forum.optyczne.pl

Edycja zdjęć cyfrowych i oprogramowanie - Jaki konwerter na sRGB??? (przestrzeń barw w JPG)

tomek__ - Pią 23 Lut, 2018
Temat postu: Jaki konwerter na sRGB??? (przestrzeń barw w JPG)
Czy ktoś może polecić program na PC, którym można masowo zmieniać pliki tylko w kwestii przestrzeni barw?
Mam taki problem, że nowe iPhony'y mają JPGi z przestrzenią P3 i bez konwersji na PC kolory są źle wyświetlane. No chyba że przeglądam Photoshopem, to są ok...

pawel78 - Sob 24 Lut, 2018

To po co kupiłeś iphona? :/
tomek__ - Sob 24 Lut, 2018

Po jajco. Naprawdę myślałeś, że przy wyborze telefonu zastanawiałem się w jakiej przestrzeni barw kodowane są jpg?
komor - Sob 24 Lut, 2018

Jakim programem na PC wyciągasz pliki z telefonu? Bo jak na maku eksportujesz JPG-i to program Zdjęcia eksporty robi w sRGB. (Zdjęcia 2.0, macOS 10.12)
tomek__ - Sob 24 Lut, 2018

Pobieram je wprost jak z pamięci masowej, tzn. kopiuj/wytnij-> wklej. Może spróbuję przez iTunes?
komor - Sob 24 Lut, 2018

Spróbuj jakąś metodą „pobłogosławioną” przez Apple, czyli tak jak to się powinno robić według nich. Nie używam Windows to nie pomogę, ale jeśli iTunes/Win ma funkcję ściągania zdjęć z telefonu to pewnie zapisuje w sRGB, albo przynajmniej ma taką opcję.
pawel78 - Pon 26 Lut, 2018

@Tomek: a na forum Iphone/Apple nie wiedzą? :)
Ja mam chyba 12 telefon, 2 cyfrówkę i nigdy nie miałem problemów z zdjęciami. Więc trzeba myśleć co kupuje się.

tomek__ - Pon 26 Lut, 2018

Na forum Apple nie opisują... Co zresztą nie dziwi, bo siedzą tam głównie osoby mające komplet sprzętu od Apple, wtedy problemu nie ma.

Okazuje się, że metoda zalecana przez Apple (import przez Microsoft Zdjęcia) zachowuje przestrzeń pierwotną barw. Znalazłem natomiast inne rozwiązanie - aplikacja do obsługi aparatu firmy trzeciej. Można w niej wybrać.

Swoją drogą, zaskakujące jest to, co piszesz o automatycznej konwersji do sRGB na MACu - przecież zarówno macOS jak i iOS obsługują "promowane" przez Apple P3, bądź co bądź lepsze niż sRGB, więc downgrade do sRGB nie ma sensu.

[ Dodano: Pon 26 Lut, 2018 10:34 ]
Dodam jeszcze, że nie wybrałem iPhone'a dla ze względu na aparat i świadomość tego problemu niespecjalnie wpłynęłaby na decyzję.

[ Dodano: Pon 26 Lut, 2018 11:41 ]
Niezależnie od aplikacji firm trzecich, i tak jestem zainteresowany konwerterem, stąd temat aktualny.

[ Dodano: Pon 26 Lut, 2018 12:24 ]
I kolejne odkrycie - aplikacja Zdjęcia (dedykowana aplikacja do zdjęć w Win10, prawdopodobnie odpowiednik iPhoto) odczytuje poprawnie gamut P3... Wygląda na to, że przeglądarki zdjęć firm trzecich, np. IrfanView nie odczytują poprawnie tej przestrzeni. Chyba zamiast konwersji pozostaje mi przeglądanie zdjęć z iPhone z aplikacji Zdjęcia.

komor - Wto 27 Lut, 2018

tomek__ napisał/a:
Swoją drogą, zaskakujące jest to, co piszesz o automatycznej konwersji do sRGB na MACu - przecież zarówno macOS jak i iOS obsługują "promowane" przez Apple P3, bądź co bądź lepsze niż sRGB, więc downgrade do sRGB nie ma sensu.

Ma sens, jeśli celem eksportu do JPG jest komunikacja ze światem zewnętrznym, wrzucenie pliku do internetu itd. Wewnętrznie aplikacja Zdjęcia pracuje na profilu oryginalnym, jeśli obrabiasz w niej zdjęcia i trzymasz je w bazie zdjęć iCloud. Tylko eksport do JPG konwertuje, z tego co widzę, do sRGB. Sprawdziłem, że zdjęcia z telefonu ściągnięte na komputer to oryginalny, niezmodyfikowany plik HEIC z profilem P3.

Ważna uwaga. Ja mam system w wersji 10.12 (Sierra), a więc przedostatni, a nie aktualny 10.13 (High Sierra), więc u mnie obsługa plików HEIC/HEIV w systemie (i w aplikacji Zdjęcia) jest ograniczona tylko do minimum, czyli umie czytać, pokazać i eksportować. Nie mogę edytować takich zdjęć (za karę :) że się nie przesiadłem na najnowszy system). Być może w High Sierra przy eksporcie jest wybór sRGB/P3, albo zapisuje pliki JPG z profilem P3, tego nie sprawdzę, może ktoś inny podpowie.

tomek__ napisał/a:
kolejne odkrycie - aplikacja Zdjęcia (dedykowana aplikacja do zdjęć w Win10, prawdopodobnie odpowiednik iPhoto) odczytuje poprawnie gamut P3...

To sprawdź może jeszcze, co robi przy eksporcie – sRGB czy P3?

tomek__ - Wto 27 Lut, 2018

Sprawdziłem to od razu - robi sRGB, jednak nie widzę opcji eksportu seryjnego - tylko pojedynczo :(

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group