forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Używanie adapterów do m43 a jakość obrazu

roval - Czw 07 Cze, 2018
Temat postu: Używanie adapterów do m43 a jakość obrazu
Cześć:) Jako początkujący fotograf mam kilka pytań na których odpowiedzi nie mogę dogrzebać się w internecie i mam nadzieję że społeczność tutaj będzie w stanie mi pomóc. Posiadam Olympusa OMD EM-10 mark II i zastanawiam się nad możliwościami jakie daje używanie adapterów do systemu m43.

Załóżmy że używałbym ten adapter: https://www.ceneo.pl/27521887#tab=click do systemu Canon EF. Pozwala na używanie autofocusa w wybranych modelach, przenosi dane z obiektywu, super.

1. Z tego co kojarzę (poprawcie mnie proszę jeżeli się mylę) crop factor dla EF to 1.6. Jeżeli użyłbym obiektywu z ogniskową 50 mm dla tego systemu to jaki ekwiwalent byłby to dla pełnej klatki? 100 mm bo crop factor to 2x dla m43, czy jakieś magiczne przeliczenia 1.6*2.0*50mm? Czy jest coś jeszcze na co trzeba zwrócić tu uwagę? Ogólnie jaka będzie wartość ogniskowej na zdjęciu przy użyciu 50mm na obiektywie EF.

2. Czy używanie takich adapterów wpływa jakościowo na zdjęcie? Np. mniejszy kadr, gorsza jakość zdjęcia?

3. Zastanawiam się czy w taki sposób można uzyskać tańsze odpowiedniki obiektywów z systemu m43. Szukam kombinacji która zapewniłaby mi jasny obiektyw z niedużą wartością ogniskową. Jakieś propozycje? Trzeba na coś zwrócić tu uwagę?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, jeżeli gdzieś moje myślenie jest błędne będę wdzięczny za każdą wiedzę:)

komor - Pią 08 Cze, 2018

roval napisał/a:
Jeżeli użyłbym obiektywu z ogniskową 50 mm dla tego systemu to jaki ekwiwalent byłby to dla pełnej klatki? 100 mm bo crop factor to 2x dla m43

Będzie crop 2.0, bo po prostu bierzesz ogniskową i crop-factor swojego systemu, czyli 2.0.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group