forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - Jaki system i zestaw z jasną stałką 35mm (odpowiednik FF)

tomek__ - Czw 22 Mar, 2018
Temat postu: Jaki system i zestaw z jasną stałką 35mm (odpowiednik FF)
Marzy mi się Sony RX1R II, jednak cena powala. Chciałbym zatem zmontować coś o podobnych właściwościach, tzn.

- obiektyw z AF około 35 (FF) mm o dużej jasności (umożliwiający zrobienie portretu z fajnym bokeh)
- jak najmniejsza masa i rozmiar zestawu
- musi mieć wizjer

Im więcej szukam, tym większy mętlik w głowie mam. m4/3 wstępnie odrzuciłem, gdyż nie ma wystarczająco jasnego obiektywu ~17mm z AF (by uzyskać dobry bokeh)


Myślałem o Fujifilm X-T20 + Fujinon 23 1.4 jednak obiektyw ten jest duży i ciężki (choć cudny optycznie...).

Pozostaje Sony. Jednak ani do A6000-6500, ani do A7 nie widzę odpowiednich obiektywów, tzn. mniejszych i ważących mniej niż TIR, a zarazem odpowiedniej jasności i z AF.
Gdyby do A7 była jakaś fajna 35/2.0 o masie 150g, albo jakiś 24/1.4 dla a6000 to bym się nie zastanawiał.

Preferencje co do samej puszki to:

- uszczelnienia
- odchylany (i dotykowy....) ekran
- łączność wifi ze smartfonem

Sunders - Czw 22 Mar, 2018

Sony FE 28 mm f/2
tomek__ - Pią 23 Mar, 2018

Wbiłeś mi ćwiek. Teraz serio myślę o tym obiektywie. W samplach widzę, że ma świetnej jakości bokeh. W zestawie z A7 zamknie się w 5000zł.

Czy jest sens myśleć o adapterach z innych systemów, np. adapter do obiektywów Canon EF tudzież Nikkor?

Jar - Pią 23 Mar, 2018

Hmm, do m4/3 można dać Sigmę 16/1.4. Tylko to spory granat ok. 400g wagomiaru :razz: Za to niedrogi. Zwykłe 17/1.8 Olka tła nie rozmyje, fakt.
Pozdrawiam
-J.

tomek__ - Pią 23 Mar, 2018

Taki czy taki zestaw?

http://camerasize.com/com...22,487.507,ha,t

Sunders - Pią 23 Mar, 2018

tomek__ napisał/a:
Taki czy taki zestaw?


Taki, taki :smile:

tomek__ napisał/a:
Czy jest sens myśleć o adapterach z innych systemów, np. adapter do obiektywów Canon EF tudzież Nikkor?


Jest.

tomek__ - Pią 23 Mar, 2018

Naoglądałem się zdjęć z Nikkora 28 1.4 podpiętego do pełnej klatki. Na pełnej dziurze to jest poezja. Ale ciężar razem z puchą godny hantli na siłowni.

W zasadzie szukając lekkiego obiektywu nie ma za bardzo wyboru. A z tych dwóch zestawów bardziej przekonuje mnie Sony.

komor - Pią 23 Mar, 2018

Sony ma tę zaletę, że podepniesz wiele obiektywów. Wśród nowych i jasnych z autofocusem od renomowanego producenta nie znajdziesz nic małego i jasnego jednocześnie. Ale za to coraz większy wybór niezbyt drogich, niewielkich i prostych optycznie szkieł manualnych, które pozwalają na zabawę nieostrością i rozmyciem, zamiast wyścigów na MTF-y. Co prawda to najtańsze i najstarsze Sony A7 z wyprzedaży ma trochę wad, ale jeśli focus-peaking tam działa, to do portretowania poza studiem i do streeta powinny się nadać.
Sunders - Pią 23 Mar, 2018

komor napisał/a:
to najtańsze i najstarsze Sony A7 z wyprzedaży ma trochę wad


Trochę wad ma, ale jedną z niewątpliwych zalet jest jego cena :smile:

komor napisał/a:
jeśli focus-peaking tam działa, to do portretowania poza studiem i do streeta powinny się nadać


Działa, czemu miałby nie działać w nowym aparacie? :smile:

komor - Pią 23 Mar, 2018

Sunders, już mi te wszystkie modele się mylą, co który umi, a co ni. :) O ile dobrze pamiętam, to pierwsze A7 nie miało wyłączenia symulacji ekspozycji, przez co nie dało się robić zdjęć z błyskiem, ale może to było tylko w czasach SLT, a seria A7 już tego nie ma. Gdzieś na forum był bardzo pomocny post z praktycznymi informacjami od osoby, która miała pierwsze A7 i opisała co tam działa, a co nie, w stosunku do typowej lustrzanki C/N.
tomek__ - Pią 23 Mar, 2018

komor napisał/a:
Co prawda to najtańsze i najstarsze Sony A7 z wyprzedaży ma trochę wad


Co to znaczy z wyprzedaży? Jest ich pełno w sklepach, cena około 3100-3200zł.

Czt masz na myśli jakieś inne wady niże te, które np, wskazano w teście optycznych?

komor - Pią 23 Mar, 2018

tomek__ napisał/a:
Co to znaczy z wyprzedaży?

https://www.optyczne.pl/1...i_cashback.html
Chyba niskie ceny zostały mimo zakończenia cashbacku, skoro mówisz, że nadal są dostępne w tak niskiej cenie.

tomek__ napisał/a:
Czt masz na myśli jakieś inne wady niże te, które np, wskazano w teście optycznych?

Nie chce mi się już wracać do testu i analizować, ale pamiętam, że parę niespodzianek było, które zwróciły moją uwagę. Co nie zmienia faktu, że to najtańszy sposób na cyfrowe FF i gdybym tylko miał możliwość finansową, to A7II chciałbym mieć.

FotoVideo - Nie 25 Mar, 2018

Sony A7+Sigma MC-11+Sigma 35mm f1.4 za całość 7400 zł czy to dużo ??? Jedno jest pewne piękne zdjęcia można tym zestawem zrobić !
komor - Nie 25 Mar, 2018

FotoVideo napisał/a:
Sony A7+Sigma MC-11+Sigma 35mm f1.4 za całość 7400 zł czy to dużo ???

Nie.

FotoVideo napisał/a:
Jedno jest pewne piękne zdjęcia można tym zestawem zrobić !

Tak! :)

tomek__ - Nie 25 Mar, 2018

Ta sigma waży 2/3 kilograma. Niestety za dużo. Gdyby masa nie grała roli, nie miałbym żadnego problemu ;)


Swoją drogą, zastanawia mnie, jak sprawują się te konwertery, tzn. czy AF ma na tyle duży zakres "regulacji", by nawet z konwerterem odpowiednio wyostrzyć obraz padający na matrycę?

FotoVideo - Nie 25 Mar, 2018

Razem z aparatem i adapterem waży 1.2 kg a to już nie jest kompaktowa waga tylko cegła jak dla mnie to największy minus tego zestawu jest jeszcze Samyang 35 mm f2.8 AF 85 gram ostry jak japoński nóż !
Sunders - Nie 25 Mar, 2018

FotoVideo napisał/a:
jest jeszcze Samyang 35 mm f2.8 AF 85 gram ostry jak japoński nóż !


https://www.youtube.com/watch?v=p5YTAWOpk2U
:smile:

komor - Nie 25 Mar, 2018

Cytat:
Swoją drogą, zastanawia mnie, jak sprawują się te konwertery, tzn. czy AF ma na tyle duży zakres "regulacji", by nawet z konwerterem odpowiednio wyostrzyć obraz padający na matrycę?

Konwerter, poza oczywistą funkcji zmiany bagnetu spełnia rolę pustej komory lustra, której nie ma w aparacie bezlustrowym, więc tam żadnej regulacji nie ma, długość konwertera musi być taka, żeby obiektyw przeznaczony do lustrzanki znalazł się w takiej samej odległości od matrycy, co w przypadku aparatu, do którego jest pierwotnie przeznaczony.

FotoVideo - Nie 25 Mar, 2018

Z każdą aktualizacją adaptera jest poprawa pracy obiektywu z aparatem ostatnia aktualizacja usprawniła pracę AF na peryferiach kadru oraz Eye Auto Focus bardzo przydatny AF w portrecie bo ostry nos nikogo nie interesuje tylko oczy wiadomo :) Ogólnie dobrze to działa (bo bardzo dobrze to w A9) wykrywanie fazy, wykrywanie twarzy, focus peaking, przewidywalna ekspozycja w live view i w wizierze tego nie znajdziesz w lustrzankach.

https://www.youtube.com/watch?v=OmYw1jAxho4

Sunders - Nie 25 Mar, 2018

FotoVideo napisał/a:
Ogólnie dobrze to działa


https://www.youtube.com/watch?v=_FVCHHRD7Y8

FotoVideo napisał/a:
bo bardzo dobrze to w A9


W A73 tak samo, a i w A72 nieźle:

https://www.youtube.com/watch?v=27Ai8nFk2sA

FotoVideo napisał/a:
Z każdą aktualizacją adaptera jest poprawa pracy obiektywu z aparatem


Aktualizacje są możliwe w Sigmie i w Metabones, w Commlite nie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group