forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego - Lumix FZ82 czy Nikon B700 do dokumentacji ptaków?

Jurek599 - Nie 07 Paź, 2018
Temat postu: Lumix FZ82 czy Nikon B700 do dokumentacji ptaków?
Dzień dobry. Nie dorosłem jeszcze chyba do lustrzanki, temat bezlusterkowców to ocean informacji. Od pewnego czasu uczestniczę w wyprawach/spacerach ornitologicznych i żal mi że nie mogę zaobserwowanych ptaków "zabrać" do domu i pokazać rodzinie. A więc chcę kupić nowy aparat fotograficzny. Kilka kompaktów już zużyłem głównie na zdjęcia wakacyjne. Teraz doceniam takie z większym zoomem. Robiłem zdjęcia towarzyskie aparatami z zoomem 30x i Sony HX90v i Nikonem A900. Teraz chcę sięgnąć po większy zoom. Dlatego proszę o podpowiedzi/opinie. Czy nabyć Panasonic Lumix DMC-FZ82 (1400 zł, obiektyw 2,8-5,9, zoom 60x, LCD wbudowany) czy Nikon Coolpix B700 (2000 zł, 3,3-6,5, zoom 60x, ruchomy LCD). Lumix ma program "zatrzymany ruch zwierzęcia" o nikonie nie wiem. W sklepie wziąłem do ręki największy chyba kompakt - najnowszy Nikon Coolpix P1000. Takiego smoka raczej nosić ze sobą nie chcę (zoom 125x). Czy przy takim zoomie matryca 1/2,3 to nie za mało?

Będę Wam wdzięczny za Wasze sugestie. Jeżeli jest jeszcze coś innego, nawet nie z kompaktów, piszcie. Pomyślę i o tym. Używany zestaw nawet do 4k zł też będzie do rozważenia. Zdjęć obrabiać raczej nie będę.

Lumix FZ82
Nikon B700

TomPL2 - Wto 09 Paź, 2018
Temat postu: Re: Lumix FZ82 czy Nikon B700 do dokumentacji ptaków?
Jurek599 napisał/a:
...Czy przy takim zoomie matryca 1/2,3 to nie za mało?

Przy każdym mega-zoomie taka matryca to za mało do dobrych jakościowo zdjęć. Nawet przy dobrej pogodzie, statywie i statycznie pozującym ptaszku żaden aparat kompaktowy z zoomem > x30 (i tą mała matrycą, a z większymi nie ma) nie zrobi zdjęć porównywalnych do tych, jakie możesz zobaczyć w galerii na forum. Ale do dokumentowania to... każdy duży zoom jest dobry, żeby pokazać potem, że widziałeś mazurka a nie wróbla :D

Jurek599 - Pon 29 Paź, 2018

TomPL2
Dziękuję za informacje.
Jestem szczęśliwym posiadaczem bezlusterkowca Lumixa GX80 z matrycą 4/3. Po Twojej opinii zaniechałem kompaktów z małą matrycą. Chociaż lubieżnie patrzyłem na calowego Sonego Rx 10 III. Jednak gabaryty miał za duże.

TomPL2 - Wto 30 Paź, 2018

Ja tak patrzyłem na Panasonica z serii FZ1000/2000, bo tańsze :cool:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group