forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Makro-> Co zamiast Tamron AF 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macr

gothi - Pią 25 Maj, 2018
Temat postu: Makro-> Co zamiast Tamron AF 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macr
Wciągnęły mnie zdjęcia ważek, motyli, z podejścia, bez statywu, w odległości jakieś 2-3 m (Nikon D3300 plus Tamron AF 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro 1:2). Zastanawiam się nad lepszym obiektywem, który w tych warunkach da lepsze powiększenie, i lepszą jakość obrazu, ze stabilizacją, przy budżecie ok 3000 zł. Co warto wziąć pod uwagę?
Negatyw - Wto 05 Cze, 2018

Jest fajna Sigma ze stabilizacją w cenie poniżej 2 tys.:
Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM
Jednak jej ogniskowa to tylko 105mm i przy maksymalnym powiększeniu odległość się skróci. Na pewno nie będzie 2 - 3 metry tylko jakieś 0,5 metra.

gothi - Sob 09 Cze, 2018

Negatyw napisał/a:
Jest fajna Sigma ze stabilizacją w cenie poniżej 2 tys.:
Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM
Jednak jej ogniskowa to tylko 105mm i przy maksymalnym powiększeniu odległość się skróci. Na pewno nie będzie 2 - 3 metry tylko jakieś 0,5 metra.

Ciekawa ta Sigma, teraz o nizszej cenie w porownaniu do poczatku prdodukcji. Czy warto myslec o dodaniu telekonwertera?

Sunders - Sob 09 Cze, 2018

gothi napisał/a:
Ciekawa ta Sigma, teraz o nizszej cenie w porownaniu do poczatku prdodukcji. Czy warto myslec o dodaniu telekonwertera?


Nie, ponieważ spowolni AF i pogorszy jakość obrazu.

Sunders - Sob 09 Cze, 2018

Rozważ używki Sigmy 180mm Macro f/2.8 EX DG OS HSM, 180 mm f/3.5 EX DG HSM APO Macro lub 150mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro, albo nowego Tamrona 180 mm f/3.5 SP Di IF LD Macro.
gothi - Pon 11 Cze, 2018

Dziękuję za porady, zacne obiektywy. Tamron nie ma silnika. Muszę pomyśleć, ale zdaję sobie sprawę, że lepiej kupić solidny produkt niż potem żałować. Świat makro jest niesamowity.
Negatyw - Pon 11 Cze, 2018

Nie fotografuję makro, ale kiedyś, dawno temu na próbę zrobiłem kilka zdjęć Zenitem. Da się podejść do owada lub pająka na odległość 0,5m. Zdjęcia należy robić bardzo wcześnie rano o wschodzie słońca. Robaczki są wtedy ospałe. Ciekawsze też są zdjęcia bo jest rosa. Należy założyć na siebie strój maskujący. Potrzebny jest też statyw. Można go użyć bez rozkładania nóg, jako monopod, czyli taki kij-podpora. Co do telekonwertera trudno mi powiedzieć bo nie próbowałem (chociaż mam do Zenita ruski telekonwerter ×2). Na pewno trudniej będzie ostrzyć bo układ: obiektyw+telekonwerter jest ciemniejszy. Używałem między innymi ruskiej soczewki makro (prawdopodobnie achromat) i jakość była rewelacyjna.
Andrzej.M. - Pią 15 Cze, 2018

gothi napisał/a:
Wciągnęły mnie zdjęcia ważek, motyli,

Jeśli cię wciągnęły - to czeka cię wczesne wstawanie - bladym świtem , gdy rosa jeszcze jest na skrzydłach owadów i siedzą na roślinach jak przyklejone czekając na osuszenie przez wiatr i słońce. Wtedy możesz je podejść na kilka centymetrów - więc spokojnie możesz kupić statyw i obiektyw makro typu Tamron 90mm czy Sigma 105mm. I robić zdjęcia 1:1 z bliska. Później możesz spokojnie wracać do łóżka , bo osuszone owady robią się mobilne i dobrego zdjęcia im już nie zrobisz. Tak robią koledzy którzy zajmują się makro owadów, ja jestem śpiochem więc nie uprawiam tego poletka... :lol:

gothi - Pią 15 Cze, 2018

Głownie robiłem po 18 tej zdjęcia w słoneczny dzień, ale rzeczywiście warto spróbować rano.
Czasami wstrzymuje oddech jak jest super obiekt, kiedyś się uduszę :) Zachowanie ważek jest dość powtarzalne, nawet jak na chwilę odlecą to często wracają w to samo miejsce. Statyw mnie korci, aby spróbować też zrobić film dla celów edukacji dzieci. Ale póki co zdjęcia bywają zachwycające:)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group