, inny bedzie sie smiał ze czas pokazuje mu telefon, jeden kupi nóż u knivemarkera, dedykowany, inny szmelc w Lidlu za 10 pln i tez bedzie sie śmiał ze mu kroi chleb....
Zycze radości z użytkowania zakupionego sprzętu.

[ Dodano: Sob 20 Sty, 2018 15:39 ]
Pomijam fakt że bzdury wypisujesz.

[ Dodano: Sob 20 Sty, 2018 15:47 ]
Poczytaj o kamieniach naturalnych i syntetycznych.

maziek - Nie 21 Sty, 2018

Zaraz sie pozabijacie ;) .

motto: Jeden zbiera znaczki pocztowe, drugi podkłady kolejowe.

Tłumaczenie motta: każde hobby jest bez sensu tak w wymiarze praktycznym, jak ekonomicznym i darwinowskim.

Przeszedłem wszystkie fazy zbieractwa, więc ani niczyja postawa nie wydaje mi się dziwna, czy głupia, ani też nie sądzę, abym nie mógł sam jeszcze zmienić poglądów.

Master Yoda - moim zdanie w Twojej ostatniej wypowiedzi "jeden kupuje dobry zegarek bo lubi obcować ze sztuką, inny bedzie sie smiał ze czas pokazuje mu telefon, jeden kupi nóż u knivemarkera, dedykowany, inny szmelc w Lidlu za 10 pln i tez bedzie sie śmiał ze mu kroi chleb.... " jest niepoparta dowodami próba przemycenia znaku równania między tani a szmelc.

O ile zgadzam się, że ktoś może kupić zegarek, bo lubi obcować ze sztuką, o tyle zegarek będący dziełem sztuki może źle odmierzać czas - i dotyczy to np. wszystkich zegarków mechanicznych versus jakikolwiek szmelc z Lidla - są pod tym względem o rzędy dokładności gorsze. Jeśli więc oprzeć ocenę o cechę podstawową zegarka (odmierzanie czasu) - to szajs z Lidla wygrywa z Patkiem.

Przechodząc na poletko noży to pytanie, co jest dla Ciebie najważniejsze? Bo mam mocne przekonanie, że jeśli chodzi o cechę podstawową noża (cięcie) a nawet kombinację cech (cięcie, wytrzymałość, łatwość ostrzenia) - większość noży wykonywanych przez domorosłych kowali (płatnerzy?) przegra z nożami produkowanymi seryjnie. Są ładne i cieszą oko, ale doświadczenie uczy, że ręczna robota zawsze przegrywa z fabryką jeśli chodzi o parametry. Zwłaszcza, że owi kowale zasadniczo nie mają narzędzi ani potrzeby aby ewaluować swoją robotę.

Owszem, ci którzy stosują gotową stal wymieniają jakieś chińskie znaczki będące symbolem stali, przed którym ma klęknąć nabywca oraz jej twardość - tyle że niektóre z tych noży mimo tych obiektywnie wspaniałych parametrów za diabła nie dają się naostrzyć, a po naostrzeniu tępią szybciej niż gierkowskie gerlachy mojej babci... Taka jakaś dziwna jest właściwość niektórych z tych stali.

Ci, którzy sami skuwają stal zdani są zasadniczo na metody średniowiecznych płatnerzy, ale z całą pewnością nie mają ich doświadczenia... Zresztą tak szczerze to kto to sprawdzi? Do czego służy nóż w lesie - do strugania patyków i łódek ;) . Jak często? Za mało "roboczogodzin" i za mała próbka, aby cokolwiek wyszło w praniu statystycznie przy praktycznie jednostkowej robocie.

Osobiście kupuję noże wyłącznie do szargania (w każdym razie w obecnej fazie, hihi ;) ). Nie kupiłbym noża nieprzeznaczonego do bezstresowego używania w lesie czy na biwaku. Ale ja jestem abnegatem. Sama myśl, że miałbym płacić więcej za "hand-made" i "dedykowanie" niż za istotę istnienia noża mnie odstrasza całkowicie i skutecznie. Sama myśl, że mógłbym mieć z tyłu głowy, że "szkoda mi tego noża do tej roboty bo taki ładny" działa równie skutecznie. Doceniam zmysł estetyczny ale w granicach, pokąd jest to zrobione "przy okazji" i mimochodem - w chwili, kiedy zaczyna być celem samym w sobie mamy do czynienia z biżuterią ;) ... Albo ze złoceniem kałasznikowa ;) . Nic w tym złego, ale nie moja bajka jeśli chodzi o przedmioty użytkowe. Zawsze bardziej podobało mi się podejście armijne: ma być za grosze, spod sztancy i nie psuć się za szybko.

Master Yoda - Nie 21 Sty, 2018

Mialem na mysli producentów z USA, Ci maja i odpowiedni sprzęt i znaja techniki :)
Co do znaku równości tani =szmelc, niestety w dzisiejszych czasach to norma, producenci z Azji, choc potrafia robic dobrze, zalali świat tanią tandetą.....

Co do zegarków tez mam odmienne zdanie :) , w Lidlu sprzedaja kwarcowe ( bywa ze dokladniej wskazuja czas) nie mechaniczne, są mniej trwałe, pomijajac juz nieznany sklad chemiczny materiału z jakiego są zrobione i jego dzialanie na uzytkownika :)


Co do reszty, masz rację.

Edit
Posiadam przeszlo 100 letnie działające zegarki mechaniczne, jestem przekonany ze bedą jeszcze dzialac po mojej smierci :) , natomiast azjatyckie kwarce raczej takiej proby czasu nie przejdą.... :)

Ponizej azjatycki wyrób wysokiej jakości :
https://imgur.com/a/DvmX4

I szwajcarski dla równowagi :)
https://imgur.com/a/EoMaW


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group