forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego - Jaki kompakt

pdz - Pon 19 Lis, 2018
Temat postu: Jaki kompakt
Witam

Swego czasu miałem Nikon D50, D80, głównie robiłem fotki makro.
Później z foto wygrał rower, lustrzanka była nieco nieporęczna, wybrałem na podróże kompakt, były 3 modele Fuji S5500, S6500, S9600 i HS20, z powodu ostatniego zrezygnowałem z Fuji, fatalnie kręcił filmy, łapał ostrość jak chciał, fotki były całkiem dobre.
Później kupiłem Panasonic FZ150 i ten odpowiadał mi najbardziej, jednak zainteresowałem się rowerem bardziej na sportowo, zamieniłem go na kamerkę sportową.
To tyle w skrócie :-)

Ponownie chce kupić aparat, na pewno nie lustrzankę ze względu na nieporęczność, najchętniej jakiegoś zooma, w sprzęcie jestem nieco "zacofany" stąd prośba o poradę.
Początkowo wybrałem następcę FZ150, czyli FZ300, kosztuje ok. 1700 pln, jednak zauważyłem 1"-ego FZ-1000 za ok. 2500 pln, następnie FZ-2000 za ok. 3800 pln , poczytałem testy na Optyczne.pl i inne artykuły, są bardzo różne opinie i trafiłem także na Sony RX10 (jakbym już brał Sony to pewnie MK4), ten kosztuje już znacznie więcej od Panasoników, ok. 8000.
Generalnie wywnioskowałem, że najlepszy byłby FZ100, że FZ2000 nie jest lepszy ani nie ma znaczących plusów aby dopłacić 1300 pln, nie mówiąc o Sony, który mimo iż chwalony jest ponad 2-krotnie droższy od FZ2000 i ponad 3-krotnie od FZ1000.

Co Waszym zdaniem będzie najlepszym wyborem i dlaczego ?

PDamian - Pon 19 Lis, 2018

Parę dni temu na amazon.de były RX10 III za 1000 euro https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=32308
https://www.sonyalpharumo...-deals-on-sony/

Z pozostałych najrozsądniej chyba FZ1000 lub pierwsze RX10 z mniejszym zoomem https://www.imaging-resou...nasonic/fz1000/

pdz - Pią 23 Lis, 2018

Przejrzałem spore ilości testów, opisów, specyfikacji, filmów na Youtube i mam takie przemyślenia.
Panasonic LX100 ... wersja I cenowo fajna , jednak tylko 12 mpix , wersja II droższa ale 17 mpix i może bym ją wybrał ale ... oba mają mały 3x zoom optyczny i wg. tego co czytałem obiektyw, który łapie syfy, więc odpadają.
Z oferty Panasonic pozostaje FZ1000 i FZ2000.
Sony RX100 , wersja V droższa od LX100 II i niestety także 3x zoom optyczny , jest nieco ciemniejsza wersja VI ale z akceptowanym zoomem 8x , jednak cena już nieco powala i zbliża się do RX10 IV, który ma zoom 25x ale cena rozkłada na łopatki.

Reasumując , co polecicie , FZ1000 (ok.2500) , FZ2000 (ok. 3800) , czy może są jakieś duże plusy , które są w stanie wytłumaczyć cenę RX100 VI (ok. 5500) lub RX10 IV (ok. 8000) ?
Może wspomniane konstrukcje mają jakieś wady, które je dyskwalifikują lub zalety, które tłumaczą taką różnicę w cenie ?

Sony RX100 i RX10 kosztuje już taką kasę, że myślałem nad lustrzanką ale jak przypomnę sobie , że to plecak , body i ze 2-3 obiektywy to odrzucam tę opcję jako amator , już to przerabiałem.

PDamian - Pią 23 Lis, 2018

Znowu jest za 1000€ https://www.amazon.de/Son...ords=DSC-RX10M3
TomPL2 - Pią 23 Lis, 2018

pdz napisał/a:

Reasumując , co polecicie , FZ1000 (ok.2500) , FZ2000 (ok. 3800) , czy może są jakieś duże plusy , które są w stanie wytłumaczyć cenę RX100 VI (ok. 5500) lub RX10 IV (ok. 8000) ?

Jeśli ciągle rozważasz te modele to zastanów się poważnie, czy potrzebny ci duży zoom?
A i jeszcze jedno - są takie aparaty jak Panasonic TZ100/200, może to będzie akurat dla ciebie?

PDamian - Pią 23 Lis, 2018

https://www.imaging-resou...nasonic/fz2500/
pdz - Pią 23 Lis, 2018

TomPL2 napisał/a:

Jeśli ciągle rozważasz te modele to zastanów się poważnie, czy potrzebny ci duży zoom?
A i jeszcze jedno - są takie aparaty jak Panasonic TZ100/200, może to będzie akurat dla ciebie?


Tylko wg. opisu ma ciemniejszy obiektyw a różnica w cenie do FZ2000 nie taka duża.

pdz - Pią 23 Lis, 2018

PDamian napisał/a:
https://www.imaging-resource.com/cameras/sony/rx10-iii/vs/panasonic/fz2500/


Porównuję fotki , Sony ma lepsze , teraz zastanawiam się czy jest to warte dość sporej dopłaty.

PDamian - Pią 23 Lis, 2018

Do 1000 euro -tak ze względu choćby na dłuższy zoom,
do 5000 zł w Polsce -raczej nie.


https://www.dpreview.com/...fz2500-fz2000/7

pdz - Nie 25 Lis, 2018

Czy ktoś ma LX-100 II ? Czy ma tę przypadłość co poprzednik z łapaniem syfu ?
Obiektyw ma ten sam ale może pod tym względem go poprawili.

pdz - Sro 02 Sty, 2019

A co powie o Canon G1 X mark III vs Sony RX100 VI ?
pdz - Pią 04 Sty, 2019

Ok, GX1 ma ciemny obiektyw, tego nie zauważyłem.
Pozostały na placu boju dłuższe i krótsze zoomy :
FZ2000, RX10 II III IV , RX100 V VI , LX100 II
Faworytem był LX100 II , na Optyczne w 3tygodniom teście nie zasyfił matrycy, pytanie tylko, czy jest uszczelniony ?
Może ma ktoś doświadczenie w tej kwestii ?
W tym roku ma wyjść podobno LX200 , pewnie już go uszczelnią i dadzą gibany ekran ale kiedy i za jaką cenę ?
Może coś wiecie o uszczelnieniach w LX100 II , ewentualnie premierze LX200 ?

SkOs - Pon 07 Sty, 2019

Drodzy forumowicze poszukuje jakiegoś kompaktu.
Będzie głównie służył do robienia zdjęć wakacyjnych i nagrywania filmów :) Budżet jaki mogę na to przeznaczyć to 2000 max 2200 zł.
Dobrze by było żeby radził sobie przy słabym oświetleniu.

Nie ukrywam, że nawet do amatora fotografii brakuje mi dużo ale drażnią mnie zdjęcia z mojego smartphona. Jest ok w telefonie ale jak wywołuje to aż kłuje w oczy :(

Oczywiście jak już zakupie aparat to podszkolę się w kwestii obsługi i wykonywania zdjęć :)

Do tej pory wybrałem dwa
LX-100
FZ300

TomPL2 - Wto 08 Sty, 2019

Jeśli nie potrzebujesz dużego zoomu (a sądząc po opowieści o smartfonie, to nie potrzebujesz) i stać cię finansowo to zdecydowanie bierz LX100 :cool:
Jar - Wto 08 Sty, 2019

Jak wyżej (LX100), alternatywnie którąś ze starszych wersji Sony RX100.
W przypadku, gdyby większy zoom był jednak konieczny:
1) małe gabaryty: Panasonic TZ100/TZ200
2) duże gabaryty: Panasonic FZ1000
Ostatni z wymienionych ma rozmiary zbliżone do FZ300 (czyli jest duży), ale w środku zupełnie inna jakość jeśli chodzi o rozmiar matrycy. FZ300 za blisko do smartfona pod tym akurat względem, nic mu nie ujmując.
Pozdrawiam
-J.

pdz - Wto 08 Sty, 2019

Ok, słuchajcie, jak to jest z tym syfem, LX100 ciągnie, gdzieś widziałem info w necie, że na targach ktoś z Panasonic powiedział, że w LX100 II dodali jakąś uszczelkę.
Gdyby nie ten feler to wziąłbym LX100 II ale nie ma pewności , czy ktoś z Forumowiczów ma ten model i może potwierdzić czy jest ok ?
Chciałem mieć coś wygodnego, podręcznego i fotki sensownej jakości, w przeciwnym razie skłaniam się ku RX100 V lub jednak lutrzanka.

Arek - Wto 08 Sty, 2019

LX100 II jest na tyle nowy, że nikt jeszcze nie miał problemów. To czy on łapie kurz wyjdzie za jakieś 2 lata.
pdz - Wto 08 Sty, 2019

Aaaa , myślałem, że to jakiś większy problem i wychodzi wcześnie, powiedzmy po 1-2 miesiącach.
Dzięki za info.
Mam zatem dylemat , lutro, bezlustro - spore gabaryty, czy LX100 II , RX100 V ale to muszę iść, dotknąć, zdecydować.

SkOs - Wto 08 Sty, 2019

Dużo komentarzy jest o LX100, że dużo syfu łapie...
Pytanie czy jest aż taka tragedia?

olamek - Pią 18 Sty, 2019

do 1000 jest spoko
backpacking - Sob 27 Kwi, 2019

Witam Forumowiczów Pomocników!
Liczę na waszą wiedzę oraz praktykę. Po ponad 10 latach użytkowania aparatu Canon PowerShot A720 IS nadzszedł czas na zmianę. Z aparatu i szczególnie z jakosci zdjęć byłem bardzo zadowolony, ale mój canon przestał działać.... :sad:

Proszę Was o pomoc w wyborze nowego aparatu. Bardzo dużo podróżuję więc w grę wchodzi aparat który mozna schować do kieszeni.
Mile widziane:
- cena od 800zł do 1800 (plus/minus)
- bardzo dobrej jakosci zdjęcia za sprzęt w tej cenie ( żeby nie były gorsze zdjęcia od poprzednika)
- preselekcja czasu naświetlania (czasami zdarza się robic zdjęcia nocą na statywie)
- zoom od 10x (ale nie konieczny)

Początkowo myślałem o Canonie POWERSHOT SX720 HS, bo jest tani, ale nie ma ustawien P/A/S/M.
Może coś innego ewentualnie innej marki?
Za pomoc z góry dziekuję.

MatrixSTR - Sob 27 Kwi, 2019

backpacking napisał/a:
Początkowo myślałem o Canonie POWERSHOT SX720 HS, bo jest tani, ale nie ma ustawien P/A/S/M

Z tego co widzę to ma ustawienia PASM ;) Chyba że o inny model chodziło

backpacking - Sob 27 Kwi, 2019

przepraszam, chodziło mi o zwykłego canona sx 620hs. On nie ma PASM...

Chyba bedę musiał zrezygnować z wiekszego zoomu i może coś na wzór canona G7X lub G9X. Cena oczywiści wieksza niż zakładałem, ale może taki aparat bedzie na lata...
Chwilę bawiłem się takim cackiem w sklepie i nie jest zły. Nie wiem tylko czy warto dać tyle kasy.
Proponowali mi jakiegoś Sony 100 ale cena z kosmosu...

MatrixSTR - Sob 27 Kwi, 2019

Na pewno będą lepsze od 620. Mają większą matrycę i jaśniejszy obiektyw. Lepiej poświęcić większy zoom i kupić coś z minimum 1" i obiektywem nie ciemniejszym niż f2. Inaczej jakość zdjęć może być nawet gorsza niż z nowszych telefonów ;)
TomPL2 - Sob 27 Kwi, 2019

Sony RX-100 w wersji I i II mieszczą się w budżecie i są OK, oczywiście zoom niewielki...
firemantom - Nie 04 Sie, 2019

Temat troche stary ale jak najbardziej pasuje pod moje pytanie. Biorąc pod uwagę, że zależy mi na małym aparacie z zoomem, dobra jakość zdjęć i filmów w 4k, to co będzie najlepsze? Mam kilka typów i nie wiem w co uderzać:
1. Canon Powershot SX740HS - chyba kiepsko wypada w testach. zaleta to poteżny zoom ale nie zależy mi aż na takim.
2. Panasonic Lumix TZ100
3. Lumix LX 100 (ponoć łapie syf)
4. Panasonic Lumix TZ95
5. Sony HX99

Dwa ostatnie to chyba najwięksi faworyci w tym gronie. Może ktoś z Was miał z nimi do czynienia i coś podpowie? Pozdrawiam.

DewREW - Czw 12 Wrz, 2019

Jaki aparat kompaktowy możecie polecić który ma:

- wizjer
- jasny obiektyw
- średni lub dobry zoom
- b. dobrą matrycę

ewentualnie:
- posiada lampę
- wifi
- gibany ekran


Obecnie posiadam Lumix LF-1 i chciałbym go zmienić na lepszy model.

TomPL2 - Pią 13 Wrz, 2019

Naturalnym wyborem wydają się TZ100 lub TZ200. A jeśli zoom nie taki istotny to LX100.
Soniak10 - Pią 13 Wrz, 2019

backpacking napisał/a:
Chyba bedę musiał zrezygnować z wiekszego zoomu

Niekoniecznie. Jeżeli duży zoom jest ważny, to radzę coś takiego:
https://www.ceneo.pl/39090616
albo nowszy:
https://www.ceneo.pl/43864606
Wersję HX50V kupiłem córce i oceniam go bardzo dobrze, jak na tą klasę cenową, ma się rozumieć.

DewREW - Sob 14 Wrz, 2019

TomPL2 napisał/a:
Naturalnym wyborem wydają się TZ100 lub TZ200. A jeśli zoom nie taki istotny to LX100.


tz100 ma swiatłosiłę f/2.8-5.9 , tz200 jescze gorzej bo f/3.3-6.4

a stary lf-1 f/2.0-5.9 ech.

lx15 bylby ideałem ale.. nie ma wizjera :(

MatrixSTR - Sob 14 Wrz, 2019

Niestety fizyki nie oszukasz i w kieszonkowych kompaktach albo będziesz miał większy zoom, albo jaśniejszy obiektyw. Zauważ tylko że TZ100 i 200 mają większe matryce od LF-1, przez co będą porównywalne, albo nawet lepsze w trudniejszych warunkach oświetleniowych.
DewREW - Nie 15 Wrz, 2019

czyli wniosek ze nie ma kompaktu o tak jasnym lub rownie jasnym obiektywie jak lf-1 , przy zachowaniu wizjera.. ? nawet innych producentów?
tz200 jest jeszcze ciemniejszy - nie rozumiem po co wypuszcza się modele które mają gorsą specyfikacje od poprzednika.
udręką dla mnie jest to że w modelach które już są ok to nie ma wizjera..

Jar - Nie 15 Wrz, 2019

Nie jest tak źle. TZ100 obiektyw ma niewiele ciemniejszy przy nieco (ale zauważalnie) większym zoomie, za to matryca większa fizycznie (i nowsza technologicznie) to zrekompensuje.
Jeśli aparat ma mieć małe rozmiary, to alternatywy nie widzę, poza bardzo drogimi Sony RX100 VI lub VII. Chyba, że zaczekasz, aż ta VI-ka mocno stanieje... To możliwe, bo Sony zostawia w sprzedaży wcześniejsze modele z danej serii.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Może jeszcze któryś z Canonów z serii G z 1" matrycą by Ci podszedł, ale nie pamiętam specyfikacji poszczególnych modeli, sprawdź w bazie zakres zooma, światło, gabaryty itp.

rafal1987 - Czw 06 Lut, 2020

Jak kupiłem Lumix FZ82 z 2017 roku aparat i powiem, że jestem zadowolony z jakości zdjęć oraz z zoomu 60x optyczny.
A koszt niecałe 1200 zl zapłaciłem.
Wiadomo, że lustrzanka robi lepsze jakościowo zdjecia.
Ale do 1500 zl lepszego kompaktu nie ma imo.
A mi zależało na budżetowym z dobrym zoomem.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group