forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego - Godny następca Cannona SX40

boreal - Nie 19 Sie, 2018
Temat postu: Godny następca Cannona SX40
To mój pierwszy post tutaj więc wypada przywitać wszystkich bywalców Forum.
Mam następujący problem - poszukuję godnego następcy Canona SX40.
Fotografią zajmuję się wyłącznie amatorsko, i z tego poziomu raczej wychodził nie będę.
Dotychczas zajmowałem się fotografowaniem architektury,krajobrazów, fotografią nocną i przyrodniczą (makro i ptaki) gdzie duży zoom był całkiem fajną opcją.
Korzystałem z alternatywnego oprogramowania do canona pozwalającego na zapisywanie RAW-ów i długie czasu naświetleń (noc).
Filmy kręcone aparatem - sporadycznie - praktycznie nie biorę tej opcji pod uwagę.
Lustrzanka raczej nie wchodzi w grę - żona ma bazowego Nikona 3300 z Nikkorem 18-105 który jest całkiem ok, ale drugiego takiego ani podobnego nie chcę, bo i po co...
Ponieważ nie jestem kolekcjonerem obiektywów i tak jak napisałem zdecydowanie amatorem - bezlusterkowiec też raczej odpada (chyba ze są dobre argumenty za).
Przejrzałem to co jest dostępne na rynku, katalogowo podobał mi się Nikon P900 ale to jednak straszna szafa jest.
W tej chwili przyglądałem się Panasonikom DC-FZ82 i DMC FZ-300.
Muszę przyznać że FZ-300 usiadł mi w ręku idealnie (uchwyt, przyciski - wszystko jest tam gdzie powinno - efekt wow bardzo silny :-) .
Ale...
To jest model sprzed 3 lat.
Matryca taka sama jak w FZ-82.
Innych różnić (poza dużo większym powiększeniem FZ-82 nie ma) a cena sporo wyższa.
I nie wiem gdzie jest haczyk...
Przy czym zastrzec wypada że taki "zoom" jak w Fz-82 nie jest mi niezbędny , wręcz mam wątpliwości czy nie wpływa negatywnie na całość optyki...
Do rozmiaru i masy sx40 już się przyzwyczaiłem - nie wiem czy mniejszy aparacik pozwoli na robienie podobnych zdjęć.
To tyle przemyśleń własnych. Budżet zakładam max 2500 pln , choć oczywiste jest że nie musi być w pełni wykorzystany.
Wszelkie typy, podpowiedzi i opinie będą mile widziane.
Chyba że postęp jest tak niewielki że nie warto i zostanę przy moim staruszku sx40.

pozdrawiam,
Boreal

Wojmistrz - Pon 20 Sie, 2018

FZ300 a jeśli bardziej wolisz jakość niż zooma to FZ1000
TomPL2 - Pon 20 Sie, 2018
Temat postu: Re: Godny następca Cannona SX40
boreal napisał/a:

W tej chwili przyglądałem się Panasonikom DC-FZ82 i DMC FZ-300.
Muszę przyznać że FZ-300 usiadł mi w ręku idealnie (uchwyt, przyciski - wszystko jest tam gdzie powinno - efekt wow bardzo silny :-) .
Ale...
To jest model sprzed 3 lat.
Matryca taka sama jak w FZ-82.
Innych różnić (poza dużo większym powiększeniem FZ-82 nie ma) a cena sporo wyższa.
I nie wiem gdzie jest haczyk...

Dodam tylko, że haczyk jest w obiektywie o stałym świetle f/2.8 w całym zakresie ogniskowych.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group