forum.optyczne.pl

Filtry, konwertery i soczewki - Filtry połówkowe systemu Cokin

Tomash - Pon 30 Kwi, 2018
Temat postu: Filtry połówkowe systemu Cokin
Witam,

Przymierzam się do zakupu filtrów gradientowych systemu Cokin H3H0-25 (121L, 121M, 121S) + uchwyt Cokin P BP-400. Mam kilka pytań o rozmiar tychże filtrów.

Spotkałem się z opinią, że do szerokokątnych obiektywów rozmiar tych filtrów jest za mały.
Obiektywy jakie użytkuję to C 25-105 F4 L oraz Tamron 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD.
Puszka to Canon 70D.

Pytania:

1. Czy faktycznie rozmiary tych filtrów nie są wystarczające na szerokokątne obiektywy ?
2. Czy do w/w obiektywów o średnicy 77mm, będę musiał dokupić adapter ?

Dziękuję za odpowiedzi i uwagi do tematu

witkot - Pią 04 Maj, 2018

Dla Canona 24-105 (bo ten chyba masz na myśli) na szerokim kącie nie powinno być problemów a tym bardziej że to na APS-c (70D)
Natomiast z Tamronem przy 10mm obawiam się że krawędzie uchwytu mogą "wchodzić w kadr".
84mm ( o ile się nie mylę) szerokości tego filtra mogą nie wystarczyć a wtedy ostatni skrajny slot będzie przeszkadzał.
Pozdrawiam

Tomash - Pon 07 Maj, 2018

witkot napisał/a:
Dla Canona 24-105 (bo ten chyba masz na myśli)


Tak dokładnie ten obiektyw posiadam... w poście popełniłem błąd w zakresie ogniskowych ;)

witkot napisał/a:
84mm ( o ile się nie mylę) szerokości tego filtra mogą nie wystarczyć a wtedy ostatni skrajny slot będzie przeszkadzał.
Pozdrawiam


Ten Tamron ma filtr o średnicy 77mm, tylko pytanie czy to coś zmienia ?

witkot - Wto 08 Maj, 2018

84mm -Miałem na myśli szerokość filtra Cokin ktory chcesz kupić a nie średnicę obiektywu Tamrona.
Pozdrawiam

Tomash - Wto 08 Maj, 2018

witkot napisał/a:
84mm -Miałem na myśli szerokość filtra Cokin ktory chcesz kupić a nie średnicę obiektywu Tamrona.
Pozdrawiam


Rozumiem :)

Pytanie jak to sprawdzić ??

Zastanawiam się również nad takim rozwiązaniem, żeby dokupić do tego systemu uchwyt szerokokątny, taki --> Uchwyt

albo zakup systemu z filtrami o rozmiarze 100x100 tylko czy to nie będzie głupio wyglądało ?? ;)

witkot - Wto 08 Maj, 2018

Powiem tak.
Chcesz naprawdę coś dobrego:
HOLDER

Do tego pierścień (adapter) 77mm
ADAPTER

No i filtry 100x125 np.
FILTR

Wiem że drogo ale na szerokim kącie spisuje się rewelacyjnie.
Ogólnie co mogę doradzić im szersze filtry tym lepiej.
Decyzja oczywiście należy do ciebie.

Tomash - Czw 17 Maj, 2018

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Na pewno będą pomocne w doborze sprzętu. Mam zamiar wybrać się do sklepu stacjonarnego i tam wszystko przymierzyć, dopasować, tak żeby nie było później niespodzianek :)
komor - Czw 17 Maj, 2018

Ciekawe czy znajdziesz sklep, gdzie to wszystko będzie na miejscu i to z możliwością rozpakowania.
Tomash - Czw 17 Maj, 2018

komor napisał/a:
Ciekawe czy znajdziesz sklep, gdzie to wszystko będzie na miejscu i to z możliwością rozpakowania.


TU Mają mieć na ten piątek.
Biorę puszkę ze szklarnią i chcę przymierzyć filtry do swojego zestawu, jak mi tego nie umożliwią to dziękuję i tyle w temacie. Choć kolega był i dopasował sobie wszystko, więc myślę, że i z tym będzie podobnie :)

Tomash - Wto 14 Sie, 2018

Odświeżę trochę temat, bo nie wyszło mi z systemem COKIN... Ten, który chciałem jest niedostępny, a na dodatek naczytałem się, że to nie są porządne filtry i wydanie kasy na coś co nie do końca jest dobre, nie ma sensu i tak za wskazówkami witkot, postanowiłem złożyć sobie zestaw z filtrów HITECHA

Tak się cały czas zastanawiam które gęstości filtrów szarych i połówkowych przydadzą się na początku mojej przygody z pejzażami ? Jeśli macie z tym doświadczenie proszę o podpowiedzi :)

Polara już mam nakręcanego na obiektyw i pasuje mi do wszystkich obiektywów jakie posiadam :)

witkot - Pią 17 Sie, 2018

Tak dla odświeżenia :mrgreen:
Bardzo słuszna decyzja :wink:

Osobiście używam: LINK
0,6
1,2
0,9 Reverse

Ten ostatni Reverse 0,6 albo 0,9 -to kwestia gustu ( na wschody słońca)

Na początek powinno wystarczyć
Pozdr.

Tomash - Wto 21 Sie, 2018

Ok w takim razie będę celował w te gęstości i miarę nabierania doświadczenia ewentualnie uzupełnię o dodatkowe filtry :) Jednakże, zastanawiam się również nad pełnym filtrem szarym ? czy będzie niezbędny w takiej fotografii ?? Dlaczego pytam... wybieram się na warsztaty fotograficzne i chciałbym się do nich odpowiedni przygotować.
witkot - Wto 21 Sie, 2018

Do pejzaży czy krajobrazu jak wolisz możesz oczywiście stasować filtr szary pełny.
Ja osobiście używać Hitecha o gęstości ND 0.6 ( strumyki, wodospady i fale nad morzem o poranku -tak dla "rozmycia wody".
Mam też ND 3.0 (nakręcany) -tutaj możesz nawet przy słońcu ładnie rozmyć chmurki.
Oczywiście wszystko zależy od warunków jaki użyć filtr.
Mi też czasem brakuje tego lub owego a kupić cały zestaw to giga wydatek.
Kup jeden 0,6 lub 0,9 a zobaczysz jak to działa. Nie warto od razu pakować kasy w coś czego później nie będziesz używał.

Tomash - Czw 30 Sie, 2018

Jasne chyba zakupię sobie jeden na próbę i wtedy się okaże co będzie jeszcze przydatne, bo faktycznie zestaw cały to majątek kosztuje i to nawet przy Hitechach, które nie są takie drogie jak Nisi czy Lee. Z systemem Cokina to chyba już sobie na 100% odpuszczę...
witkot - Czw 30 Sie, 2018

Udanych strzałów :wink:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group