forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Wybór obiektywu portretowego.

SWIDERJ - Wto 04 Gru, 2018
Temat postu: Wybór obiektywu portretowego.
Witajcie.
Proszę o poradę przy wyborze obiektywu portretowego do Canona 6D. Pod uwagę biorę 3 obiektywy: Canona 135/f2 L USM, Canona 100/f2.8 Macro IS USM, Sigmę A 135/F1.8 DG HSM. Wszystkie z nich mieszczą się w moim budżecie, ale wiadomo, chciałbym zapłacić mniej niż więcej. Dotychczas używałem do portretów Canona 100/f/2 oraz Canona 70-200 f/4 IS.

Priorytety w kolejności ważnej dla mnie:

1-2. Rozdzielczość (ostrość)
1-2. Sprawność autofokusa.
3. Wspólpraca z moją lustrzanką (Canon 6d i w przyszłości również Canony)
4. Jasność.
5. Stabilizacja.
6. Rozmycie tła(bokeh).
7. Jakość wykonania.
8. Waga/rozmiary i średnica filtra.
9. Uniwersalność obiektywu - użycie do innych celów niż tylko portret.
10. Odwzorowanie kolorów.

Bardzo wszystkim z góry dziękuje za uwagi, porady.

unesco - Sro 13 Lut, 2019

Jak widać, uwag i porad brak, więc ja spróbuję, jeśli jeszcze nie kupiłeś.

Fotografujesz w studio czy w plenerze? Ogniskowe mają być celowo dłuższe (100-135) niż krótsze (85)?

Ja mam też 6D, głównie studio, używam też EF 100/2.0, super obiektyw, akurat na tę matrycę. Art'y będą trochę lepsze, ale nie diametralnie (mam A50/1.4) na takiej matrycy. Gdybyś miał 5dsR, to inna sprawa. Rzeczywiście Sigmy mają problem z AF, nawet po zestrojeniu. Celność jest podobna (cały czas studio), jak gdyby ostrzyć ręcznie z matówką do ręcznego ustawiania ostrości.

Jeśli nie przeraża Cię ręczne ostrzenie (a 6D akurat ma wymienne matówki) to możesz rozważyć Zeissy, ja akurat prędzej czy później kupię Planara 85/1.4. Są może i inne, ostrzejsze ale z niego obraz jest przepiękny, tak jak z innych Zeissów (mam też 21/2.8).

Takie moje 3 grosze.

Arek - Czw 14 Lut, 2019

Rozważ jeszcze Sigmę 105 mm f/1.4.
Negatyw - Czw 14 Lut, 2019
Temat postu: Re: Wybór obiektywu portretowego.
SWIDERJ napisał/a:
...Dotychczas używałem do portretów Canona 100/f/2 ...
I jakie masz zastrzeżenia do niego? Do portretów obiektywu makro nie polecam, no chyba że ma być do makro.
as... - Pią 21 Sie, 2020

Ostatni ostry Mistrz, 135L2.
Bajka, po prostu bajka na pełnej klatce.
Stara szkoła!

Lenistwo oraz wygoda to 70-200L 2.8, w moich skromnym oczach amatora nie wiele się różni.
*mi już nawet na wycieczki nie chce targać się std. zestawu 5d2 16-35L 2.8 II 70-200L 2.8 II.
**Poraża mnie to co potrafi taki już mam go prawie dwa lata iphone xr w świetle naturalnym (bez lamp nie nawidzę!)>


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group