forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Sterowanie głębią ostrości w zależności od ogniskowej

tomek__ - Czw 05 Lip, 2018
Temat postu: Sterowanie głębią ostrości w zależności od ogniskowej
Szukam schematu, który zaprezentuje naturę zjawiska, które opisuję poniżej. W gruncie rzeczy już dawno to zauważyłem, jednak dopiero ostatnio zacząłem zastanawiać się, jakie jest fizyczne uzasadnienie (stąd prośba o schemat, np. wskazujący jak wiązka światła przechodzi przez soczewkę i jak "buduje" obraz dla obu przypadków).

Do rzeczy. Dłuższa ogniskowa umożliwia zwiększenie głębi ostrości przy zachowaniu tego samego stopnia rozmycia tła. Poniżej przykład. Ogniskowe 35 i 200 mm. Taki sam krążek rozmycia (ten sam stopień rozmycia tła), "tyle samo" postaci w kadrze. Jednak w pierwszym przypadku głębia ma 5,7 cm, w drugim 32,5 cm. Pomijając kwestię tego ile ma się zmieścić tła w kadrze oraz plastykę, można wysnuć wniosek - chcesz mieć ostre oczy, nos i uszy na mocno rozmytym tle - użyj dłużej ogniskowej.


tomek__ - Sro 11 Lip, 2018

Nikt, nic? :wink:
komor - Sro 11 Lip, 2018

Chciałem coś napisać, ale czekałem czy może ktoś mądrzejszy się odezwie. Jeśli dobrze rozumiem, o co pytasz, to przyczyną jest fakt, że przy dłuższej ogniskowej a takim samym kadrze rośnie odległość przedmiotowa, a głębia ostrości jest zależna od tego właśnie parametru (oczywiście poza przysłoną). Im mniejsza ogniskowa, tym bliżej się przysuwasz, żeby zmieścić ten sam kadr, odległość przedmiotowa maleje, a wraz z nią zmniejsza się zakres GO. Jak masz w telefonie albo na komputerze interaktywny kalkulator GO, taki co w nim można przesuwać sobie odległość przedmiotową, to można sobie zobaczyć jak zakres GO maleje.
Betelgeuse - Wto 09 Paź, 2018

https://dofsimulator.net/pl/

Sprawdz sobie tutaj.
Krążek rozproszenia to nie jest żaden "stopień rozmycia tła". Jest to wielkość punktu, powyżej której punkt ten zaczynamy widzieć jako właśnie krążek, a nie punkt.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group