forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego - Kompakt do filmowania na YT, 600 zł (albo nie kompakt?)

Asthorath - Nie 22 Kwi, 2018
Temat postu: Kompakt do filmowania na YT, 600 zł (albo nie kompakt?)
Witam, poszukuję aparatu którym mógłbym nagrywać filmy w HD i które później byłyby wrzucane na youtube. Jeśli chodzi o robienie zdjęc to jest do drugorzędna sprawa. Aparat z zakresu cenowego gdzies w okolicach 600 złotych, celuje w kupienie używanego aparatu. Będą to amatorskie filmy, z czasem jeśli mi się to spodoba i wkręce się mocniej w filmy, montaż, na pewno sprzęt zmienie, ale narazie nie chciałbym wydawać większych sum na urządzenie.

Aparaty które znalazłem i mnie zainteresowały to:
Canon 500d,
Nikon Coolpix P100,
Panasonic Lumix DMC-FZ100

Chciałbym abyście doradzili mi czym się kierować przy wyborze, na jakie parametry zwracać uwagę. Jestem zielony w temacie fotografii i filmowania. Jeśli ktoś miałby inną propozycję to chętnie o niej usłyszę.

Pozdrawiam

TomPL2 - Pon 23 Kwi, 2018

W zakresie filmowania tanimi aparatami to wątpię, by tu ktoś, coś, ale omijaj DMC-FZ100 - to był słaby, niedopracowany model.
Sunders - Pon 23 Kwi, 2018

Z takimi wymaganiami i za taka kwotę możesz kupić używany Sony DSC-HX300:
https://www.optyczne.pl/2..._DSC-HX300.html
https://allegro.pl/kategoria/aparaty-cyfrowe-kompaktowe-257932?string=sony%20DSC-HX300&order=p&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-ele-1-2-0328

Asthorath - Pon 23 Kwi, 2018

Sunders napisał/a:
Z takimi wymaganiami i za taka kwotę możesz kupić używany Sony DSC-HX300:
https://www.optyczne.pl/2..._DSC-HX300.html
https://allegro.pl/kategoria/aparaty-cyfrowe-kompaktowe-257932?string=sony%20DSC-HX300&order=p&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-ele-1-2-0328



Osobiście korzystałeś/łaś z tego aparatu? Jakaś opinia mile widziana

A czy ktoś się orientuje czy jest i jaka jest różnica w nagrywaniu 1080 60p a 1080 50p, róźnica widoczna dla oka, na filmie?

Sunders - Pon 23 Kwi, 2018

Asthorath napisał/a:
Osobiście korzystałeś/łaś z tego aparatu?


Nie.

Asthorath napisał/a:
Jakaś opinia mile widziana


Dlatego własnie przytoczyłem opinię Marcina.

TomPL2 - Wto 24 Kwi, 2018

Asthorath napisał/a:

A czy ktoś się orientuje czy jest i jaka jest różnica w nagrywaniu 1080 60p a 1080 50p, róźnica widoczna dla oka, na filmie?

Nie zauważysz. Generalnie te różnicowanie jest pod urządzenia obsługujące jakość 1080 60p/i (NTSC) i urządzenia obsługujące jakość 1080 50p/i (PAL).

Wojmistrz - Sro 25 Kwi, 2018

Jeszcze bym to rozwinął o regiony świata. W Europie mamy 50Hz w gniazdku, dlatego używamy systemu PAL gdzie standardem jest 25fps, stąd wzięły się jej krotności 50, 100, 200fps. W stanach mają prąd o częstotliwości 59,94 Hz, dlatego mają inny system - NTSC i ten zgodny jest z 29,97fps i krotnością. Jeśli nawet nagrasz coś w 60fps, to i tak wyświetlasz go w częstotliwością monitora, więc praktycznie nie ma to znaczenia. Jeśli nie masz bardzo dynamicznej sceny do nagrania, zawodów sportowych, nie potrzebujesz efektu slow motion, to nagrywanie w innym klatkażu niż 25fps jest bezcelowe i obniża jedynie jakość materiału.
Asthorath - Sro 25 Kwi, 2018

Super dziękuję za odpowiedzi, wiele można się dowiedzieć.

To mam jeszcze pytanie bo już jestem przy zakupowaniu SONY DSC-HX300.
Jakie akcesoria na start warto albo które są wymagane i trzeba je kupić. Aparat który znalazlem nie posiada osłony obiektywu więc to uważam za must have, do tego jakaś osłona przeciwsłoneczna? Filitr UV takie tani za 12 zł to chyba mało co pomoże?

Wojmistrz - Sro 25 Kwi, 2018

Po co ci ten UV?
Dobrze przemyślałeś zakup? Mam nadzieję, że będziesz mieć dobre warunki oświetleniowe :)

Asthorath - Czw 26 Kwi, 2018

A no właśnie ja nie wiem czy mi to potrzebne dlatego pytam :D
Ogolnie w mieszkaniu oświetlenie będzie zrobione profeska, pytam bardziej tez przy nagrywaniu badz ewentualnie robieniu zdjec na zewnatrz bo tez na pewno będę go wykorzystywać na dworze amatorsko. Czasami się zoomuje jakaś sąsiadke z bloku dalej itd. Pozdrawiam

komor - Czw 26 Kwi, 2018

Jeśli do tego aparatu da się kupić osłonę p-słoneczną, to polecam, zamiast filtrów psujących obraz. Nie zapomniej o co najmniej jednej (a najlepiej dwóch) kartach SD o w miarę dużej pojemności (i odpowiedniej szybkości), plus ewentualnie jakiś pokrowiec czy niewielka torebka foto.
Asthorath - Czw 26 Kwi, 2018

hmm a którą osłone wybrać w kształcie tulipana czy inna?
http://allegro.pl/sony-cy...6731883038.html
http://allegro.pl/oslona-...6835849017.html
Od czego to zalezy ktora lepsza szkło, ogniskowa jak to ogarnąć :D

Asthorath - Czw 26 Kwi, 2018

Ah i jeszcze jedno bo mam milion pytań, a już nie mogę edytować treści powyżej.
Aparat Sony Cyber-shot HX300 posiada złącza:
Hi-Speed USB (USB 2.0), Micro HDMI®, Wielozłącze Multi USB ale nie posiada szyny do wmontowania jakiegoś mikrofonu kierunkowego, da się to jakoś obejść by polepszyć część audio przy nagrywaniu w gorszych warunkach?

Wojmistrz - Czw 26 Kwi, 2018

Jak nie ma, to tylko zewnętrzny mic.
A nie myślałeś o Canona SX60, albo Panasonic Lumix FZ200?

Sunders - Czw 26 Kwi, 2018

Asthorath napisał/a:
Aparat Sony Cyber-shot HX300 posiada złącza:
Hi-Speed USB (USB 2.0), Micro HDMI®, Wielozłącze Multi USB ale nie posiada szyny do wmontowania jakiegoś mikrofonu kierunkowego, da się to jakoś obejść by polepszyć część audio przy nagrywaniu w gorszych warunkach?


https://www.youtube.com/watch?v=-hzq1IuWqQc

Asthorath - Czw 26 Kwi, 2018

Sunders napisał/a:
Asthorath napisał/a:
Aparat Sony Cyber-shot HX300 posiada złącza:
Hi-Speed USB (USB 2.0), Micro HDMI®, Wielozłącze Multi USB ale nie posiada szyny do wmontowania jakiegoś mikrofonu kierunkowego, da się to jakoś obejść by polepszyć część audio przy nagrywaniu w gorszych warunkach?


https://www.youtube.com/watch?v=-hzq1IuWqQc


Okay podłączenie da się obejść a czy da się obejść motyw iż nie zamontuje mikrofonu w HX300 ze wzgledu na brak gorącej stopki czy jakoś inaczej on moglby być przymocowany do aparatu?

komor - Pią 27 Kwi, 2018

Asthorath napisał/a:
hmm a którą osłone wybrać w kształcie tulipana czy inna?

Ja bym wziął tę tulipanową, bez dodatkowych „dziur”.

T.B. - Pią 27 Kwi, 2018

Ja bym wziął okrągłą, jeśli jest wybór. Oczywiście też bez dziur :neutral:
masterinho - Czw 14 Mar, 2019

Chcę się podpiąć pod temat, żeby nie zakładać nowego. Od razu zaznaczę, że moja wiedza jest prawie żadna,jedynie trochę poczytałem wstępnie na necie:)

Potrzebuję jakiegoś używanego aparatu do nagrywania filmów na youtube, coś bardziej gadające głowy, bez dużego ruchu.
Warunki konieczne obrotowy ekran, w górę, dół i w boki, więc odpadają te tylko góra-dół
-fajnie, jakby była możliwość podłączenia w miarę taniego mikrofonu, więc chyba powinien mieć wejście
- odpowiedni format zapisu plików,by dało się łatwo przycinać,formatować itp. mam też średniego kompa, więc nie chciałbym by było z tym bardzo dużo pracy.

Rozważałem
Lumix FZ100- ale chyba nie ma wejścia na mikrofon i format obrazu AVCHD- to chyba trzeba by jakoś przerabiać na akceptowane przez youtube?- przepraszam za pytanie, ale jestem laikiem w tym temacie:)
Lumix FZ200- MP4 zapisu, więc chyba ok? Ale mikrofon dodatkowy bardzo drogi, da radę jakiś tańszyy do tego podłączyć?
BenQ G1- plus, ze jest mały,więc idealny również na inne okazje np wakacje, ale też chyba brak możliwości podłączenia mikrofonu?

Canon PowerShot SX40 HS

Będę wdzięczny za opinie i porady lub ewentualne propozycje spełniające moje kryteria, a nie że wszystko to szajs i lepiej kup se CANON EOS 5D MARK III

TomPL2 - Pią 15 Mar, 2019

Nie podałeś budżetu...
Sony RX100 całkiem dobrze nagrywa dźwięk wbudowanym mikrofonem, obraz oczywiście b. dobry, używany (pierwsza wersja) można dostać za 700zł...

masterinho - Pią 15 Mar, 2019

około 600 zł, jak w temacie, więc uznałem, że to oczywiste ;) Sony RX100 ma chyba ekran tylko góra dół, więc odpada.

Zastanawiam się jeszcze nad CANON POWERSHOT SX60 HS

Spełnia on chyba wszystkie moje kryteria, ale takie średnie o nim są opinie. Uważacie, że nadaje się do takiego prostego filmowania?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group