forum.optyczne.pl

Lornetki - Efekt 3D w obserwacjach astronomicznych

Wiking69 - Pon 05 Lis, 2018
Temat postu: Efekt 3D w obserwacjach astronomicznych
Mam do kolegów poważne pytanie , czy efekt 3D występujący w lornetkach poro pryzmatycznych jest odczuwalny przy obserwacjach astronomicznych . Mam lornetkę William Optics 7x50 ED , konstrukcja poro pryzmatyczna , bardzo ciężka 1, 6 kg :) . Wspaniała optyka ! . Kiedy porównuję ją w czasie nocnych obserwacji nieba , do Leica 7x42 BN i Zeissa 10x42 SF , jest bezkonkurencyjna . Czy to efekt 3D , czy przewaga źrenicy wyjściowej która wynosi ponad 7mm . Głębia ostrości chyba nie ma znaczenia przy takich odległościach . Jakie macie własne spostrzeżenia .
Arek - Pon 05 Lis, 2018

3D w astro nie ma znaczenia.
widoczek - Pon 05 Lis, 2018

Dokładnie, chyba te 7mm źrenicy robi różnicę.
RoboBat - Pon 05 Lis, 2018

Sprecyzuj na czym polega jej bezkonkurencyjność. Mialem kiedyś WO 10x50. Szału nie było. Sprzedalem szybko bo nie widzialem specjalnej różnicy w obserwacjach nocnych od lornetek dziennych typu 8x42 i to dachowych. Nabylem TS 25x100. Do ideału optycznego sporo brakuje, ale nie zamieniłbym jej z powrotem na WO. W astro niestety rozmiar ma znaczenie.
Wiking69 - Pon 05 Lis, 2018

RoboBat to mój ostatni wpis na optyczne.pl . Dlatego chciałem się pożegnać . Postanowiłem żyć bez internetu ( od dawna o tym myślałem ) . WO 7x50 to inna bajka w porównaniu do 10x50 . Optycznie ta lornetka to żyleta . Gdyby nie waga , nie potrzebowałbym żadnej innej . Ostrość po sam brzeg , pole widzenia 132 m ( spoko ) , wspaniały kontrast , ROZDZIELCZOŚĆ obrazu rozkłada na łopatki Leice 7x42 BN :( , Swarovskiego 7x42 SLC ( 140 m ) i Zeissa 7x42 FL (150 m ) . W dzień i w nocy widać więcej . Bardzo komfortowa odległość oka od źrenicy wyjściowej 23 mm . Plastyka obrazu , fenomenalna głębia ostrości . A na koniec efekt 3D . Podobną rozdzielczość widziałem TYLKO w Swarovskim 7x50 SLC kilka lat temu . A dzięki wadze 1,6 kg i małemu powiększeniu , obraz jest bardzo stabilny ( przy gwiazdach ma to szczególne znaczenie ) . Lubię obserwować z ręki , leżąc na leżaku :) .
TomPL2 - Wto 06 Lis, 2018

Wiking69 napisał/a:
RoboBat to mój ostatni wpis na optyczne.pl . Dlatego chciałem się pożegnać . Postanowiłem żyć bez internetu ( od dawna o tym myślałem ) ...

No i mamy pierwsze efekty filozoficznych tekstów mnicha :???:

Arek - Wto 06 Lis, 2018

Sprowadził chłopaka na manowce... Internet to hejt, celebryci, pranki, media społecznościowe, głupie filmiki... Ale też ogromna baza wiedzy, sposób kontaktu i podtrzymywania relacji międzyludzkich. Można zrezygnować z niego w całości. Można jednak nie rezygnować i wybrać to co dla nas dobre i mądre.
jutomi - Wto 06 Lis, 2018

Nie wiem, czy tylko ja mam takie wrażenie, ale ostatnio forum lornetkowe zrobiło się jakieś takie natchnione, metafizyczne, uduchowione.
Normalnie jak w mickiewiczowskiej "Romantyczności" gdzie "czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko". I to wszystko na forum o szkiełkach - normalnie koniec świata. :wink:

ponidziak - Wto 06 Lis, 2018

Wikingowi się odechciało, za to Mnichowi dostało :???:
Wiking, jak to Wiking, zwyczajem morskich rabusiów wpadł, zabawił, pochędożył i ... tyle go widzieli. Wróci zapewne pewnego dnia, nasłuchujcie dzwonów bijących na trwogę.
Mnich jak to mnich, cóż mu pozostało, próbował nauczać aż mu się dostało :wink:

3mnich - Wto 06 Lis, 2018

Panowie, taki jest pierwszy efekt decyzji o zmianie kierunku w życiu.
Wikinga znam osobiście, to bardzo dobry i wrażliwy człowiek.
U mnie wyglądało to trochę inaczej na początku zmian, wyrzuciłem za okno telewizor, internet został z racji mojej profesji. Jarek nie potrzebuje zawodowo internetu, więc to może być dobry ruch na początek. Potem można wrócić do tematu, ale na innych zasadach.
Wiecie jak to jest z korzystaniem z netu... kliknę tu, to jeszcze tam, a może zobaczę jeszcze to.... w głowie mętlik, a czas ucieka....
Zgadzam się z Arkiem w 100% co do użyteczności internetu, to Biblioteka Narodowa i dużo więcej, na jednym metrze kwadratowym podłogi.
Skoro Jarek tak kocha lornetkowy świat, to myślę, że zajrzy do nas od czasu do czasu... :cool:

ponidziak - Wto 06 Lis, 2018

A nie lepiej od razu wyłączyć prąd wtedy neta nie będzie i tv też :wink:
ponidziak - Wto 06 Lis, 2018

jutomi napisał/a:
Nie wiem, czy tylko ja mam takie wrażenie, ale ostatnio forum lornetkowe zrobiło się jakieś takie natchnione, metafizyczne, uduchowione.
Normalnie jak w mickiewiczowskiej "Romantyczności" gdzie "czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko". I to wszystko na forum o szkiełkach - normalnie koniec świata. :wink:

Moim zdaniem fajnie że pojawiły się osoby, takie jak nasz Wiking i Mnich, które zaproponowały nieco inne spojrzenie na lornetkowanie. Jesli ktoś ma wrażenie dysproporcji to wynika ono raczej z bierności osób przedkładających szkiełko i oko nad czucie i wiarę. Kto komu zabroni rozpisywać sie na techniczne tematy? Prosze bardzo, chętnie poczytam. Arek pracuję nad nowymi testami, zobaczymy jaka dyskusja będzie w komentarzach... A może jest tak że wszystko zostało powiedziane i zjadamy własny ogon? Mam nadzieję że nie. Przecież ciągle coś tam się w świecie lornetkowym dzieje.

komor - Sro 07 Lis, 2018

3mnich napisał/a:
U mnie wyglądało to trochę inaczej na początku zmian, wyrzuciłem za okno telewizor

Wszystkim serdecznie to polecam. :)

kot Sylvester - Sro 07 Lis, 2018

komor napisał/a:
3mnich napisał/a:
U mnie wyglądało to trochę inaczej na początku zmian, wyrzuciłem za okno telewizor

Wszystkim serdecznie to polecam. :)



A ja nie polecam i nie popieram. Takie zachowanie świadczy o braku silnej woli a ta wynika ze słabości charakteru. W dodatku działanie nie ekologiczne i zaśmiecanie środowiska.

TomPL2 - Czw 08 Lis, 2018

Znajoma "wyrzuciła" telewizor wiele lat temu, ale... jak musi to to co trzeba ogląda na komputerze :cool:
NoVik - Czw 08 Lis, 2018

Kurde Wikign...
Dawaj do nas zuruck z powrotem.
Dzieki Panu kwitło na tym forum...
WIKING COME BACK!!!
Ocalajmy ten świat przed własnym mrokiem dając mu lornetkowe refleksje. Taki Wiking to skarbnica wiedzy i elokwencji :wink:

Arek - Pią 09 Lis, 2018

No właśnie, szkoda, że zdecydował się na tak drastyczny ruch...
goornik - Pią 23 Lis, 2018

A tymczasem w temacie widzenia 3D i widzenia obuocznego. W astro efektu 3D nie ma, bo lewy i prawy tor optyczny dają obu gałkom ocznym ten sam obraz. Natomiast widzienie obuoczne ma ogromy wpływ na ilość rozpoznawanych szczegołów i niuansów. Małe porównanko zrobiłem sobie:
M31 w APO tryplecie 80mm z okularem 30mm dało mi monokular 16x80 ze źrenicą 5 mm - do szerokiego wizuala: marzenie.
Rękawice podniosły dwie lorneteki: jeński Zeiss 15x60 Nobilem ze źrenicą 4 mm oraz Nikon 18x70 ze śrenicą 3,9mm.
Spodziewałem się tryplet APO, pozbawiony pryzmatów i wyposażony w dobry okular rozniesie obie lornetki, tymczasem obie lornetki pokazały mi zaskakująco dużo, mimo sporo mniejszej średnicy. I właśnie mam wrażenie, że mój mózg - mimo niepochamowanych procesów starzenia się - z dwóch obrazów pochodzących z lornetek był w stanie wycisnąć prawie tak dużo jak bardzo wysokiej jakości APO, ale z jednym obrazem......

Więc wróciłem do polowania na ZEISSa 15x60 T*

Maciek - Pią 23 Lis, 2018

No cóż, nic w tym dziwnego, że zestawienie dwóch obrazów z mniejszych instrumentów położonych w pewnej odległości od siebie da obraz lepszy niż jeden większy instrument. Nie Ty pierwszy to zauważyłeś, w 2004 roku zakończono budowę teleskopu opartego na tej idei: https://pl.wikipedia.org/wiki/Large_Binocular_Telescope

Swoją drogą jest to niewątpliwie największa lornetka na świecie :shock: .

Ponadto był też pomysł umieszczenia na orbicie dwóch teleskopów po niecałym metrze średnicy każdy umieszczonych na kratownicy w odległości kilkuset metrów od siebie tak aby tworzyły lornetkę. Program uznano jednak za zbyt skomplikowany.

anatol1 - Pią 23 Lis, 2018

goornik napisał/a:
A tymczasem w temacie widzenia 3D i widzenia obuocznego. W astro efektu 3D nie ma, bo lewy i prawy tor optyczny dają obu gałkom ocznym ten sam obraz. Natomiast widzienie obuoczne ma ogromy wpływ na ilość rozpoznawanych szczegołów i niuansów. Małe porównanko zrobiłem sobie:
M31 w APO tryplecie 80mm z okularem 30mm dało mi monokular 16x80 ze źrenicą 5 mm - do szerokiego wizuala: marzenie.
Rękawice podniosły dwie lorneteki: jeński Zeiss 15x60 Nobilem ze źrenicą 4 mm oraz Nikon 18x70 ze śrenicą 3,9mm.
Spodziewałem się tryplet APO, pozbawiony pryzmatów i wyposażony w dobry okular rozniesie obie lornetki, tymczasem obie lornetki pokazały mi zaskakująco dużo, mimo sporo mniejszej średnicy. I właśnie mam wrażenie, że mój mózg - mimo niepochamowanych procesów starzenia się - z dwóch obrazów pochodzących z lornetek był w stanie wycisnąć prawie tak dużo jak bardzo wysokiej jakości APO, ale z jednym obrazem......

Więc wróciłem do polowania na ZEISSa 15x60 T*


W sumie nic dziwnego, że lornetki rozniosły refraktor, bo obie mają większą powierzchnię zbiorczą niż on. Zeiss 56,5 cm kwadratowych , Nikon aż 77 cm kw. a APO jedynie 50 cm kw. Nie mogło być inaczej.
A apropos efektu 3D w obserwacjach astro to również nie bardzo wyobrażam sobie jak miałby zaistnieć.
Inna sprawa to obserwacje dwuoczne w astro. Rzeczywiście znacząco zwiększa się ilość dostrzeganych szczegółów. Od czasu jak kupiłem nasadkę bino to nie wyobrażam sobie obserwacji jednoocznych. Zwłaszcza obserwacje planetarne i Księżyca wciskają w krzesełko/taboret (zależy kto na czym siedzi przy teleskopie). Mój newton 10" jest tak skonstruowany, że mogę używać nasadki bino bez barlowa i dostępne są również mniejsze powiększenia przez bino. Co prawda nasadka zżera trochę światła (dwa pryzmaty), ale nawet na obiektach głębokiego nieba jest dobrze, nie mówiąc od gromadach otwartych i kulistych.

kot Sylvester - Sob 24 Lis, 2018

goornik napisał/a:
Więc wróciłem do polowania na ZEISSa 15x60 T*


Myśliwy gotowy? Bo zwierzyna już czeka:

https://www.ebay.co.uk/it...5ZRK:rk:33:pf:0

Ps. Coś dla miłośników Carl Zeiss Jena:

https://www.youtube.com/watch?v=2NlioT1YOCw

goornik - Czw 29 Lis, 2018

kot Sylvester napisał/a:
goornik napisał/a:
Więc wróciłem do polowania na ZEISSa 15x60 T*


Myśliwy gotowy? Bo zwierzyna już czeka:

https://www.ebay.co.uk/it...5ZRK:rk:33:pf:0

A idż Pan z tą ceną....
Za wersję 15x60 T* nie zapłacę więcej niż 700€, ta nowsza, 15x60B T* to już zupełnie inne pieniążki....


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group