forum.optyczne.pl

Lornetki - Pryzmat Abbe-Koenig

Thomas7 - Sob 20 Paź, 2018
Temat postu: Pryzmat Abbe-Koenig
Witam,
Na imię mam Tomek, mieszkam w Warszawie. Interesuję się fotografią, przyrodą i sprzętem optycznym. Zawsze przywiązywałem dużą wagę do szkła (teraz mam na myśli obiektywy i sprzęt optyczny). Od dawna czytam testy Optyczne i to forum. Pasjonujące. Chylę czoła dla Waszej wiedzy.
Obecnie jestem na etapie kupowania kolejnej lornetki - bardzo trudny temat.
Wertując przeróżne wiadomości znalazłem lornetki z pryzmatem Abbe-Koeniga.

I tutaj poproszę o wyjaśnienie sprawy użycia pryzmatów Abbe-Koniga w lornetkach. Generalnie zauważyłem, że są one używane w drogich dużych lornetkach. Ich użycie można poznać po większej długości lornetki i w większości przypadków po nieznacznym przesunięciu osi obiektywu i okularu.
W pryzmatach tych jest o jedno odbicie mniej i wszystkie odbicia są wewnętrzne, więc nie zachodzi tutaj konieczność napylania lustra i powłok fazowych. O ile dobrze zrozumiałem łatwiej jest osiągnąć większe kąty.
Może właśnie użycie tych pryzmatów powoduje zwiększenie jakości optyki w lornetkach ?
Załączam link z forum. W jednym poście wymienione są lornetki z pryzmatem Abbe-Konig. Najtańsze to duży Docter $1000) i Vixen New Foresta 8x56. Ostatni jest trochę tańszy. Reszta to sam top.
https://www.cloudynights....prism-systems/.
Ciekawi mnie też recenzja tego Vixena z pryzmatem Abbe. Dodam, że na jednej ze stron bardzo źle ocenia się New Foresta. Myślę, że wyniki testu VNF 8x56 mogą być bardzo ciekawe !
Czy ktoś ma tę lornetkę i mógłby trochę o niej opowiedzieć.
Poproszę też o parę słów na temat tych droższych topowych lornetek z pryzmatami ABBE-KOENIG-a.
Pozdrawiam

RoboBat - Sob 20 Paź, 2018

Witaj. Gdzie żle piszą o Vixenie NF 8x56? Pytam bo właśnie jestem na etapie negocjacji ceny yego sprzętu z jednym sprzedającym.
Thomas7 - Sob 20 Paź, 2018

Nie pamiętam. Gdzieś było ogólnie o słabszym obrazie VNF, nie szczególnie o 8x56.
Co Ciebie skłoniło do zakupu właśnie tej lornetki ? Jakie ma zalety ?

RoboBat - Nie 21 Paź, 2018

Jeszcze nie kupiłem. Ale szukam właśnie jakiejś niedrogiej lornetki z pryzmatami tej konstrukcji. Vixen to solidna marka więc pomyślałem, że zaryzykuję, choć nie miałem jej przy oku. Ja noszę okulary, krórych nie ściąga przy patrzeniu przez lornetkę. Dla mnie głownm kryterium wyboru lornetki jest parametr odstępu źrenicy. Jeśli jest mniejszy od 19 mm to sobie ją odpuszczam. Z tego powodu wiele uznanych lornetek odpada w przedbiegach. Pisanie przez producentów, że lornetka z ER = 15 mm jest przeznaczona dla osób noszacych okulary to spore naginanie faktów. Pewnie, ze coś tam widać, ale pole widzenia jest mocno okrojone i jego brzegi są mocno pociemnione.. Płacić grube tysiące za sprzęt z najwyższej półki i być z niego zadowolonym tylko na 70%, bo tyle z pola widzenia widzisz przy ER =15 mm. To się mija z celem. A Vixen, za 1600 zł ma ER=20 mm i dziala. Nie rozumiem polityki producentów. Jak można przy pomocy jadenego parametru ograniczyć sobie grono potencjalnych nabywców o jakieś 40%, bo myślę, że taki procent spoleczeństwa nosi lub powinno nosić okulary ( choć niektórzy noszą szkla kontaktowe). I tu do Arka mam prośbę. Przy testowaniu lornetek sprawdza on i punktuje lornetki za rozstaw okularów, a nie ocenia wartości ER i jego zgodności z tym co deklaruje producent. To ogromne niedopatrzenie, gdyż ten parametr często decyduje o zakupie danej lornetki lub nie. Reszta już wówczas nie ma znaczenia. No chyba, że ktoś jest nieświadomy ograniczeń wynikajacych ze zbyt krotkiego ER i kupi lornetkę bo ogólna punktacja w testach Arka jest wysoka, i się z nią męczy. Ale ma przecież dobry sprzęt, tylko, że nie dla niego skonstruowany. No nie. Nie o to chyba chodziło testującemu, żeby ludzi na miny wypuszczać. Apeluję. Koniecznie trzeba coś z tym zrobić.
Thomas7 - Nie 21 Paź, 2018

Szkoda, że nie miałeś jej przy oczach.
Parametr ER wyjaśnia Twój wybór. Rozumiem, że nie kierowałeś się pryzmatami.
Może ktoś patrzył przez Vixena New Foresta 8x56 i powie jaki daje obraz. Może ktoś z Forumawiczów ma taką lornetkę - taniego Vixena lub którąś z topowych modeli.
Czy ktoś jednak ma wiedzę na temat pryzmatów Abbe-Koeniga. Jakie mają zalety oprócz jednego odbicia mniej i barku konieczności napylania lustra i korekcji fazowej. Co te dwie sprawy dają w praktyce ? Dlaczego tak rzadko są używane i dlaczego nie są uzywane w małych lornetkach ?

kot Sylvester - Nie 21 Paź, 2018

RoboBat rzuć okiem tu a propos czegoś o Vixen 8x56 WP New Foresta:

https://www.ebay.de/itm/V...anqR0:rk:5:pf:0

co prawda po germańsku ale od czego tłumacz Google.

Thomas7 jak Sam zauważyłeś Abbe-Koenigi są używane w dużych lornetkach. Są to sprzęty dla myśliwych. Chodzi głównie o transmisję co jest sprawą podstawową zwłaszcza w nocy na łowisku. Czasem stosuje się w nich powłoki fazowe.

Swarovski SLC New 8x56 to świetna lornetka dająca bardzo ostry i kontrastowy obraz. Jej transmisja "rzuca się w oczy" nawet w słoneczny dzień, co teoretycznie nie powinno być zauważalne przy bezpośrednim porównaniu z lornetką o dużo mniejszej źrenicy wyjściowej ze względu na automatyczne przymknięcie jej w oku.

Takie parametry pomimo sporej wagi uniezależniają obserwatora od warunków tak pogodowych jak i terenowych pozwalając dostrzec szczegóły w ciemniejszych partiach kadru niezależnie od pory dnia.

Podejrzewam że ze względu na wielkość samych pryzmatów (która to wymusza większą długość całej konstrukcji podnosząc również jej masę) oraz trudność ich wykonania (cena) nie stosuje się Abbe-Koenigów w mniejszych lornetkach.

Ps. Wyjątkiem nie przeznaczonym do myślistwa są WX-y Nikona.

Thomas7 - Nie 21 Paź, 2018

Dziękuję za wyjaśnienia. Czy myślisz, że te przewagi Swarovskiego New 8x56 są wynikiem zastosowania pryzmatów A-K ?
Czytałem, że pryzmaty Abbe-Koeniga nie wymagają powłok fazowych. Jest tak ponieważ mamy tylko odbicia wewnętrzne w pryzmacie, bez napylana lustra i bez odbicia od lustra.
Myślę, że w małych lornetkach pryzmaty A-K byłyby też mniejsze, chociaż większe i cięższe niż Schmidt-Pechan.
Taka mała lornetka z pryzmatami Abbe prawdopodobnie byłaby bardzo fajna i miałaby spore grono nabywców. Cóż, nie ja ustalam politykę rynkową firm optycznych.
Co to są WX-y Nikona ? Czy mają pryzmaty A-B ?

Czy nikt na forum nie ma Vixena New Foresta 8x56 ?

Thomas7 - Nie 21 Paź, 2018

Już znalazłem Nikona WX 10x50 IF.
Czy ktoś może zrobić porównanie tego specjalnego Nikona ze "zwykłą" lornetką z pryzmatami Schmidt-Pechan w podobnej cenie ?

ponidziak - Nie 21 Paź, 2018

Bardzo ciekawa dyskusja. Kompletnie nie znam się na pryzmatach A.-K. i jest to dla mnie wyższy lewel wtajemniczenia, do którego nawiasem mówią nie aspiruje, więc szacun Panowie.
Thomas, myślę że nie powinieneś uzależniać zakupu od jednego elementu. Nie zdecyduje on o tym czy lornetka bedzie udana czy nie. Jesli dzieki tym pryzmatom notuje ona nawet plusik w kwestii jasności, to zanotuje w porównaniu z innymi minsiki gdzie indziej. Musi być dobra i tyle. Kup dobrą, sprawdzoną lornetkę która ci leży, za kasę która cię nie zrujnuję i tyle :wink:
Nawiasem mówiąc w specyfikacji pewnej lornetki za 500 euro zauważyłem ostatnio szklo optyczne BK7. Od razu mi sie przypomniała dyskusja na temat wyższości aculona nad Olympusem dps, gdzie głównym argumentem za aculonem bylo bak4 :)

ponidziak - Nie 21 Paź, 2018

Chyba nie ma lornetki w :wink: podobnej cenie do WX. No chyba że ztrzema El naraz.
ponidziak - Nie 21 Paź, 2018

A ten nikon to chyba ciemny, nawy te pryzmaty go nie ratują, tyle ma granic.
ponidziak - Nie 21 Paź, 2018

Z drugiej strony fajny przykład ten ex, bo jak się wybierzemy tylko transmisję to Olympus dps 10x50, tylko 100 razy tańszy, ma wyższą. A raczej nie jest lepszy, nie wiem nie patrzyłem, przez wx rzecz jasna :wink:
ponidziak - Pon 22 Paź, 2018

Thomas, powinieneś spróbować zalogować się na jakimś forum optycznym w emiratach :wink: A jak by ci wyjaśnili tam prace pod słońce i odblaski to mucha nie siada :cool:
ponidziak - Pon 22 Paź, 2018

Pozłacany WX, z masą perłową, rubinami i kością słoniową. Zupełnie jak kałach Saddama. To byloby coś. A transmisja jak w olku za trzy stówki :o
Wybaczycie Panowie, czasem mnie ponosi. Bez odbioru.

ponidziak - Pon 22 Paź, 2018

Ps. Bardziej muszlami ocznymi bym się przejmował a nawet wygodnym paskiem na szyję :wink:
Ok. Zmykam

michallomarzec - Pon 22 Paź, 2018

Thomas7, a nie myslales o swarovskim el 10x32.
Bardzo fajna lornetka. Ja bym innej nie chciał. Mam jeszcze 10x42, 10x50 ale najchętniej siegam po 10x32 ze wzgledu na jej kompaktowe rozmiary, pole widzenia ( 120m) no i obraz ostry do samego brzegu.

Thomas7 - Pon 22 Paź, 2018

Myślałem o Swarovskim el 10x32 i o 8x25 i nadal myślę !
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i "dobre rady".
Zawsze sprawdzam lornetkę, zresztą podobnie jak obiektywy pod światło. Każdy współczesny sprzęt rysuje dobrze mając światło z tyłu. Schody zaczynają się przy zdjęciach pod światło. Czasami są one nie do pokonania.
Szkoda, że w testach nie ma odpowiedniego parametru pod światło, podobnie nie ma też parametru określającego kontrast. Często wolę obraz bardziej kontrstowy obarczony wadami niż mydło bez tych wad, ale to inny temat.
Wróćmy do tematu pryzmatów A-K.
Czy jeszcze ktoś podzieli się swoją wiedzą ?
Czy można spodziewać się testów Doctera New 8x56 i Vixena New Foresta 8x56 ? Obydwie lornetki wydają się bardzo ciekawe.

goornik - Pon 22 Paź, 2018

JA tylko z jedną sugestią dla wszystkich miłośników pryzmatów Abbe-Koeniga: kupcie sobie ZEISSa Dialyta 7x42 - to jedna z najlepszych lornetek jaką mam (ma dożywocie u mnie) i można ją mieć za ułamek ceny WXa, który od 2 miesięcy mieszka sobie pod biurkiem :)
Thomas7 - Pon 22 Paź, 2018

Proszę o wyjaśnienie.
Ponieważ nie ma testu lornetki Docter 8x56, widząc kształt korpusu i przesunięcie osi optycznych obiektywów i okularów, przeczytałem test podobnej lornetki Docter.
W teście lornetki Docter 8x58 B/CF znalazłem taki tekst "Duża waga i długość lornetki oraz brak jakiejkolwiek wzmianki po powłokach odbijających, wskazują na to, że mamy tutaj do czynienia z pryzmatami Abbe-Koeniga, na które nałożono dielektryczne powłoki fazowe.
Z tego co do tej pory zrozumiałem, a zaznaczam, że nie jestem optykiem ani znawcą lornetek, ani ekspertem, to istotą pryzmatów Abbe-Koeniga jest tylko odbicie wewnętrzne i dlatego nie ma konieczności napylania lustra ani wielowarstwowych powłok fazowych. Może czytałem na złych stronach i teraz piszę głupoty. Proszę o wyjaśnienie co robią dielektryczne powłoki fazowe na pryzmatach A-K. Przypuszczam, że w tej lornetce pryzmaty na wszystkich powierzchniach mają bardzo dobre powłoki i że to jest widoczne, ale czy faktycznie są to powłoki fazowe ? Czy Docter nanosi powłoki fazowe na pryzmaty A-B ? Po co ? Może tak się robi, ale dlaczego ? Gdzie jest błąd ?

Powłoki fazowe na pryzmatach Abbe Koeniga pokazują, że temat wymaga dalszych wyjaśnień, chociażby tylko w celach teoretyczno-poznawczych. Test jest z roku 2009, pryzmat A-K znany jest ponad sto lat, a wiedza dla wielu w tym dla mnie zupełnie nowa i fragmentaryczna.
Poproszę o wyjaśnienie tych powłok fazowych na pryzmatach A-K i o fachowe wypowiedzi na temat pryzmatów Abbe-Koeniga i lornetek z nimi.


[/b]

Thomas7 - Pon 22 Paź, 2018

W teście lornetki Optolyth Royal 8x56 czytamy: "Wszystkie lornetki Royal mają pokryte fazowo pryzmaty dachowe, ułożone w systemie Abbe-Koeniga, które działają na zasadzie całkowitego wewnętrznego odbicia światła.", więc nie w przypadku Doctera nie był to błąd przypadkowy czy pisarski.
Ja chyba czytałem na złych stronach.
Proszę Arka o wyjaśnienie sprawy powłok fazowych na pryzmatach A-K.
Myślę, że jest to ważne.

goornik - Wto 23 Paź, 2018

Tomek - mylisz powłoki refleksyjne z powłokami fazowymi.
- refleksyjne MUSZĄ być na niektórych ściankach pryzmatów w układzie Schmidta-Pechana (oraz Uppendalha) aby wiązka wogóle przeszła przez pryzmaty
- fazowe poprawiają ostrość/rozdzielczość w każdym rodzaju pryzmatów dachowych, bo tam wiązaka jest rozdzielana jakby na dwie (część lewa i prawa) i te dwie części mogą ze sobą interferować. Aby tego nie było - używa sie powłok fazowych
- pryzmaty porro nie wymagają żadnych powłok, chociaż antyodblaskowe na "wejściu" i "wyjściu" poprawiają transmisję lornetki

U ZEISSa połowki fazowe opisane sa na lornetce jako P lub później P*

kot Sylvester - Wto 23 Paź, 2018

goornik napisał/a:

- pryzmaty porro nie wymagają żadnych powłok, chociaż antyodblaskowe na "wejściu" i "wyjściu" poprawiają transmisję lornetki


Chociaż porro nie wymaga żadnych powłok to jednak może je posiadać:

https://www.optyczne.pl/i...netki&test_l=38

no chyba że w opisie jest błąd.

goornik - Wto 23 Paź, 2018

kot Sylvester napisał/a:
goornik napisał/a:

- pryzmaty porro nie wymagają żadnych powłok, chociaż antyodblaskowe na "wejściu" i "wyjściu" poprawiają transmisję lornetki

Chociaż porro nie wymaga żadnych powłok to jednak może je posiadać:
https://www.optyczne.pl/i...netki&test_l=38
no chyba że w opisie jest błąd.

Dokładnie to napisałem......

Thomas7 - Wto 23 Paź, 2018

Goornik, ja nie mylę powłok fazowych i antyodblaskowych. Proszę czytaj uważnie - ja tylko dałem cytaty z testów dwóch lornetek z pryzmatami Abbe-Koeniga, gdzie jest wyrażnie powiedziane, że pryzmaty A-K mają powłoki fazowe. Ja tego nie pisałem ! Poprosiłem grzecznie o wyjaśnienie sprawy. Moim zdaniem w pryzmatach A-K nie ma potrzeby stosowania wielowarstwowych powłok fazowych, chociaż wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe są konieczne (są one mniejwarstwowe) w celu ograniczenia odbić i strat światła.
Żeby nie było, że to ja, podaję cytat z testu Zeissa Victory 10x42 T FL: "Wszystkie granice powietrze-szkło pokryte są najwyższej klasy wielowarstwowymi powłokami antyodblaksowymi T*. Pryzmaty ustawiono w systemie dachowym Abbe-Koeniga i dodatkowo pokryto powłokami fazowymi P*." Tutaj nie ma wątpliwości, autor mówi o pokryciu pryzmatów A-K powłokami fazowymi P* w odróżnieniu od powłok antyodblaskowych T*. I właśnie o wyjaśnienie tej sprawy, popełnionej zresztą w trzech miejscach grzecznie proszę. Co robią tutaj powłoki fazowe - mam na myśli co robią w opisie.
Moim zdaniem pryzmaty porro też wymagają powłok antyodblaskowych w celu ograniczenia strat światła przy przejściu powietrze/szkło i w obecnych czasach nie można mówić, ze nie potrzebują, ale to trochę inny temat. Nawet w opisach lornetek, gdy pryzmaty porro są bez warstw antyrefleksowych, uznawane jest to za wadę. Pryzmaty porro nie tylko mogą, ale powinny lub wręcz muszą posiadać warstwy antyrefleksyjne. W każdej książce do optyki, nawet z ubiegłego wieku jest napisane, że każda powierdzchnia szklana, przez którą przechodzi promień powinna mieć warstwe przeciwodblaskową w celu ograniczenia strat

kot Sylvester - Wto 23 Paź, 2018

Goornik chodzi mi o ostatnie zdanie ze wstępu tego testu:

https://www.optyczne.pl/i...netki&test_l=38

które brzmi cytuję : Pryzmaty BaK4 są fazowo pokrywane. Fujinon FMT-SX 10x70 ma przecież pryzmaty typu porro więc jak to się ma do Twojego stwierdzenia, że żadnych nie wymagają?

Skoro tak polecasz ZEISSa Dialyta 7x42 to chciałem zapytać czy porównywałeś go może pod względem jasności obrazu (w nocy) z WX-em 7x50, albo czy Mógłbyś zrobić takie porównanie. Ciekawość mnie zżera jak jasna cholera!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group