forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Szerokatny obiektyw do nex-7

tomek76k76 - Wto 23 Paź, 2018
Temat postu: Szerokatny obiektyw do nex-7
Witam
Potrzebuje obiektyw do fotografii wnętrz co możecie polecić do nex-7 ?
Pozdrawiam
Tomasz

tomek76k76 - Wto 23 Paź, 2018

Widzę las rąk do odpowiedzi:((((
Negatyw - Sro 24 Paź, 2018

Kiedyś w komplecie z Nex-7 sprzedawany był obiektyw Sony 3,5-5,6/18-55 OSS, można go stosować do fotografii wnętrz. Trochę lepszy będzie sprzedawany "w kicie" Sony E PZ 16-50mm f/3,5-5,6 OSS bo jest nieco szerszy, ogniskowa zaczyna się od 16mm. W wersji OEM (OEM pewnie chodzi o obiektyw ze zdekompletowanego zestawu) widzę cenę 599zł.
https://www.bemixmedia.pl...medium=referral
Jak pomieszczenia są ciasne i brakuje szerokiego kąta to można uzupełnić obiektywem Sony 10-18mm f/4.0 OSS za cenę ponad 3000zł
https://www.e-fotojoker.p...edium=referral#

tomek76k76 - Czw 01 Lis, 2018

Dziękuję za odpowiedź zakupiłem 10-18 i 16-70 oba są super brakuje mi tylko tele czy jest możliwość podpięcia do 16-70 konwertera x2?
Negatyw - Czw 01 Lis, 2018

Raczej telekonwerter x2 odpada. Z obiektywu o świetle f/4 będziesz miał f/8, więc ciemnica a ogniskowa max. 2x70=140 [mm] to jest niewiele. Przy f/8 to może być już problem z pracą AF.
tomek76k76 - Czw 01 Lis, 2018

To co w takim układzie zakupić?
tomek76k76 - Czw 01 Lis, 2018

A dobry jest sony FE 70-300 f4.5-5.6 G OSS i czy będzie współpracował z nex-7?
Negatyw - Czw 01 Lis, 2018

Tak, będzie współpracował, ale tani nie jest.
tomek76k76 - Czw 01 Lis, 2018

A jest coś tańszego o podobnych parametrach?
tomek76k76 - Pią 02 Lis, 2018

Dobrym pomysłem będzie manualna Minolta MD 70-210 F4?
Negatyw - Pią 02 Lis, 2018

Niestety, jest Tamron o podobnych parametrach ale nie robi tego obiektywu z bagnetem E. Pozostaje: Sony E 55-210mm f/4.5-6.3. Ta Minolta to nie jest dobry pomysł.
tomek76k76 - Sob 03 Lis, 2018

Kiepska jest Minolta?
tomek76k76 - Sob 03 Lis, 2018

Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD MACRO 1:2 z adapterem SONY LA-EA4 powinno wszystko hulać?
tomek76k76 - Sob 03 Lis, 2018

Lub ten SP AF 70-300 F/4-5.6 Di VC USD
Negatyw - Sob 03 Lis, 2018

Staroci nie polecam. Może być SP AF 70-300 F/4-5.6 Di VC USD z adapterem SONY LA-EA4, tylko adapter trzeba dokupić i zwykle adapter daje jakieś ograniczenia. Może ktoś kto ma taki adapter niech się wypowie.
tomek76k76 - Sob 03 Lis, 2018

Z wypowiedzą na temat adaptera może być ciężko żal mi to mówić ale na tym forum niewiele osób chce się wypowiedzieć:(
MaciekNorth - Sob 03 Lis, 2018

Do NEX 7 wystarczy tańszy LA-EA2, bo LA-EA4 to adapter pełnoklatkowy.
Z adapterem autofokus w pewnych sytuacjach może nawet być szybszy, bo NEX-7 ma w korpusie tylko AF kontrastowy, a w adapterze z cyfrą 2 i 4 jest AF fazowy.
Tu masz pierwsze z brzegu filmiki:
sony nex7 + la-ea2 + SAL 24-70
NEX-7 + LA-EA2 + ZA 85mm f1.4

Co do obiektywu, to najlepszy będzie chyba Sony 55-300 SAM - lekki, nie za duży i szeroki na krótkim końcu. Ewentualnie Minolta 100-300 APO lub APO D (też kompaktowe), albo z większych Tamron 70-300 USD i Sony 70-300 G SSM, ale to już kloce nieporęczne z NEX 7.
Tu masz bazę szkieł Sony/Minolta:
Alpha (A-mount and E-mount) lens guide

Jeśli chcesz zadawać pytania, to lepiej tutaj: KKM, bo forum optycznych jest prawie martwe, a na temat Sony prędzej znajdziesz tutaj jakieś miejskie legendy niż rzetelne informacje :wink:

komor - Nie 04 Lis, 2018

tomek76k76 napisał/a:
Z wypowiedzą na temat adaptera może być ciężko żal mi to mówić ale na tym forum niewiele osób chce się wypowiedzieć:(

Niestety najlepsze lata to forum ma za sobą. Starym piernikom nie chce się już gadać, bo się wypalili, zresztą obiektywnie bywa to trudne, bo jak się już ma jakiś sprzęt, zwykle nie pierwszy i już z trochę wyższej półki, to się człowiek już tak nie interesuje, nie czyta, nie ogląda u znajomych i na spotkaniach, więc niewiele ma do powiedzenia o nowych produktach z aktualnej oferty, a zwykle o takie produkty są pytania. No, akurat Twój NEX-7 może niekoniecznie się do nich zalicza, ale na tym forum grupa osób użytkujących Sony zawsze była niewielka. Jest MaciekNorth ze stałych bywalców, nie wiem czy ktoś jeszcze…

Negatyw - Nie 04 Lis, 2018

MaciekNorth napisał/a:
Do NEX 7 wystarczy tańszy LA-EA2, bo LA-EA4 to adapter pełnoklatkowy...
Patrząc na ceny nowych adapterów to LA-EA2 jest droższy niż LA-EA4:
LA-EA2 cena 1599zł
https://proclub.pl/aparaty/akcesoria/tulejki_pierscienie/do_lustrzanek/sony_adapter_la-ea2.html
LA-EA4 cena 1289zł
https://scentre.pl/shop/product/show?produkt=la_ea4_adapter_mocowania_typu_a_do_korpus%C3%B3w_zpe%C5%82noklatkow%C4%85_35mm_matryc%C4%85_obrazu&utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral
Cen adapterów używanych nie sprawdzałem. Pytanie czy warto pchać się w adapter?

tomek76k76 - Nie 04 Lis, 2018

Adapter na eBayu można kupić za około 500 zł:)
Mam jeszcze obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* DT 16-80 mm f/3.5-4.5 który można wykorzystać z nexem
Tak się zastanawiam czy nie sprzedać nex-7 z 10-18 i 16-70 i kupić jakieś body pod 16-80
Co o tym sądzicie?
Jeżeli kupić body pod 16-80 to jakie by było dobre?
Co do forum może uda je się rozkręcić szkoda by było je zaprzepaścić:)

Negatyw - Pon 05 Lis, 2018

Jeżeli dobrze zrozumiałem to masz obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* DT 16-80 mm f/3.5-4.5 z bagnetem A. Moim zdaniem bagnet A nie ma przyszłości. Sony rozbudowuje system E i wygasza ten z bagnetem A. Obecnie z bagnetem A są dostępne tylko trzy korpusy, dwa APS-C: A68 i A77II i jeden pełnoklatkowy A99II. Nie polecam żadnego.
tomek76k76 - Pon 05 Lis, 2018

Szkoda bo bardzo dużo obiektywów jest pod mocowanie A
tomek76k76 - Pon 05 Lis, 2018

Narazie licytuje na eBayu Sony FE 70-300 zobaczę jaka cena będzie:)
MaciekNorth - Pon 05 Lis, 2018

tomek76k76 napisał/a:
Mam jeszcze obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* DT 16-80 mm f/3.5-4.5 który można wykorzystać z nexem
Skoro kupiłeś już 16-70, to nie ma sensu używać dwóch obiektywów o podobnych zakresach, tym bardziej, że ten do E jest trochę lepszy :wink:

tomek76k76 napisał/a:
Tak się zastanawiam czy nie sprzedać nex-7 z 10-18 i 16-70 i kupić jakieś body pod 16-80
Zależy co chcesz osiągnąć. Jeśli ma to być w miarę mały, lekki, uniwersalny zestaw, to lepiej sprzedaj NEX-7 oraz 16-80 i kup któreś A6xxx, zyskasz dużo lepszy autofokus niż w NEX-7. Jeżeli zaś chcesz iść w dłuższe teleobiektywy i jasne zoomy, to taniej i bez przejściówek np. A77 II + 16-50/2.8, 70-200/2.8, 70-400 albo Tamron 150-600.


Negatyw napisał/a:
Moim zdaniem bagnet A nie ma przyszłości. Sony rozbudowuje system E i wygasza ten z bagnetem A.
Znowu te konfabulacje... Co znaczy wygasza? Wycofuje sprzęt ze sklepów? Odetnie zdalnie możliwość robienia zdjęć?

Negatyw napisał/a:
Obecnie z bagnetem A są dostępne tylko trzy korpusy, dwa APS-C: A68 i A77II i jeden pełnoklatkowy A99II. Nie polecam żadnego.
Napiszesz dlaczego nie polecasz żadnego, czy znów bezzasadne uprzedzenia?
Negatyw - Pon 05 Lis, 2018

MaciekNorth napisał/a:
Negatyw napisał/a:
Moim zdaniem bagnet A nie ma przyszłości. Sony rozbudowuje system E i wygasza ten z bagnetem A.
Znowu te konfabulacje... Co znaczy wygasza? Wycofuje sprzęt ze sklepów? Odetnie zdalnie możliwość robienia zdjęć?
MaciekNorth, Tobie wszystko trzeba tłumaczyć jak dziecku. Sony co chwilę wypuszcza nowy korpus z bagnetem E i coraz rzadziej z bagnetem A. Nie wiadomo czy w ogóle coś z bagnetem A powstanie. Jeżeli myślisz, że Sony ogłosi, że nowych korpusów z bagnetem A więcej nie będzie to jesteś naiwny.
MaciekNorth napisał/a:

Negatyw napisał/a:
Obecnie z bagnetem A są dostępne tylko trzy korpusy, dwa APS-C: A68 i A77II i jeden pełnoklatkowy A99II. Nie polecam żadnego.
Napiszesz dlaczego nie polecasz żadnego, czy znów bezzasadne uprzedzenia?
Bo nie ma żadnego wyboru. Polecił bym A99II, tylko, że to jest aparat pełnoklatkowy i drogi więc tomek76k76 się na niego nie zdecyduje. Obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* DT 16-80 mm f/3.5-4.5 jest APS-C. Majątek trzeba wydać na A99II i drugie tyle na obiektywy. A68 to słabizna, tomek76k76 by się tym aparatem rozczarował. A77II to aparat już przestarzały i też nie tani jak na swoje możliwości.
MaciekNorth - Pon 05 Lis, 2018

Negatyw napisał/a:
MaciekNorth, Tobie wszystko trzeba tłumaczyć jak dziecku. Sony co chwilę wypuszcza nowy korpus z bagnetem E i coraz rzadziej z bagnetem A. Nie wiadomo czy w ogóle coś z bagnetem A powstanie. Jeżeli myślisz, że Sony ogłosi, że nowych korpusów z bagnetem A więcej nie będzie to jesteś naiwny.
Sony nie wypuszcza obecnie korpusów z bagnetem E, tylko FE - pełnoklatkowe, bo tam skierowało cały swój potencjał. Ostatni korpus E czyli A6500 ukazał się 2 lata temu, dokładnie jak A99 II i A68. Tak, są już bzdurne głosy, że Sony odpuszcza sobie bagnet E APS-C.

Negatyw napisał/a:
A68 to słabizna, tomek76k76 by się tym aparatem rozczarował. A77II to aparat już przestarzały i też nie tani jak na swoje możliwości.
A68 jest dużo lepsza od NEX-7 i raczej od większości DSLR entry-level. Co w A77 II jest przestarzałego w porównaniu z konkurencją, czego brakuje? Bo ja mogę wymienić, co jest, czego konkurencja nie ma. :roll:
Negatyw - Wto 06 Lis, 2018

MaciekNorth napisał/a:
Negatyw napisał/a:
MaciekNorth, Tobie wszystko trzeba tłumaczyć jak dziecku. Sony co chwilę wypuszcza nowy korpus z bagnetem E i coraz rzadziej z bagnetem A. Nie wiadomo czy w ogóle coś z bagnetem A powstanie. Jeżeli myślisz, że Sony ogłosi, że nowych korpusów z bagnetem A więcej nie będzie to jesteś naiwny.
Sony nie wypuszcza obecnie korpusów z bagnetem E, tylko FE - pełnoklatkowe, bo tam skierowało cały swój potencjał. Ostatni korpus E czyli A6500 ukazał się 2 lata temu, dokładnie jak A99 II i A68. Tak, są już bzdurne głosy, że Sony odpuszcza sobie bagnet E APS-C.
Zgadza się. Ostatnio Sony skierowało cały swój potencjał na bezlusterkową pełną klatkę i jest dłuższa przerwa zanim pojawi się nowy korpus APS-C. Ale już są zapowiedzi, że na początku roku 2019 pojawi się nowy bezlusterkowiec APS-C. W Polsce pewnie będzie w sprzedaży w marcu lub w kwietniu. O korpusie z mocowaniem A cisza. Ja bym radził by tomek76k76 zaczekał. Zobaczymy co pokaże nowy Sony. A na pewno podstarzały A6500 stanieje.
MaciekNorth napisał/a:

Negatyw napisał/a:
A68 to słabizna, tomek76k76 by się tym aparatem rozczarował. A77II to aparat już przestarzały i też nie tani jak na swoje możliwości.
A68 jest dużo lepsza od NEX-7 i raczej od większości DSLR entry-level. Co w A77 II jest przestarzałego w porównaniu z konkurencją, czego brakuje? Bo ja mogę wymienić, co jest, czego konkurencja nie ma. :roll:
Nex-7 miało premierę w sierpniu 2011 r. Siedem lat to dużo jak na aparat cyfrowy. Nie będziemy się rozpisywać o A77II, zainteresowanych odsyłam do testu na Optycznych oczywiście.
MaciekNorth - Wto 06 Lis, 2018

Negatyw napisał/a:
A na pewno podstarzały A6500 stanieje.
Jaki podstarzały? :roll:
Pokaż mi drugi aparat APS-C o takich możliwościach.
Czy Ty jesteś z tych, co ustawiają się co roku w kolejkę po nowego "ajfona"?

Negatyw napisał/a:
Nie będziemy się rozpisywać o A77II, zainteresowanych odsyłam do testu na Optycznych oczywiście.
Czyli unikasz odpowiedzi na niewygodne pytanie. Twierdzisz, że A77 II stary, gorszy od konkurencji, ale nie uzasadnisz... W teście na optycznych, jak zwykle w przypadku korpusów Sony, jest wiele błędów i niedomówień.
tomek76k76 - Sro 07 Lis, 2018

Widzę że się forum ożywiło:) bardzo mnie to cieszy:)))))
Ale chyba poczekam z korpusem na premierę a6700 zobaczymy co zaoferują, narazie skupiam uwagę na 70-300 ale taniej niż 800 euro niema. :( (((

MaciekNorth - Sro 07 Lis, 2018

Raczej to będzie A7xxx :wink:
A zamiast kupować drogie 70-300 to na razie możesz posiłkować się tanim tele przez przejściówkę i poczekać na budżetowego Tamrona 100-400 5-6.3 pod bagnet E - wyjdzie prawdopodobnie w połowie przyszłego roku.

Negatyw - Sro 07 Lis, 2018

MaciekNorth napisał/a:
...Twierdzisz, że A77 II stary, gorszy od konkurencji, ale nie uzasadnisz... W teście na optycznych, jak zwykle w przypadku korpusów Sony, jest wiele błędów i niedomówień.
Myślę, że dla wszystkich oprócz Ciebie wystarczająco uzasadniłem. Jeżeli twierdzisz, że nie uzasadniłem to trudno, nic na to nie poradzę.
MaciekNorth napisał/a:
...Jaki podstarzały?...
Podstarzały to pojęcie względne. Napisałem podstarzały w roku 2019 w porównaniu do nowych modeli, które się ukażą.
MaciekNorth - Sro 07 Lis, 2018

Negatyw napisał/a:
Myślę, że dla wszystkich oprócz Ciebie wystarczająco uzasadniłem. Jeżeli twierdzisz, że nie uzasadniłem to trudno, nic na to nie poradzę.
Napisałeś "szumofon", przestarzały i odesłałeś do miernego testu. Uzasadnienie na poziomie gimnazjum i wprowadzanie ludzi w błąd. Ciekawe, za ile lat te nowoczesne konkurencyjne DSLR będą miały np. Eye-AF, albo AF limiter w korpusie...

Negatyw napisał/a:
Podstarzały to pojęcie względne. Napisałem podstarzały w roku 2019 w porównaniu do nowych modeli, które się ukażą
Podstarzały w porównaniu do modeli, które nawet nie wiadomo kiedy będą i jaką będą miały specyfikację? Aha, czyli wszystkie aparaty z 2016 roku są podstarzałe, bo w 2019 może będą lepsze. Jesteś dobrze wytresowany przez korporacje, współczuję...
Negatyw - Sro 07 Lis, 2018

MaciekNorth napisał/a:
Negatyw napisał/a:
Myślę, że dla wszystkich oprócz Ciebie wystarczająco uzasadniłem. Jeżeli twierdzisz, że nie uzasadniłem to trudno, nic na to nie poradzę.
Napisałeś "szumofon", przestarzały i odesłałeś do miernego testu. Uzasadnienie na poziomie gimnazjum i wprowadzanie ludzi w błąd...

Test nie jest mierny. Poza tym można porównać zdjęcia. Możesz mieć inne zdanie mało to mnie interesuje. W błąd to Ty ludzi wprowadzasz. Jak wg. Ciebie test jest mierny to zgłoś reklamację bo tym testem wprowadzają ludzi w błąd.
MaciekNorth napisał/a:
...
Ciekawe, za ile lat te nowoczesne konkurencyjne DSLR będą miały np. Eye-AF, albo AF limiter w korpusie...
Pewnie w ogóle, bo jest to potrzebne chyba psu na budę.
MaciekNorth napisał/a:

Negatyw napisał/a:
Podstarzały to pojęcie względne. Napisałem podstarzały w roku 2019 w porównaniu do nowych modeli, które się ukażą
Podstarzały w porównaniu do modeli, które nawet nie wiadomo kiedy będą i jaką będą miały specyfikację? Aha, czyli wszystkie aparaty z 2016 roku są podstarzałe, bo w 2019 może będą lepsze. Jesteś dobrze wytresowany przez korporacje, współczuję...
Oczywiście, że wszystkie aparaty z 2016 roku będą (będą a nie są) podstarzałe w roku 2019, bo wtedy możliwe, że będą lepsze, ale na pewno nowsze. :grin: Względność słowa podstarzały jest oczywista, tylko nie dla Ciebie. Dla młodzieńca, który ma 18 lat kobieta, która ma lat 40 jest podstarzała. Ale dla mężczyzny, który ma 60 lat już nie koniecznie.
MaciekNorth - Sro 07 Lis, 2018

Negatyw napisał/a:
Test nie jest mierny. Poza tym można porównać zdjęcia.
Optyczni robią dobre testy obiektywów i mierne testy aparatów, m.in. z żałosnym testem autofokusu i wyciągania z cieni. Dobre testy są np. na DPReview, albo Imaging Resource.
Mam porównywać zdjęcia wywoływane jakimś archaicznym programem, którego praktycznie nikt nie używa? Kolejna kwestia, dlaczego nie udostępniają RAW-ów jak wszystkie testujące portale?

Negatyw napisał/a:
Możesz mieć inne zdanie mało to mnie interesuje. W błąd to Ty ludzi wprowadzasz.
Mało interesują Cię fakty? Ta, tym gorzej dla faktów...
Gdzie wprowadziłem w błąd, daj przykład!

Negatyw napisał/a:
Jak wg. Ciebie test jest mierny to zgłoś reklamację bo tym testem wprowadzają ludzi w błąd.
Wielokrotnie w komentarzach pod testami aparatów Sony wytykałem błędy, czasem poprawiali, czasem nie. Najbardziej kuriozalny był test A77 częściowo skopiowany z testu A65, gdzie w opisie brakowało wielu funkcji dostępnych w tym modelu, na szczęście to poprawili. Ale do dzisiaj np. w specyfikacji A68 brakuje informacji, że filmuje w 50p, jest tylko podane 25p i 50i, zgłaszałem, nie poprawiono. Poza tym AF testują często na Sony 50/1.4, jednym z najstarszych konstrukcyjnie obiektywów w systemie, słynącym z przeciętnej celności :lol:

Negatyw napisał/a:
Pewnie w ogóle, bo jest to potrzebne chyba psu na budę.
To ciekawe, czemu Canon i Nikon w swoich najnowszych bezlusterkowacach wprowadzili Eye-AF? Niestety, na razie trochę słabo u nich ta funkcja działa... Z LiveView i uchylnych ekranów też się kiedyś podśmiewano, a teraz większość lustrzanek to ma.

Negatyw napisał/a:
Oczywiście, że wszystkie aparaty z 2016 roku będą (będą a nie są) podstarzałe w roku 2019, bo wtedy możliwe, że będą lepsze, ale na pewno nowsze. Względność słowa podstarzały jest oczywista, tylko nie dla Ciebie.
Dla mnie oczywisty jest pejoratywny wydźwięk słowa podstarzały. I liczy się dla mnie co aparat sobą reprezentuje, a nie kiedy go zaprezentowano. Są aparaty które z powodu ich pozycjonowania, specyfikacji, albo z powodu konstrukcji bazującej na poprzedniku, można było zaliczyć do podstarzałych już w momencie premiery, nie będę wymieniał, bo u każdego producenta by się taki znalazł.
Negatyw - Czw 08 Lis, 2018

MaciekNorth napisał/a:
...
Negatyw napisał/a:
Oczywiście, że wszystkie aparaty z 2016 roku będą (będą a nie są) podstarzałe w roku 2019, bo wtedy możliwe, że będą lepsze, ale na pewno nowsze. Względność słowa podstarzały jest oczywista, tylko nie dla Ciebie.
Dla mnie oczywisty jest pejoratywny wydźwięk słowa podstarzały. I liczy się dla mnie co aparat sobą reprezentuje, a nie kiedy go zaprezentowano. Są aparaty które z powodu ich pozycjonowania, specyfikacji, albo z powodu konstrukcji bazującej na poprzedniku, można było zaliczyć do podstarzałych już w momencie premiery, nie będę wymieniał, bo u każdego producenta by się taki znalazł.
Tekst, który pisałem był skierowany do tomek76k76 i go nie kwestionuje bo wszystko zrozumiał. Jak w 2019 roku pojawi się następca A6500 to pewnie cena A6500 spadnie bo Sony zwykle starsze modele przecenia. I tak to należało zrozumieć, tylko Tobie trzeba tłumaczyć jak dziecku. Gdybym to pisał do Ciebie to przewidział bym pejoratywny wydźwięk słowa podstarzały i go nie zastosował. Chociaż w Twoim trudnym przypadku to i tak nigdy bym nie miał pewności czy starsze modele nie są czasami młodsze od tych co właśnie mają premierę. Na pewno w stosunku do A77 II to wszystkie modele łącznie z tymi co będą w 2019 roku są podstarzałe. :grin:
MaciekNorth napisał/a:
...
Gdzie wprowadziłem w błąd, daj przykład!

Chociażby pisząc o miernym teście.

MaciekNorth - Czw 08 Lis, 2018

Negatyw napisał/a:
Jak w 2019 roku pojawi się następca A6500 to pewnie cena A6500 spadnie bo Sony zwykle starsze modele przecenia.
W 2019 roku nie będzie następcy A6500, tylko wyższy model APS-C. Cena A6500 spadnie niezależnie od tego, bo jest coraz silniejsza konkurencja ze strony Fuji i coraz tańsze A7-ki.

Negatyw napisał/a:
Chociażby pisząc o miernym teście.
Dla mnie jak i dla wielu stałych, obeznanych z techniką czytelników tego portalu testy aparatów są mierne, wystarczy poczytać krytyczne komentarze pod nimi. Choćby kwestia punktacji wziętej z sufitu, która nie zgadza się z opisem słownym w teście. Kto ma swój analityczny rozum i czyta też zagraniczne fachowe portale, to dostrzeże braki tych testów, kto jest lemingiem, ten łyknie wszystko, tyle.
Negatyw - Czw 08 Lis, 2018

MaciekNorth napisał/a:
...Kto ma swój analityczny rozum i czyta też zagraniczne fachowe portale, to dostrzeże braki tych testów, kto jest lemingiem, ten łyknie wszystko, tyle.
Akurat analityczny rozum nie jest Twoją mocną stroną kiedy względności słowa "podstarzały" nie jesteś w stanie zrozumieć. Zwłaszcza, że słowo "podstarzały" zostało użyte w porównaniu do nie istniejących i hipotetycznych modeli, które będą miały premierę w 2019 roku. Twój rozum tego nie ogarnia, tym bardziej nie ogarnia testów. Każdy podmiot testujący powinien wszystkie aparaty i obiektywy testować tak samo, tymi samymi metodami opisanymi i opublikowanymi. Tak właśnie robi Optyczne. Testy zagraniczne często mają to do siebie, że testują różnie w zależności od sponsoringu i konkretnego modelu. To tak jak przygotowanie specyfikacji do przetargu pod określonego z góry producenta. Czepiasz się do punktacji. Jeżeli wiadomo co i jak jest punktowane to punktację każdy może sobie skorygować wedle swojego uznania. Jeszcze nikt nie wymyślił jednej, jedynie słusznej punktacji. Np. dla Ciebie najważniejsze jest filmowanie, ja w ogóle nie filmuję i nigdy nie filmowałem. Nawet nie sprawdziłem praktycznie jak mój aparat filmuje i czy w ogóle filmuje. Dlatego zawsze sam sobie robię punktację pod swoje oczekiwania, a Twój analityczny rozum tego nie potrafi.
MaciekNorth - Czw 08 Lis, 2018

Negatyw napisał/a:
Akurat analityczny rozum nie jest Twoją mocną stroną kiedy względności słowa "podstarzały" nie jesteś w stanie zrozumieć. Zwłaszcza, że słowo "podstarzały" zostało użyte w porównaniu do nie istniejących i hipotetycznych modeli, które będą miały premierę w 2019 roku.
Za to Ty jesteś wróżbitą i wiesz co będzie miał inny model w przyszłym roku, przy którym A 6500 na pewno będzie podstarzały...

Negatyw napisał/a:
Twój rozum tego nie ogarnia, tym bardziej nie ogarnia testów.
"Ogarniać" to można pod budką z piwem, mam uczulenie na tą patologię językową.

Negatyw napisał/a:
Każdy podmiot testujący powinien wszystkie aparaty i obiektywy testować tak samo, tymi samymi metodami opisanymi i opublikowanymi. Tak właśnie robi Optyczne.
Tu masz jak się testuje aparaty na Imaging Resources:
https://www.imaging-resou...TESTS/TESTS.HTM
Na tym portalu dostajesz zdjęcia testowe w JPG i RAW w większości możliwych konfiguracji - kontrast, saturacja, wyostrzanie, balans bieli itd. A nie same JPG na najniższym wyostrzeniu, jak na optycznych. Widzisz różnicę?
Z kolei na DPReview przy scence testowej masz zapis:
"The visualisations of RAW data (and the accompanying downloadable JPEGs) are based on a standard development process using Adobe Camera Raw."
Co w tym jest niezrozumiałego? ACR to najpopularniejsza wywoływarka RAW-ów na świecie, obecnie wiele urządzeń fotografujących ma również możliwość zapisu w stworzonym przez Adobe formacie DNG, to o czymś świadczy.
Co mi dają zdjęcia z optycznych wywołane w dcraw?

Negatyw napisał/a:
Testy zagraniczne często mają to do siebie, że testują różnie w zależności od sponsoringu i konkretnego modelu. To tak jak przygotowanie specyfikacji do przetargu pod określonego z góry producenta.
Czy na Optyczne.pl są artykuły sponsorowane i płatne reklamy? Odpowiedz tylko "tak" lub "nie".

Negatyw napisał/a:
Czepiasz się do punktacji. Jeżeli wiadomo co i jak jest punktowane to punktację każdy może sobie skorygować wedle swojego uznania. Jeszcze nikt nie wymyślił jednej, jedynie słusznej punktacji.
Czyli czytelnik sam ma korygować błędy testującego? Test aparatu ma tysiące wyświetleń i myślisz, że każdy ze zrozumieniem czyta cały test? Większość ludzi, którzy na aparatach się nie znają spojrzy na tabelkę i na tej podstawie wyciąga wnioski, bo punkciki są najbardziej zrozumiałe. Tu masz ostatni test Fuji X-T3:
https://www.optyczne.pl/4...ifilm_X-T3.html
Osiemnasty komentarz od góry - PDamian 31 października 2018, 19:40:

Jakość obrazu JPEG
"Pod względem wizualnym, nie zauważymy specjalnej różnicy w zdjęciach wykonanych X-T3 oraz X-T2. Wydaje się jednak, że silnik JPEG-ów w najnowszym korpusie nieco lepiej przetwarza zdjęcia na najwyższych czułościach."

"Nieco":
X-T3: 6.14
X-T2: 4.43
[pkt]

...
GFX 50S: 5.02
D850: 4.98
A7R III: 4.47
5D IV: 5.09


I to jest m.in. słabość testów aparatów na optycznych.
Do testów obiektywów nie mam aż takich zastrzeżeń, choć też są.

Negatyw napisał/a:
Np. dla Ciebie najważniejsze jest filmowanie, ja w ogóle nie filmuję i nigdy nie filmowałem. Nawet nie sprawdziłem praktycznie jak mój aparat filmuje i czy w ogóle filmuje. Dlatego zawsze sam sobie robię punktację pod swoje oczekiwania, a Twój analityczny rozum tego nie potrafi.
Fajnie masz, używasz aparat i nie wiesz czy filmuje, pewnie nie znasz wielu jego funkcji. Czyli te pobieżne w niektórych kwestiach testy aparatów na optyczne rzeczywiście są dla Ciebie.
komor - Czw 08 Lis, 2018

Panowie, fajnie, że dyskusja się ożywiła, ale niech pozostanie kulturalna. :)

Co do punktacji, to nie powiem, że według mnie jest zawsze konsekwentna i niepozbawiona kompletnie subiektywnej oceny autora testu, ale co do różnic w punktacji między modelami, co lubi wyciągać i wyszukiwać PDamian, to musicie pamiętać, że do punktacji brane jest znacznie więcej aspektów niż tylko te opisane w tekście. Stąd pomimo zdania podsumowującego „Pod względem wizualnym, nie zauważymy specjalnej różnicy w zdjęciach wykonanych X-T3 oraz X-T2” wcale nie oznacza to, że nie może być dużej różnicy punktowej między tymi modelami, bo brane są pod uwagę także inne czynniki, np. zakres dostępnych czułości, dobra jakość od jakiej do jakiej, itd. Tych pozycji w tabelce wypełnianej przez testującego jest naprawdę sporo.

TS - Czw 08 Lis, 2018

@komor, wiem że jest tak jak piszesz i dlatego uważam, że komentarz w teście powinien odnosić się do punktacji. Same wyniki pomiarów czy obliczeń wg jakiejś metody to mało, potrzebna jest interpretacja, zwłaszcza jak ta metoda nie jest jasno opisana. Trzeba się odnieść do tego co wyszło i to skomentować. A nie tak jak jest, że punkty sobie, a zdanie testującego sobie.
Negatyw - Czw 08 Lis, 2018

MaciekNorth napisał/a:
Negatyw napisał/a:
Akurat analityczny rozum nie jest Twoją mocną stroną kiedy względności słowa "podstarzały" nie jesteś w stanie zrozumieć. Zwłaszcza, że słowo "podstarzały" zostało użyte w porównaniu do nie istniejących i hipotetycznych modeli, które będą miały premierę w 2019 roku.
Za to Ty jesteś wróżbitą i wiesz co będzie miał inny model w przyszłym roku, przy którym A 6500 na pewno będzie podstarzały...
Nie jestem wróżbitą i nie wiem co będzie jutro i tym bardziej nie wiem co będzie w 2019 roku. Nie przeszkadza mi to jednak stwierdzić, że jak się pojawi w 2019 roku następca A6500 to A6500 będzie podstarzały.
MaciekNorth napisał/a:

Negatyw napisał/a:
Twój rozum tego nie ogarnia, tym bardziej nie ogarnia testów.
"Ogarniać" to można pod budką z piwem, mam uczulenie na tą patologię językową...
Nie widzę tu żadnej patologii językowej, tylko stwierdzenie faktu.
MaciekNorth napisał/a:

Negatyw napisał/a:
Każdy podmiot testujący powinien wszystkie aparaty i obiektywy testować tak samo, tymi samymi metodami opisanymi i opublikowanymi. Tak właśnie robi Optyczne.
Tu masz jak się testuje aparaty na Imaging Resources:
https://www.imaging-resou...TESTS/TESTS.HTM
Na tym portalu dostajesz zdjęcia testowe w JPG i RAW w większości możliwych konfiguracji - kontrast, saturacja, wyostrzanie, balans bieli itd. A nie same JPG na najniższym wyostrzeniu, jak na optycznych. Widzisz różnicę?
Z kolei na DPReview przy scence testowej masz zapis:
"The visualisations of RAW data (and the accompanying downloadable JPEGs) are based on a standard development process using Adobe Camera Raw."
Co w tym jest niezrozumiałego? ACR to najpopularniejsza wywoływarka RAW-ów na świecie, obecnie wiele urządzeń fotografujących ma również możliwość zapisu w stworzonym przez Adobe formacie DNG, to o czymś świadczy.
Co mi dają zdjęcia z optycznych wywołane w dcraw?...
Nie jest tak jak piszesz. Samych wersji DNG jest kilka. Używam DNG i programu DNG-konwerter by z jednego DNG przejść na inny. ACR nie jest popularna bo nigdy o niej nie słyszałem.
MaciekNorth napisał/a:

Negatyw napisał/a:
Testy zagraniczne często mają to do siebie, że testują różnie w zależności od sponsoringu i konkretnego modelu. To tak jak przygotowanie specyfikacji do przetargu pod określonego z góry producenta.
Czy na Optyczne.pl są artykuły sponsorowane i płatne reklamy? Odpowiedz tylko "tak" lub "nie"...
Reklamy tu nie mają nic do rzeczy. Brak reklam nie oznacza, że testy nie są robione na zamówienie i za pieniądze.
MaciekNorth napisał/a:

Negatyw napisał/a:
Czepiasz się do punktacji. Jeżeli wiadomo co i jak jest punktowane to punktację każdy może sobie skorygować wedle swojego uznania. Jeszcze nikt nie wymyślił jednej, jedynie słusznej punktacji.
Czyli czytelnik sam ma korygować błędy testującego? Test aparatu ma tysiące wyświetleń i myślisz, że każdy ze zrozumieniem czyta cały test? Większość ludzi, którzy na aparatach się nie znają spojrzy na tabelkę i na tej podstawie wyciąga wnioski, bo punkciki są najbardziej zrozumiałe. Tu masz ostatni test Fuji X-T3:
https://www.optyczne.pl/4...ifilm_X-T3.html
Osiemnasty komentarz od góry - PDamian 31 października 2018, 19:40:

Jakość obrazu JPEG
"Pod względem wizualnym, nie zauważymy specjalnej różnicy w zdjęciach wykonanych X-T3 oraz X-T2. Wydaje się jednak, że silnik JPEG-ów w najnowszym korpusie nieco lepiej przetwarza zdjęcia na najwyższych czułościach."

"Nieco":
X-T3: 6.14
X-T2: 4.43
[pkt]

...
GFX 50S: 5.02
D850: 4.98
A7R III: 4.47
5D IV: 5.09


I to jest m.in. słabość testów aparatów na optycznych.
Do testów obiektywów nie mam aż takich zastrzeżeń, choć też są. .
A ja nie mam żadnych zastrzeżeń. Gdyby była inna punktacja to bym miał zastrzeżenia. Nie widzę powodu by punktacja miała być taka jak Tobie pasuje. :mrgreen:
MaciekNorth napisał/a:

Negatyw napisał/a:
Np. dla Ciebie najważniejsze jest filmowanie, ja w ogóle nie filmuję i nigdy nie filmowałem. Nawet nie sprawdziłem praktycznie jak mój aparat filmuje i czy w ogóle filmuje. Dlatego zawsze sam sobie robię punktację pod swoje oczekiwania, a Twój analityczny rozum tego nie potrafi.
Fajnie masz, używasz aparat i nie wiesz czy filmuje, pewnie nie znasz wielu jego funkcji. Czyli te pobieżne w niektórych kwestiach testy aparatów na optyczne rzeczywiście są dla Ciebie.
Nie widzę powodu bym miał filmować tylko dlatego, że jest taka funkcja. Moim hobby jest fotografia a nie filmowanie. Robię to co lubię. Nawet jak znam różne funkcje aparatu to tylko z niektórych korzystam. Np. korzystam tylko ze środkowego punktu AF i jest dla mnie bez znaczenia czy aparat ma jeden 1 punkt AF czy 100 punktów AF bo wtedy te 99 punktów wyłączam. Nie testuję aparatów, po prostu ich używam. Testowanie pozostawiam innym.
komor - Czw 08 Lis, 2018

Negatyw napisał/a:
ACR nie jest popularna bo nigdy o niej nie słyszałem.

ACR = Adobe Camera RAW – to jest ten moduł, który używasz, gdy otwierasz pliki RAW w Photoshopie lub Lightroomie. Bezapelacyjnie najpopularniejsza wołarka na świecie.

Negatyw - Czw 08 Lis, 2018

Rzeczywiście, nie skojarzyłem i nie doczytałem, ACR = Adobe Camera RAW. Nie zmienia to faktu, że nie jest to jedna wywoływarka, tylko co wersja to inna wywoływarka i inny plik DNG. Poza tym wtedy by MaciekNorth miał pretensje, że albo nie ta wersja, albo dlaczego ACR.
tomek76k76 - Czw 15 Lis, 2018

Więc zrobiłem tak sprzedałem Sony 16-70, Sony 10-18, Sony 16-80 i zostawiłem sobie Minolta MD Rokkor 28mm f2.8, Minolta MD Rokkor 50mm f1.4, Minolta MD Rokkor 135mm f2.8 i Minolta MD Rokkor 70-200mm F4 wszystkie jak nowe trochę sobię przypomnę stare czasy :) ))

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group