forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Nikon D5300

Dawka22pl - Pią 09 Mar, 2018
Temat postu: Nikon D5300
Witam,
mam problem z doborem obiektywu i bardzo proszę o pomoc. Posiadam aparat Nikon D5300 z obiektywem AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6G ED i ma problem ze światłem, nie ustawia się w pomieszczeniach. Poszukuje dobrego obiektywu w miarę przystępnej cenie, który będzie robił zdjęcia w pomieszczeniach.

PDamian - Pią 09 Mar, 2018

Dioda wspomagająca AF jest włączona?

http://www.manualsdir.pl/...0.html?page=205

Dawka22pl - Sob 10 Mar, 2018

Tak, dioda jest włączona i mimo wszystko nie robi dobrych zdjęć.
Negatyw - Sob 10 Mar, 2018

Obiektyw, który masz jest dość popularny i chwalony. Jakoś inni użytkownicy nie skarżą się na niego. Może zasłaniasz diodę palcem? Ja np. mam problem z lampką w Pentax K-S1 i obiektywem Sigma 17-50mm AF f/2.8 EX DC HSM. Korpus jest malutki i lampka nisko, obiektyw szeroki na końcu i zasłania światło lampki. Tylko o dziwo AF radzi sobie. Ale nie testowałem w zupełnej ciemności. Właśnie ten obiektyw bym polecił, ale lepiej przetestuj przed zakupem.
https://www.e-fotojoker.p...tm#.WqO7nbieErg

Vocir - Sob 10 Mar, 2018

A co znaczy "problem ze światłem" i jakie masz oczekiwania wobec obiektywu, który miałby "robić zdjęcia w pomieszczeniach"?

Są nieostre? Za ciemne? Na full auto, na trybach?

Rzadko jest tak, że nie robi bo nie. Ten konkretny obiektyw jest dobry jak na kita. Więc albo jest to awaria, albo Twój błąd.

Negatyw - Nie 11 Mar, 2018

Sprawdziłem jak działa Pentax K-S1 z obiektywem Sigma 17-50mm AF f/2.8 EX DC HSM w całkowitej ciemności. AF dobrze działa bo obiektyw tylko częściowo zasłania światło lamki, mówiąc językiem astronomów jest częściowe zaćmienie lampki.
Wracając do tematu.
Nie wiem jak to wygląda w Nikonie D5300. Ja np. używam wyłącznie centralnego czujnika AF i przekadrowuję jeżeli jest taka potrzeba. Dawka22pl zwróć uwagę na jaki punkt ostrzy obiektyw. Po wykonaniu zdjęć sprawdź wielkość przysłony i oblicz głębię ostrości. Ja myślę, że problem nie tkwi w obiektywie.

Sunders - Nie 11 Mar, 2018

Dawka22pl napisał/a:
AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6G ED i ma problem ze światłem, nie ustawia się w pomieszczeniach


Dawka22pl, czy to znaczy, że w ogóle nie łapie ostrości czy ją ustawia ale nie tam gdzie celujesz? Czy próbowałeś oświetlić fotografowany obiekt?

Dawka22pl - Nie 11 Mar, 2018

Przede wszystkim chodzi mi o to, ze nie łapie mi ostrości w pomieszczeniach. Gdzieś czytałem, ze ten obiektyw ma problemy ze światłem stad moja sugestia.

[ Dodano: Nie 11 Mar, 2018 18:07 ]
Czasami wyświetla mi się komunikat, ze jest zbyt ciemno do zrobienia zdjęcia.

Sunders - Nie 11 Mar, 2018

Jakiego programu używasz?
Dawka22pl - Nie 11 Mar, 2018

Ja jestem jeszcze zbyt początkujący żeby przerabiać zdjęcia. To druga sprawa, jakiego programu najlepiej używać i w miarę taniego lub całkowicie darmowego
PDamian - Nie 11 Mar, 2018

Może zacznij od przeczytania instrukcji.
http://www.manualsdir.pl/...0.html?page=277
Komunikaty o błędach
Obiekt jest za ciemny
• Wybierz wyższą czułość ISO.
• Użyj lampy błyskowej.
• W trybie:
S Wydłuż czas otwarcia migawki
A Ustaw większy otwór przysłony (mniejszą
liczbę przysłony)

Sunders - Nie 11 Mar, 2018

"Kółko trybów/programów/ pracy aparatu zlokalizowano na jego górnym panelu, a zawiera ono następujące pozycje:

AUTO – tryb automatyczny.
P – automatyka programowa,
S – preselekcja czasu naświetlania,
A – preselekcja przysłony,
M – tryb manualny,
EFFECTS – tryb efektów specjalnych,
makro,
sport,
dziecko,
krajobraz,
portret,
SCENE – inne programy tematyczne (portret nocny, krajobraz nocny, przyjęcie/wnętrza, plaża/śnieg, zachód słońca, zmierzch/świt, portret zwierzaka, blask świec, kwiaty, barwy jesieni, żywność),
lampa wyłączona."

O taki program/=tryb/ mi chodziło.


Dawka22pl - Nie 11 Mar, 2018

Dzięki, zamiast kupować nowy obiektyw to zacznę studiować instrukcje. Dużo taniej mnie wyjdzie :mrgreen:
Sunders - Nie 11 Mar, 2018

Słusznie :smile:
To polecam jako dodatek do instrukcji: https://www.ceneo.pl/43549431

Dawka22pl - Nie 11 Mar, 2018

Sunders, dzięki 😋
komor - Pon 12 Mar, 2018

Dawka22pl, kolega pytając o program, którego używasz, miał na myśli tryb pracy aparatu. Zakładam, że używasz programu zielonego, czyli pełnego automatu? Czy w pomieszczeniach aparat otwiera automatycznie lampę błyskową, żeby doświetlić zdjęcie? Albo ta dioda AF czy jest widoczna?

Jeśli szukasz jaśniejszego obiektywu do pomieszczeń, to z niezbyt drogich zoomów jest Sigma 17-50 f/2,8, ale to i tak prawie tyle samo co cały aparat. Ewentualnie do posiadanego 18-205 dokup stałoogniskowy obiektyw Nikkor 35mm f/1,8. Jako drugi do kitowca, nie w zamian.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group