forum.optyczne.pl

Filmowanie cyfrowe - Jaki bezlusterkowiec

SAJ - Sob 28 Kwi, 2018
Temat postu: Jaki bezlusterkowiec
Witam...
Jest to moj pierwszy post na tym forum a znalazlem go, gdyz chcialbym poprawic jakosc swoich filmow...
Chodzi mi o teledyski swojego zespolu, wiec raczej dynamicznie z duza iloscia cietych ujec i uzywanie dedykowanych do tego programow...
Mamy wystarczajaca ilosc pomyslow, jak w prosty sposob przedstawic przeslanie kazdego nowego clip'u i wiemy tez ze ludziom najbardziej chodzi o muzyke i jakosc dzwieku, ktory jest dobry...
Zaznacze moze ze nie znam sie na filmowaniu, nie znam technik robienia tego (zawsze zajmowalem sie zdjeciami )...
Przegladalem mnostwo filmikow,czytalem sporo recenzji i zainteresowaly mnie bezlusterkowce Panasonic Lumix z seri GH oraz G i mysle ze tu juz decyzja zapadla, teraz chodzi o dobranie aparatu i objektywow...
Widze ze wiele bezlusterkowcow ma opcje, ktore nie maja znaczenia dla mnie a sa przez to drozsze 'wifi, waga,latwosc trzymania w rekach, dobry mikrofon i inne bezuzyteczne dla mojego celu funkcje...
Wiekszosc materialu bedzie filmowana w studio i innych miejscach, gdzie czas nie ma znaczenia i mozna spokojnie robic ujecie po ujeciu, ogladac i zostawiac te, ktore beda mialy jakis potencjal...
Jako ze mam nieograniczony dostep do roznego rodzaju silnych lamp i reflektorow koncertowych oraz fotograficznych, wydaje mi sie ze jasnosc objektywu nie bedzie az taka istotna (moze sie myle?)...
Po przegladnieciu wielu filmow, najbardziej przypadl mi do gustu GH2, ktory moge tanio kupic z kitowym (14-42) do tego juz zhakowany, oraz G7 (tez z kitem)...
Kamera wiekszosc czasu bedzie spedzac na statywie czy tez szynie, chociaz pewnie bedzie troche ujec takich jak najazdy z reki...
Ogolnie najlepiej mi sie spodobaly Panasoniki a jezeli chodzi o szkla to pewnie dokupie cos dobrego i dedykowanego do tego rodzaju body...
Ktory model Wy byscie zaproponowali i jakie objektywy do niego (interesuja mnie tez manualne M42 oraz przejsciowki do starych i nowych Canon'ow, Nikon'ow w celu poeksperymentowania z jakimis ciekawymi ,oryginalnymi ujeciami)
Wczesniej krecilismy clip'y jakimis tanszymi kamerami a nawet smartfonem i w takim przypadku najczesciej by cos ciekawego wyciagnac to trzeba raczej jeszcze bardziej pogorszyc jakosc (np. powiekszyc ziarno) i wiem ile roboty chlopaki mieli z programami by wyszlo cos ciekawego, dlatego chcialbym kupic cos, co da jakosc na tyle dobra ze ulatwi znacznie prace na programach...
Przepraszam z brak polskich liter...
Pozdrawiam...

Wojmistrz - Sob 28 Kwi, 2018

W jakiej rozdzielczości chcesz robić te klipy? GH2 bym nie kupił nawet do FullHD, jak już to GH3, za to G7 możesz już lecieć z 4K.
Są jeszcze inne fajne opcje do kupienia oprócz Lumixów. Rozważ może jakiegoś Canona z zainstalowanym Magic Lantern. Ten, potrafi filmować w VideoRAW, czyli każda klatka obrazu jest osobnym plikiem RAW, co pozwala na wyciąganie z cieni, jasności, zmianę balansu bieli czy praktycznie bezstratne nadawanie różnych efektów. Już proste modele to potrafią w ograniczonej rozdzielczości i niestety długości filmu, co ogranicza akurat bufor aparatu i szybkość karty pamięci.
Innym fajnym rozwiązaniem może być coś ze stajni BlackMagic, chociażby Design Pocket Cinema. Dlaczego taki sprzęt? Choćby dla komercyjnego kodeka ProRes. Dlaczego to takie ważne? Większość kamer używa kodeka h.264, który jest darmowy do niekomercyjnego streamingu video w internecie, ale jak chcesz być na legalu to omijaj go w materiale wejściowym. Kolejna sprawa, to fakt, że BlackMagic świetnie działa ze swoim oprogramowaniem Da Vinci Resolve, które o ile nie masz więcej niż 1x CPU i 1x wydajnej GPU, jest darmowy. Jest to też jedno z niewielu oprogramowań, które do renderowania potrafi obsłużyć dowolną ilość CPU i GPU więc domowa maszynka pod CUDA lub OpenCL z czterema kartami graficznymi będzie renderować filmy jak ta lala... niestety już w wersji płatnej.

SAJ - Sob 28 Kwi, 2018

Hej,dzieki za odpowiedz...
Jezeli chodzi o krecenie filmu to full HD w zupelnosci by mi wystarczyl, ogladalem fatalne filmy na 4K i bardzo dobre na HD, wiec mysle ze nie bedzie to mialo znaczenia...
Uczepilem sie tego GH2, gdyz widzialem porownanie z GH3 na tych samych szklach i w mojej opini GH2 wyszedl rewelacyjnie a GH3 jakos plastikowo...
Nigdy nie slyszalem o Black Magic, ale spojrzalem na ceny i nie chcialbym pakowac takiej sumy, biorac pod uwage ze mozna zrobic cos fajnego znacznie taniej...
Zerknalem na ten Magic Lantern i znalazlem program do swojego EOS 1200D, czyli lustrzanki dla ubogich, ktora kiedys bez zastanowienia kupilem i lezy od dwoch lat, gdyz jest naprawde fatalna...
Bardzo trudno mi uwierzyc ze mozna z niej cos dobrego wyciagnac, szczegolnie jezeli chodzi o film, gdyz nie widzialem gorszego aparatu pod tym wzgledem, ale moze bym sprobowal z tym oprogramowaniem Magic Lantern...Musze o tym jeszcze poczytac i dowiedziec sie bo na razie przelecialem po lebkach...
Myslisz ze ta nieszczesna 1200D nadawala by sie i czy warto sie w to bawic?...

Wojmistrz - Nie 29 Kwi, 2018

Canon to trochę dziwna firma. Robi dobre sprzęty, a przez słabe oprogramowanie trochę przycina sobie skrzydła.
Co do 1200D, to z ML da się ponoć nawet filmy 4K wyciągnąć z tej puszeczki.

SAJ - Nie 29 Kwi, 2018

Hej...Sciagnalem i zainstalowalem ML w mojej lustrzance i jeszcze sie z tym nie bawilem, ale od poczatku bylem sceptyczny, jezeli chodzi o ten model Canon'a...
Ciagle w mojej glowie jest ten GH2 z hackiem Driftwood i objektywem za naprawde smieszna cene...
Nie mieszkam w Polsce i nie wiem w jaki sposob sie sprzedaje sprzet, tutaj aparaty i nie tylko, ktore ktos sprzedal, buduje sie od poczatku,wymieniajac wszystkie czesci, ktore sa popsute, oraz czesci, ktore juz wygladaja na zmeczone i w ten sposob za niska cene mozna dostac "nowy" aparat czy kamere, dlatego tez nie chce kupowac czegos nowego, gdyz za rok, dwa sprzet zostanie odnowiony i sprzedany za niska cene...
Dzisiaj ogladalem recenzje i czytalem na temat Panasonic Lumix GX 80 i musze powiedziec ze przypadl mi do gustu a i same opinie byly bardzo pozytywne, wiec moze tak kupic te body, ktore juz znalazlem za bardzo rozsadna cene...
Czy ktos uzywa tego sprzetu i podzieli sie uwagami ze mna?...
Pozdrawiam...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group