forum.optyczne.pl

Lampy błyskowe i oświetlenie - Softbox diy.

BenRhod - Wto 11 Gru, 2018
Temat postu: Softbox diy.
Szukam szablonów do wykonania softboxa. Jeżeli ktoś miałby ciekawe linki, pliki pdf to poproszę. Najbardziej zainteresowany jestem tym ale pisałem do autora i nie mam odpowiedzi softbox z teczki plastikowej
Wojmistrz - Wto 01 Sty, 2019

Szablony? Od zawsze myślałem, że to tylko kwestia wyobraźni i umiejętności. Gość ci też raczej nie odpowie, bo studio w plecaku zakończyło swoją działalność jakieś pięć lat temu.

Zasadniczo pomyśl jaki chcesz mieć ten softbox, czyli:
- stały czy składany,
- jako prosty dyfuzor czy może z lampą w środku
- do lampy błyskowej, studyjnej czy może żarówki/stałego oświetlenia

Kolejna sprawa to dostęp do materiałów.
Ja polecam wyposażyć się w co najmniej:
- szeroką taśmę samoprzylepną aluminiową
- szeroką taśmę samoprzylepną czarną materiałową
- wszelkie materiały lub tkaniny rozpraszające jak zasłony prysznicowe, agrowłóknina, kalka techniczna itp.

Przydają się też:
- folia aluminiowa
- klej na gorąco
- rzepy
- czarna pianka foam najlepiej w arkuszach A4 lub większych i minimum 2mm względnie mikroguma.
- czarny matowy spray
- wszystko co sztywne, nawet karton.

Do pomysłów jakie można realizować należą np zrobienie elastycznej, dużej powierzchni odblaskowej z połączenia taśmy czarnej i aluminiowej naprzemiennie, co umożliwia tworzenie nawet dużych zwijanych dyfuzorów.
Świetnie sprawują się i potrafią wyglądać całkiem pro, duże softboxy z kartonów, ale mają jedną wadę - najczęściej się nie składają. To proste konstrukcje, wyklejasz folią/taśmą aluminiową wnętrze dużego kartonu, malujesz zewnątrz na czarno, ładnie oklejasz ranty czarną taśmą, montujesz dwie warstwy transparentne i pozostaje umieścić lampę. Tu warto korzystać z precyzyjnego nacięcia w kształt litery H i mocować na rzepy.

Serio, pomysłów są tysiące.

ryszardo - Sro 02 Sty, 2019

Jeśli chodzi o materiały rozpraszające, to bez problemu można kupić dedykowaną tkaninę do softboxów/namiotów bezcieniowych i nie kosztuje to dużo (~10 zł/m^2).

Jako warstwę odbijającą wewnątrz można użyć srebrnej strony ratowniczego koca termicznego. Też śmiesznie tani, a w porównaniu z folią aluminiową jest dużo większy (szerszy) i nie rwie się tak łatwo. Materiał na powłokę wedle uznania. Łączyć jedno z drugim chyba najłatwiej klejem w sprayu.

Też uważam, że rzepy będą przydatne i bardzo wygodne w późniejszym użytkowaniu.
Czarny matowy spray również dobra rzecz i świetnie sprawdzają się dedykowane do zderzaków samochodowych.
Do klejenia wolałbym używać dedykowanych klejów do tkanin lub nawet butaprenu czy też silikonu, bo z klejem na gorąco mam kiepskie doświadczenia. Może jest szybki i wygodny, ale słabo trzyma i bardzo usztywnia.

Do tego kwestia mocowania do lampy i konstrukcji nośnej. Można kupować pręty z włókna szklanego lub aluminiowe, robić konstrukcje typu parasolka lub kratownice...
Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group