forum.optyczne.pl

Aparaty analogowe - Ricoh 35 Electronic przesłona

Redol - Pią 19 Paź, 2018
Temat postu: Ricoh 35 Electronic przesłona
Witam. Panowie kto mi pomorze w odkryciu :) gdzie na tej skali jest największa przesłona a gdzie najmniejsza?

Negatyw - Sob 20 Paź, 2018

Słabe to zdjęcie. Czym większa liczba tym większa przysłona. Przysłony z reguły zapisuje się: f/liczba i wartości typowe (pewnie znormalizowane) bez wartości pośrednich to:
f/1
f/1.4
f/2
f/2.8
f/4
f/5.6
f/8
f/11
f/16
f/22
f/32
f/45
f/64
f/90
f/128
Z tego co z trudem udaje mi się odczytać to jest:
10
16
20
28
40
56
80
co jest dziwne bo nie pokrywa się z tym co jest powyżej. Poza tym takich przysłon jak 40, 56, 80 nie używa się w fotografii małoobrazkowej (FF) bo rozdzielczość zdjęcia pożarła by dyfrakcja. Nie znam tego aparatu, może to są tylko jakieś ustawienia do automatyki a nie wartości przysłony. Mogę jeszcze dodać, że odwrotnością wartości przysłony jest otwór względny opisywany najczęściej liczbami:
1:1,0
1:1,4
1:2,0
1:2,8
itd.

Kerebron - Sob 20 Paź, 2018

Negatyw napisał/a:
nie pokrywa się z tym co jest powyżej. Poza tym takich przysłon jak 40, 56, 80 nie używa się w fotografii małoobrazkowej

A jak wstawisz kropkę/przecinek pomiedzy cyframi? :roll:

Negatyw - Sob 20 Paź, 2018

Pomijając fakt, że przysłona f/1,6 również nie pasuje do wartości znormalizowanych, to dla przysłony f/1,0 obiektyw by musiał być przynajmniej dwa razy większy. Nie wspomnę o cenie takiego obiektywu z przysłoną f/1,0 i nie sądzę by Ricoh kiedykolwiek taki wyprodukował. Jak widać na zdjęciu poniżej max. otwór względny obiektywu w aparacie Ricoh 35 Electronic to 1:1,8, czyli przysłona f/1,8. Ogniskowa 40mm.
Na tym zdjęciu widać inne liczby, które wyglądają na czasy migawki, a dokładnie odwrotności tych liczb to czasy migawki. Pewnie ten aparat ma migawkę centralną w obiektywie. Być może Redol ma jakąś inną wersję z ubogą migawką z małym zakresem czasów. Bo to są odwrotności czasów migawki a nie wartości przysłony.

Redol - Sro 24 Paź, 2018

Negatyw napisał/a:
Pomijając fakt, że przysłona f/1,6 również nie pasuje do wartości znormalizowanych, to dla przysłony f/1,0 obiektyw by musiał być przynajmniej dwa razy większy. Nie wspomnę o cenie takiego obiektywu z przysłoną f/1,0 i nie sądzę by Ricoh kiedykolwiek taki wyprodukował. Jak widać na zdjęciu poniżej max. otwór względny obiektywu w aparacie Ricoh 35 Electronic to 1:1,8, czyli przysłona f/1,8. Ogniskowa 40mm.
Na tym zdjęciu widać inne liczby, które wyglądają na czasy migawki, a dokładnie odwrotności tych liczb to czasy migawki. Pewnie ten aparat ma migawkę centralną w obiektywie. Być może Redol ma jakąś inną wersję z ubogą migawką z małym zakresem czasów. Bo to są odwrotności czasów migawki a nie wartości przysłony.
Obrazek


Już wszystko wiem. Ta skala to skala od lampy która jest dedykowana do tego aparatu. Czas i przesłona jest dobierana automatycznie od oświetlenia.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group