forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Co wybrać, Panasonic 15 mm f/1,7 czy Sigma 16 mm f/1,4 ??

haitani - Czw 23 Sie, 2018
Temat postu: Co wybrać, Panasonic 15 mm f/1,7 czy Sigma 16 mm f/1,4 ??
Jak w temacie. Zastanawiam się nad jednym z tych dwóch obiektywów. Ogniskowa taka bo jakoś odpowiada mi ogniskowa zbliżona ku klasycznym 35mm. A światło takie a nie inne aby nie błyskać fleszem po oczach dziecku w gorszych warunkach.
Dwa, zależy mi na szybkim autofocusie, tu wg. testów oba dają radę.
Za Panasem przemawia wielkość. W przypadku Sigmy wielkość to największy minus. Ale na to bym przymknął oko jakbym miał pewność, że Sigma jakościowo będzie lepsza.
No i za Sigmą przemawia cena, kilka stów mniej niż za Panasa.
Niby mamy jeszcze 20mm 1.7 od Panasa, miałem z nim styczność, małe, zgrabne, dobre jakościowo fotki ale wolny autofocus. Niby jest jakiś odpowiednik Olympusa, szybszy jeśli chodzi o autofocusa ale nieco słabszy od 20mm.
No i teraz mam zagwozdkę co wybrać. Zastosowanie zapewne do wszystkiego, przez większość czasu na aparacie, bez wyszczególnienia czy to bardziej krajobrazy czy portrety.

tomek__ - Pią 24 Sie, 2018

Oba to dobry wybór. Wolałbym Sigmę jeśli waga to nie problem.

Na lampę błyskową nałóż zwykłą białą kartkę. Prosty trik, a czyni cuda.

TS - Pią 24 Sie, 2018

Ja brałem pod uwagę wszystkie ww, ostatecznie zdecydowałem się na Olympusa 17/1.8. Pozostałe nie mają skali odległości ani głębi ostrości i ostrzenie jest tylko w przełożeniu elektronicznym. Nie da się więc ustalić ręcznie ostrości ,,na przyszłość'', a to się przy dzieciach przydaje.

Ostry jest wystarczająco, zresztą teraz produkują go w Wietnamie, a sztuki z tego kraju zbierają lepsze opinie niż testowana 17-tka Made in China.

haitani - Pią 24 Sie, 2018

A jak ta skala odległości i głębi ostrości działa??
Jar - Sob 25 Sie, 2018

haitani napisał/a:
A jak ta skala odległości i głębi ostrości działa??

Dobrze, w granicach rozsądku. Przy tej ogniskowej masz dość dużą głębię ostrości, więc do normalnej fotografii to wystarczy. Ale już przy fotografowaniu gwiazd musiałbyś użyć innej metody, ostrząc na powiększeniu na ekranie. ALE to dotyczy każdego obiektywu ze skalą odległości. Ze zwykłym krajobrazem oczywiście nie będzie takich problemów.
Podziałka ma wartości 3m i potem już nieskończoność (absolutnie typowe dla obiektywów o tym zakresie ogniskowych). Dla własnych potrzeb dałem jeszcze markerem kreskę na dystans 11 czy 12m. Do zabaw w hiperfokalną na mocno otwartej przysłonie. Nic więcej nie potrzeba...
Aha, ten pierścień jest elektroniczny tak naprawdę, ale ze względu na skalę powtarzalny tak jak w mechanicznych manualach. Uruchamiasz go nie z poziomu body, tylko ręcznie pociągając do tyłu. Odsłania się skala i włącza w aparacie tryb MF (oczywiście z poziomu body można też uruchomić MF niezależnie, jeśli nie korzystasz ze skali). Jedyny problem, że czasem zdarzało mi się uruchomić w ten sposób MF przypadkowo, podczas zdjęć na AF. Ale to nie jest jakaś duża wada, a ogólnie ten system ze skalą i możliwość szybkiego przełączenia MF/AF -bezcenne.
Pozdrawiam
-J.

haitani - Sob 25 Sie, 2018

No dobra, to powiedzmy, że ten Olek wskakuje na listę. Chociaż na chwilę obecną najbliżej mi do Sigmy, i ze względu na kąt jak i na światło. Tylko z chęcią poczytałbym więcej opinii o niej ale w polskim necie coś mało tego, a przynajmniej wersji pod 4/3, jeśli już mowa o nim to najczęściej w wersji pod sony.
Jar - Nie 26 Sie, 2018

Masz całkiem niezły test Sigmy tu na optycznych. O ile pamiętam lekturę to optycznie jest rewelacyjna. Przy czym to jest szkło projektowane na nieco większą klatkę (APS-C) niż 4/3", co tylko poprawi jakość na brzegach kadru w m4/3. "Cena" to 405g vs. 120g Olka. Zakładam, że to nie problem, bo inaczej nawet nie rozważałbyś tej Sigmy. Ale nie każdy łazi całymi dniami-tygodniami po górach i ta kwestia może być dla Ciebie bez znaczenia. Za to lepsza jakość optyczna i niższa cena już tak.
Z drugiej strony rynek wtórny na Olka 17/1.8 jest całkiem przyzwoity i można się w niego zaopatrzyć za jakieś rozsądniejsze kwoty (mój przypadek). Ta 16-tka Sigmy to na razie nowość i używanej chyba nie kupisz. Pomijam tu oczywiste kwestie typu dylemat (droższy nowy + gwarancja) vs. (tańsza używka + loteria co do jakości - gwarancja).
Pozdrawiam
-J.

haitani - Nie 26 Sie, 2018

Nie łażę całymi dniami z aparatem w łapie więc na rozmiar/wagę przymknie się oko. Bardziej do mnie przemawia jakość obrazu i szybkość autofocusa. No cena też nie jest bez znaczenia.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group