forum.optyczne.pl

Filtry, konwertery i soczewki - Filtr 77mm ND do filmów.

szatraś - Sro 17 Sty, 2018
Temat postu: Filtr 77mm ND do filmów.
Cześć
Niedawno zacząłem swoją przygodę z kręceniem filmów za pomocą lustrzanki C5D MK3. Do tej pory nie potrzebowałem szarych filtrów, i posiadam jedynie bazową wiedzę na ich temat.

Jakie filtry moglibyście polecić przy następujących założeniach:
-ujęcia w pełnym słońcu;
-częste korzystanie z pełnego otworu, tj. F/4;
-czas naświetlania 1/50 (25 fps) lub 1/100 (dla 50 fps);
-w zasadzie stale założony filtr polaryzacyjny B+W.

Sprzęt to:
5DMK3 + C16-35MM F/4 + C24-105 F/4

Czy będzie miało sens nakładanie kilku szarych filtrów?
Czy w przypadku 16 mm filtr szary i polar nie będą wchodziły w kadr?

Pozdr :)

ps. zawracam głowę, bo niestety niebawem ruszam w podróż i niestety nie będę miał czasu na zabawę i eksperymenty. Zdaje się na Wasze doświadczenie :)

Amator79 - Sro 17 Sty, 2018

Czy zależy ci na konkretnym kącie migawki(czy jak się to zwie)?
Jeśli nie, to filtr szary ND8, do tego z polarem powinien przyciemnić wystarczająco, żebyś nie miał prześwietlonych klatek przy jasnym obiektywie.
Jeśli chcesz mieć kąt migawki ok.180 stopni, to 2 filtry szare mogą być przydatne(ale o różnej gęstości).
Czy będą 2 filtry powodować winietowanie? Nie wiem, załóż jakiekolwiek 2 filtry i sprawdź.

szatraś - Czw 18 Sty, 2018

Dziękuję dobry człowieku.
Tak, planuję się trzymać 180 stopni.
Nie musi być to precyzyjny dobór filtrów. Wolę aby nawet odrobinę za bardzo ograniczały wpadające światło, bo przy Canonie 5D, moge śmiało podbijać ISO spokojnie nawet do tych 1600 przy kręceniu filmów.
Skuszę się pewnie na Hoya Pro ND8.
Macie jeszcze jakieś sugestie? :)

komor - Pią 19 Sty, 2018

Mając obiektyw f/4 i jeszcze założony polar, filtr ND8 to chyba maks przyciemnienia, jakie może być przydatne. Przy szerokim kącie 16 mm może być już problem z winietowaniem dwóch filtrów.
szatraś - Wto 30 Sty, 2018

Okej, kupiłem filtr Hoya HMC NDx8. Dodatkowo na obiektyw 16-35 mm f/4 założyłem polar B+W. Lekka winieta widoczna do około 20
mm. Nie ma tragedii :) Piszę tak informacyjnie jakby ktoś kiedyś miał podobne dylematy.
Pozdrawiam :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group