forum.optyczne.pl

Serwis sprzętu i usterki - Tamron 17-50 mm f/2.8 problem z pojawiającą się winietą...

bassista - Pon 19 Mar, 2018
Temat postu: Tamron 17-50 mm f/2.8 problem z pojawiającą się winietą...
Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF) Nikon - problem z pojawiającą się winietą na szerokim kadrze

Dzisiaj wyskoczył taki problem. Pojawia się losowo na zdjęciach. Winieta, jakby był założony jakiś ciasny filtr a nie ma tu żadnego filtra ani osłony. Dotyczy to głównie 17-20mm. Na oko obiektyw wygląda dobrze. Nigdzie nie spadł, nigdzie się nie otarł. Współpracuje z Nikonem d7200. Na innych szkłach (150-600, 70-200/2,8, 50/1,4) nie ma tego problemu. Jakieś sugestie?

ryszardo - Pon 19 Mar, 2018

To nie 'winieta', tylko odblask. Najpewniej światło od silnego źródła w środku kadru (zgaduję, że efekt widać tylko wtedy, gdy w centrum kadru jest coś bardzo jasnego, jak powyżej) odbija się od jakiegoś 'pierścienia' wewnątrz obiektywu i daje piękną poświatę po obwodzie. Jak bym miał zgadywać, to postawiłbym na jakiś niewyczerniony kawałek tulei/gwintu wewnątrz lub brzeg soczewki.
Można poświecić latarką i spojrzeć przez przednią soczewkę, czy widać winowajcę.

Stawiałbym na filtr w pięknej, srebrnej ramce gdyby nie fakt, że pisałeś, że filtra nie było.

bassista - Wto 20 Mar, 2018

No właśnie nic nie zakładałem. Dzień wcześniej robiłem dokładnie taki sam kadr i wszystko było ok. Co ciekawe, przy zmianie położenia (obiektyw bardziej w górę lub w dół) nie było tego. Tylko przy poziomym ustawieniu aparatu
komor - Wto 20 Mar, 2018

bassista, a jak poobracasz obiektyw trochę, to nic w nim nie lata? W starszych Tamronach lubiła się odkręcać przednia soczewka, może w tym poluzowało się coś w środku? To jest wersja bez stabilizacji, jak wnioskuję z pierwszego postu?
bassista - Wto 20 Mar, 2018

Sprawdzałem przednią soczewkę, śruby mocno się trzymają. Nic nie lata, nic nie stuka. Obiektyw wygląda dobrze. Jest jakaś opcja, że puszka się psuje?

Wersja bez stabilizacji

[ Dodano: Wto 20 Mar, 2018 17:13 ]
Ok, sprawdzałem teraz pod słońce. Jest dokładnie tak samo jak słońce jest w centrum kadru. Jak zejdzie już na bok to tego problemu nie ma.

ryszardo - Wto 20 Mar, 2018

Czyli od czegoś w środku światło się odbija. Na mój gust zdecydowanie wina obiektywu. Patrzyłeś, czy jakieś jasne elementy wewnątrz widać?
komor - Wto 20 Mar, 2018

Ale kiedyś nie było tego, a teraz jest? Chyba że mu się jakaś farba zardzewiała albo odpadła w środku. ;)
bassista - Wto 20 Mar, 2018

@ryszardo
Nic w środku nie widać

@komor
Trudno mi powiedzieć. Od listopada jak się nim bawię nie było sytuacji, że mocne światło kierowałem w środek kadru na szerokim kącie...

[ Dodano: Sro 21 Mar, 2018 14:25 ]
Dobra, temat chyba się rozwiązał. Pożyczyłem od koleżanki takie samo szkło. Pod światło zachowuje się tak samo, może mój trochę gorzej. Czyli takie powłoki przeciwodblaskowe


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group