forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - Delta Optical Titanium 50ED

studioP - Sro 17 Paź, 2018
Temat postu: Delta Optical Titanium 50ED
Dzień dobry. Szukam przyzwoitej lunety obserwacyjnej do podglądu tarczy na dystansie 25 metrów. Strzelnica jest średnio oświetlona, do tego przestrzeliny z pistoletów bocznego zapłonu (5,6mm) na czarnym tle tarczy nie są nadzwyczaj widoczne.
Jednocześnie zależy mi, żeby luneta była kompaktowa, bo stanowisko strzeleckie nazbyt obszerne nie jest.

Podoba mi się DOT 50ED, stąd pytanie do osób, które używały tego modelu. Czy Waszym zdaniem nada się od podglądu tarczy na tym dystansie?

kot Sylvester - Czw 18 Paź, 2018

StudioP na tak małym dystansie DOT 50ED nada się znakomicie nawet na najmniejszym 7,5 krotnym powiększeniu, na którym to daje bardzo jasny obraz. Źrenica wyjściowa jest tak duża że nawet w bardzo słabych warunkach oświetleniowych nie powinno być problemu z czytelnością i wyrazistością obrazu.
studioP - Czw 18 Paź, 2018

Bardzo dziękuję. A jak jest z jakością optyki?

Kiedyś miałem taką przygodę z celownikami optycznymi. Strzelałem z wiatrówki na 50 metrów do białej kartki papieru wieczorem, było już dość ciemnawo.
Miałem karabinek z celownikiem Bushnell Elite 3200 10x42. Po oddaniu strzału, wydawało mi się, że na kartce jest przestrzelina.
Kolega zachęcił mnie, żeby popatrzeć przez jego celownik. Miał IOR 10x42.
Zobaczyłem nie tylko przestrzelinę w kartce, ale także to, że krawędź otworu jest postrzępiona.
Taka była różnica w rozdzielczości obydwu obrazów.

Rozumiem, że Delta na małym powiększeniu jest jasna, ale jak jest z rozdzielczością obrazu?

Edit:
W sumie to zadałem głupie pytanie. Piszesz przecież, że obraz będzie dość wyrazisty, czyli rozdzielczy. Dzięki raz jeszcze.

kelvinpiotr - Nie 21 Paź, 2018

Nie chodzi do końca o rozdzielczośc ale o jasnośc optyki. Podstawową rolę odgrywa tu jakość szkła i nałożone powłoki. W strzelectwie masz niestety podstawowoą prawidłowośc, że im drożej tym lepiej ... oczywiście do pewnych granic , bo nie potrzebujesz lunety celowniczej która może być zanurzona na głebokośco 5m w wodzie przez godzinę i wytrzyma upadek z 5 metrów . :wink:
Jest niestety potężna róznica w sprzęcie kupowanym na Aliexpres a sprzęcie markowym nawet średniej klasy. W idealnych warunkach pogodowych i atmosferycznych , jak i związanych z ilością światła będzie trudno dostrzec różnice. Zaczynają być widoczne gdy zaczyna się ciemniej , zimnej itp..
Natomiast Delta Optical Titanium 50ED na 25 jak najbardziej się nadaje , zwróć uwagę na porządny statyw, wszelkie lekkie i tanie jak dla mnie nie spełniały swojej roli ( np. jak zechcesz ustawić na 50 m) . Najlepiej mocować obejmą do półki na stanowisku strzeleckim .

studioP - Nie 21 Paź, 2018

Bardzo dziękuję.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group