forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Sony a6300 obiektyw do pejzaży górskich

Trapers - Sro 25 Lip, 2018
Temat postu: Sony a6300 obiektyw do pejzaży górskich
Witajcie.
Od kilkudziesięciu lat chodzę po górach. Mam tysiące zdjęć z moich górskich eskapad. Sęk w tym że robionych w automacie, sprzętem amatorskim. Na stare lata postanowiłem nieco nadrobić moją wiedzę i umiejętności fotograficzne.
Pierwszym krokiem był zakup Sony a6300. Obiektyw kitowy 16-50mm. Zdjęcia robi średnie, ale pewnie to przez moje skromne umiejętności :wink: ale staram się szybko nadrabiać zaległości.
Ale żeby nie zanudzać przechodzę do sedna. Czy na tym kitowym obiektywie zrobię ciekawe zdjęcia górskich pejzaży?
Pogoglowałem troszkę i spotkałem się z różnymi opiniami na temat pejzaży. Jedni twierdzą żeby kupować teleobiektyw, jedni zaś żeby kupić jasną stałkę.
Sam zastanawiam się nad obiektywem - Sigma C 16 mm f/1.4 DC DN
Dobry wybór? Proszę o pomoc.

tomek__ - Nie 05 Sie, 2018

Mam dla Ciebie 2 propozycje - drogą i budżetową.

Droga - kup obiektyw Sony 10-18, rób zdjęcia w 16:9. Na najszerszym kącie będzie bardzo przyzwoicie.

Budżetowa - rób zdjęcia obecnym obiektywem i łącz je w celu uzyskania panoramy. Bezpłatne oprogramowanie: https://www.microsoft.com...mposite-editor/

Wszak w górach chodzi o to, by uchwycić krajobraz, im szerzej, tym zwykle lepiej. Ta sigma nie daje szerszego kąta niż KIT.


Co do samego aparatu - polecam Ci zaprogramować sobie na kółku dedykowane ustawienia dla pejzaży - np. ISO auto, migawka auto, przysłona 8.0. Tryby automatyczne w Sony dziwnie działają, czasem niepodziewanie podbijają kolory. Także korzystaj z P, A, S, M.

komor - Wto 07 Sie, 2018

tomek__ napisał/a:
rób zdjęcia w 16:9. Na najszerszym kącie będzie bardzo przyzwoicie

Sony ma multiaspekt, a nie obcina po prostu górę i dół z formatu 3:2?

tomek__ - Wto 07 Sie, 2018

Obcina. Lepiej niech aparat obetnie niż później się bawić w dostosowanie do monitora/tv.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group