forum.optyczne.pl

Lornetki - Docter 8x56 ED/OH & Docter 8x58 B/CF

TRYTON7 - Sro 19 Gru, 2018
Temat postu: Docter 8x56 ED/OH & Docter 8x58 B/CF
Witam,

Czy ktoś może porównywał obie lornetki ?

Zastanawiam się dlaczego Docter wpadł na pomysł zrobienia o 2mm mniejszej lornetki na szkle ED skoro 8x58 jest disc udanym modelem.
Myślę,ze ED mimo ze jest trochę krótsza oparta jest w 99% na tych samych kompozytach.
Ciekawy jestem jakie dokładnie szkło ED zostało tu użyte ? czy np. punktowosc gwiazd będzie po stronie ED ?

W dachówka Doctera gdzie znajdują pryzmaty A-K występuje dość duza dystorsja w porównaniu do Doctera Nobilem 8X56 spodziewam się ,ze dochowki nie będą miały tez aż tak wysokiej sprawności .


T

bewithed - Sro 19 Gru, 2018

Docter 8x58 B/CF był testowany: https://www.optyczne.pl/1..._8x58_B_CF.html
O 8x56 ED/OH pisał nieco na forum jeden z użytkowników (pozdrawiam stereoKissa, który kiedyś udostępnił mi nawet swój egzemplarz Doctera do krótkiego testu :) ) tutaj: https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=31854

Jako alternatywę dla obu wymienionych polecam lornetkę lżejszą o większym polu widzenia i (co najmniej) równie dobrej optyce: https://www.optyczne.pl/3...x56_(2016).html

TRYTON7 - Sro 19 Gru, 2018

dzięki za odpowiedz, czytałem te porównania .

ED nie jest chyba często używane w tych typach lornetek?

Porównując Fuji 10x50 Fmtrs z W.O 10x50 ED nie zauważyłem jakieś różnicy w AC ale robiąc to już z lornetkami o 2cm większymi (Fuji 16x70 i WO 22x70 semi-Apo) różnica w punktowosci gwiazd jest już duza i niestety na korzyść W.O.Ciekawy jestem jak to jest w tych 2ch dachowych Docterkach :cool:

AdrianX - Czw 28 Lut, 2019

Czy te lornetki są w stanie pokazać punktowe gwiazdy? Słyszałem że dachówki mają z tym problemy i widać pionowe kreski.
Arek - Czw 28 Lut, 2019

Jedne z najbardziej punktowych gwiazd widziałem w dachówkach Swarka i Leiki. Jak dobrze zrobisz, to z punktowością nie będzie problemów.
AdrianX - Czw 28 Lut, 2019

Swaro i Leica to wysoka liga i nie biorę ich pod uwagę ale taki docter 8x56 ed bardzo mi się podoba. Pytanie co mam dobrze zrobić, bo nie rozumiem.
Arek - Czw 28 Lut, 2019

Docter to też gracz z pierwszej ligi.
AdrianX - Czw 28 Lut, 2019

Czyli powinien sobie poradzić ☺ trzeba będzie sobie go obejrzeć w takim razie w sklepie. Dzięki za pomoc ☺
TRYTON7 - Pią 01 Mar, 2019

tylko najdroższe lornetki dachowe mogą zbliżać się do poro -odnośnie kresek na jasnych gwiazdkach...
D.8X56ED generuje jasne odblaski w nocy gdy skierujesz ja na jaśniejsze gwiazdy, w dzień jest to dość trudne do zlokalizowania ale w nocy masz to jak na dłoni.
Zobacz jak duza ilość tych właśnie lornetek jest na "sprzedaż" w działach używanych ...

Myślę,ze złotym gralem będzie już nieprodukowana -Docter Nobilem 8x56 B/GA gl.z powodu:

-największej sprawności optycznej - 99%
-zerowe winietowanie
-wzorcowym wyczernieniu - 0 odblasków!!!.

reszta jest świetnie opisana na forum w dz. testy :
https://www.optyczne.pl/8..._8x56_B_GA.html

porównywałem D. Nobilem 8x56 z Fuji 10x50 FMTRX/na astro maniaku jest pełen opis/ i naprawdę w nocnych obserwacjach niewiele ustępuje Fujinonowi a w zmierzchowych już prowadzi.




T

AdrianX - Pią 01 Mar, 2019

Szkoda, że taka fajna lornetka generuje takie odblaski, ale rzeczywiście jest trochę na sprzedaż tego sprzętu na giełdach. Co do Docter Nobilem 8x56 B/GA to czytałem o tej lornetce, że jest bardzo dobra i szkoda, że już jej nie ma w produkcji. Z tego co już przeglądałem to chyba trzeba będzie skupić się na Fuji 10x50 lub ewentualnie może na Steiner Nighthunter 8x56. Jak taki Steiner sprawuje się na gwiazdach ?
kot Sylvester - Wto 05 Mar, 2019

Arek napisał/a:
Jedne z najbardziej punktowych gwiazd widziałem w dachówkach Swarka i Leiki. Jak dobrze zrobisz, to z punktowością nie będzie problemów.


Wniosek!

Wbrew powszechnie głoszonym teoriom dobra dachówka nadaje się do astro nie gorzej niż porro.

Arek - Sro 06 Mar, 2019

Tyle, że takim Docterem Nobilem, Steinerem Nighthunterem czy Fujinonem FMTSX uzyskasz w astro obraz tej samej klasy za połowę ceny tej dachówki, która tak dobrze sprawdzi się w astro. I to dlatego do astro poleca się Porro.
AdrianX - Sro 06 Mar, 2019

Arek napisał/a:
Tyle, że takim Docterem Nobilem, Steinerem Nighthunterem czy Fujinonem FMTSX uzyskasz w astro obraz tej samej klasy za połowę ceny tej dachówki, która tak dobrze sprawdzi się w astro. I to dlatego do astro poleca się Porro.


Dlatego rozglądam się za porządną lornetką porro.

kot Sylvester - Sro 06 Mar, 2019

Arek napisał/a:
Tyle, że takim Docterem Nobilem, Steinerem Nighthunterem czy Fujinonem FMTSX uzyskasz w astro obraz tej samej klasy za połowę ceny tej dachówki, która tak dobrze sprawdzi się w astro. I to dlatego do astro poleca się Porro.


Widzę Arek że dobra dachówka nadająca się do astro według Ciebie to tylko Leica albo Swarovski.
Gdyby tak z głupia frant okazało się że jest jednak dachówka tej samej jakości co Leica lub Swarek a w cenie wymienionych prze Ciebie porro to co???

NoVik - Czw 07 Mar, 2019

Nie wiem jak do astro, ale jakby w szranki postawić jeszcze Dialyt 8x56? :cool:
Arek - Czw 07 Mar, 2019

Dialyt 8x56 mnie nie zachwycił.
TRYTON7 - Pią 08 Mar, 2019

tu jest dość ciekawe porównanie z Nobilem :

http://www.binomania.it/l...jJGFlYsGI6KO0cU




T

AdrianX - Pią 08 Mar, 2019

TRYTON7 napisał/a:
tu jest dość ciekawe porównanie z Nobilem :

http://www.binomania.it/l...jJGFlYsGI6KO0cU




T


Co wynika z tego porównania ? Niestety nie znam włoskiego.

TRYTON7 - Pon 11 Mar, 2019

z boku masz translator ,który jest wystarczający do wyciągnięcia meritum porównania .





T

TRYTON7 - Pon 11 Mar, 2019

http://www.binomania.it/lora-della-veri

No wiec tak na szybko :

-Nobilem: odrobinę lepsze /większe pole widzenia

-Nobilem: brak 3 wymiarowości obrazu w porównaniu do ED/zwłaszcza na większych odległościach gdzie znajdują się obiekty w rożnych odległościach od siebie i od obserwatora,lepiej rozdzielane są zwierzynę od stada /.

-Nobilem: jako lornetka jest b.ergonomiczna,lepiej się ja trzyma w reku ale do transportu lepsza jest ED ze względu na swój kształt- wejdzie w większa kieszeń płaszcza :) .
-ED :lepsze fokusowanie ?,lepsze okulary o większym LER i większej soczewce ocznej ale przy zastosowaniu przesłon słonecznych na okularach -może zabraknąć miejsca na wciśnięcia nosa.

Jakość optyki w obu przepadkach- ciężki orzech ...
Pamiętajmy ,ze Nobilem to zwykle Achro a o ED nie wiem za bardzo co to za typ szkła ale jaki by nie byl to obrabiany jest przez tych samych fachowców a wiec już z założenia będzie to lepsze/wydajniejsze ...

-Nobilem jest b.dobrze skorygowany ale ED w środku pola oddaje ostrzejsze i b. kontrastowe obrazy/ bo to ED a nie Achro/ oglądając kłodę drewna ED uwydatnia więcej szczegl. , kolory gałęzi były bardziej intensywne/kontrastowe ,łatwiej oddzielały się szczegl. jasno-ciemne.

-AC: w ED na zerowym poziomie, w NOBILEM : slaby różowy kolor widoczny na osi optycznej.

-AC na obrzeżach pola widzenia : bardziej widoczna w ED.

-AS : ED jest na wysokim poziomie,b.plaski obraz którego nie znajdziemy W Zeiss-ach FL 8X56 jak i Victory HT 8X54./wyższa korekta dystorsji/

Jasność:
NOBILEM: jest jaśniejszą lornetką /porro & dach/ ale szybciej oddzielmy kolory w ED/.



T

ps

z przyjemnością bym przeczytał o podobnym porównaniu przeprowadzonym przez OPTYCZNE.PL ale chyba to mało prawdopodobne ? :cry: .

kot Sylvester - Pon 11 Mar, 2019

TRYTON7 napisał/a:
z przyjemnością bym przeczytał o podobnym porównaniu przeprowadzonym przez OPTYCZNE.PL ale chyba to mało prawdopodobne ? :cry: .


ZAPOMNIJ!!! (nawet o tym nie myśl)

Arek jest mistrzem tabelek a nie bezpośrednich porównań których unika jak diabeł święconej wody, przynajmniej oficjalnie.

Arek - Pon 11 Mar, 2019

kot Sylvester napisał/a:
Arek jest mistrzem tabelek a nie bezpośrednich porównań których unika jak diabeł święconej wody, przynajmniej oficjalnie.


Tiaaaa... I dlatego, że tego tak unika wykonał wiele testów, w których w BEZPOŚREDNIM porównaniu brało udział setki lornetek. W rekordowym teście 10x42 było ich ponad 60...

kot Sylvester - Pon 11 Mar, 2019

Tylko że w tym przypadku nie chodzi o porównywanie lornetek różnych firm a o porównanie dwóch lornetek tej samej firmy o tych samych parametrach.
Jeżeli Waćpan nie pamiętasz to przypominam że sam ze trzy lata temu proponowałem aby bezpośrednio porównać Nikona M5 10x42 z M7 10x42.

RoboBat - Pon 11 Mar, 2019

A co to tylko Arek może zrobić takie porównanie? Każdy może. Zachęcam do wkładu własnego zamiast krytykowania innych.
Arek - Pon 11 Mar, 2019

kot Sylvester napisał/a:
Tylko że w tym przypadku nie chodzi o porównywanie lornetek różnych firm a o porównanie dwóch lornetek tej samej firmy o tych samych parametrach.


W wielu testach było bezpośrednio porównywanych sporo lornetek tych samych firm o tych samych parametrach. W teście 8x42 były dwie Leiki, w teście 10x42 dwie Leiki, dwa Olympusy, kilka Vortexów, kilka Bushnelli, dwa Swifty itd itp.

Nawet w przed chwilą zakończonym teście kilkunastu sztuk lornetek były takie bezpośrednie porównania. Gdybyś zamiast szukać wszędzie dziury w całym uważniej przyjrzał się zdjęciom w świeżo opublikowanym teście Olympusa PRO 8x42, to zobaczyłbyś tam dwa Bushnelle o dokładnie takich samych parametrach 8x42. Wyobraź sobie, że je też bezpośrednio porównywałem...

kot Sylvester - Pon 11 Mar, 2019

Arek napisał/a:
Nawet w przed chwilą zakończonym teście kilkunastu sztuk lornetek były takie bezpośrednie porównania. Gdybyś zamiast szukać wszędzie dziury w całym uważniej przyjrzał się zdjęciom w świeżo opublikowanym teście Olympusa PRO 8x42, to zobaczyłbyś tam dwa Bushnelle o dokładnie takich samych parametrach 8x42. Wyobraź sobie, że je też bezpośrednio porównywałem...


No to w takim razie czekam na Twój komentarz porównujący je 1:1, który ma lepszą ostrość i kontrast w takim bezpośrednim wzrokowym porównaniu.

TRYTON7 - Wto 12 Mar, 2019

Nie musi być to porównanie stricte - face to face.
Jeśli uda się zrobić analogiczny test sprawnościowy z ED jak w przypadku Nobilem to wszystko będzie widoczne jak na dłoni...

Myślę,ze ED nie będzie miała aż tak wygórowanej sprawności sięgającej -99% a i winietowanie tez nie będzie zerowe.
Zastanawiam się nad tymi-odblaskami w ED?
czy ktoś może coś więcej na ten temat napisać ,są generowane przez złe wyczernienie,brak FMC na soczewkach ,inne... ?




T

Arek - Wto 12 Mar, 2019

kot Sylvester napisał/a:
No to w takim razie czekam na Twój komentarz porównujący je 1:1, który ma lepszą ostrość i kontrast w takim bezpośrednim wzrokowym porównaniu.


Masz specjalny wątek do opisów wzrokowej oceny ostrości i kontrastu w pojedynkach 1 do 1, zarówno tych bezpośrednich jak i korespondencyjnych. Ja się w to nie bawię. Jeden, który nalegał żebym to robił i wypisywał swoje wymagania w dziesiątkach miejsc zaśmiecając tym zupełnie niezwiązane z tematem wątki dostał właśnie za to bana. Nie idź tą drogą.

TRYTON7, polski dystrybutor Leiki i Doctera nie jest chętny do współpracy po teście wytrzymałościowym. Więc testu Doctera pewnie nie będzie.

TRYTON7 - Wto 12 Mar, 2019

jasne, w Delta O. jest ED ale pewnie tez nie wypożyczą...

znajomy jak kupi to może uda mi się go namówić by podesłał na testy :mrgreen:



T

Arek - Wto 12 Mar, 2019

TRYTON7, testy muszą mieć też sens ekonomiczny. Z czegoś trzeba utrzymać portal.

Nie jestem w stanie testować wszystkiego co jest na rynku. Jednym z kryteriów wyboru sprzętu do testów więc jest to jak polski dystrybutor zachowuje się wobec nas. Jeśli współpraca jest dobra, firma sprawnie dostarcza sprzęt do testów, pojawia się na naszych Festiwalach i reklamuje się na naszych stronach, jej sprzęt jest często brany do testów. Jeśli nas ignoruje lub się na nas obraża, to nie mam zbyt dużo powodów do brania czegoś od nich, bo to nie jest fair wobec porządnych firm. Mam tym porządnym odmawiać z braku czasu, a do testów brać lornetki kogoś, kto od kilku lat mnie kompletnie ignoruje?

kot Sylvester - Wto 12 Mar, 2019

Arek napisał/a:
Masz specjalny wątek do opisów wzrokowej oceny ostrości i kontrastu w pojedynkach 1 do 1, zarówno tych bezpośrednich jak i korespondencyjnych. Ja się w to nie bawię.


Skoro nie porównujesz ich wzrokowo (pod względem oceny ostrości i kontrastu) a dokonujesz porównania jak Sam twierdzisz kilka postów wyżej to znaczy że to porównanie według testowej tabelki. Takie oczywiście też można zrobić tylko to pół prawdy i w praktyce może okazać się nic nie warte.

Ps. Arek nie strasz mnie banem bo za stary jestem na taką dziecinadę. Jak chcesz to go dawaj śmiało, płakać z tego powodu na pewno nie będę. Najwyżej oleję to forum jak Kivirovi i Marlut nic na tym nie tracąc skoro i tak od dawna idę swoją lornetkową drogą. Zbanowany na pewno nie podzielę się wiedzą o wyrobach pewnej ciekawej firmy nieobecnej na naszym rynku.

Arek - Wto 12 Mar, 2019

kot Sylvester napisał/a:
dokonujesz porównania jak Sam twierdzisz kilka postów wyżej to znaczy że to porównanie według testowej tabelki. Takie oczywiście też można zrobić tylko to pół prawdy i w praktyce może okazać się nic nie warte.


Nie wiesz o czym piszesz. Nie po raz pierwszy zresztą.

Marlut nie olał tego forum tylko dostał bana, właśnie za takie zaśmiecanie wątków jakie Ty od pewnego czasu zaczynasz uprawiać. Przyjmij do wiadomości, że nie będę testował lornetek tak jak Ty czy Marlut chcecie, tylko tak jak ja chcę i uważam za stosowne oraz właściwe to robić. Nie jestem w stanie wprowadzić wszystkich zmian i sugestii jakimi zasypują mnie Czytelnicy, bo z częścią z nich się nie zgadzam, część jest technicznie lub logistycznie trudna do wykonania, a jeszcze inne są ekonomicznie nieopłacalne.

TRYTON7 - Sro 13 Mar, 2019

wszystko pięknie... ale ja gdyby mi ktoś proponował lornetkę z wyższej półki na testy to bym "dołożył" i ją przetestował :)
chociażby z tego powodu ,ze zajmuje owa 1sze miejsce wśród 56mm i tak właściwe to nie wiadomo dlaczego :shock: bo sadzać po komentarzach to nie wszystko jest na najwyższym poziomie...

Dobra, nie da rady to trudno. :neutral:




T

Arek - Sro 13 Mar, 2019

TRYTON7 napisał/a:
wszystko pięknie... ale ja gdyby mi ktoś proponował lornetkę z wyższej półki na testy to bym "dołożył" i ją przetestował


Ale ja wciąż mam sporo lornetek z wyższej półki do przetestowania, od dystrybutorów, którzy bez problemów taką lornetkę dostarczą.

TRYTON7 - Sro 13 Mar, 2019

no to szkoda ,ze nie wiemy nic o jej sprawności...

Dzisiaj dzwoniłem do x sklepu ,który posiada obie dachówki Doctera ,sprzedawca powiedział mi ,ze ludzie biorą ED gł. z powodu różnicy w ciężarze, ED jest lżejsza.

Sprzedawca porównywał obie lornetki ale ostatecznie stwierdził ,ze wybrałby by większą która jest zdecydowanie jaśniejsza. :neutral:

Potwierdził również moje obawy ze Nobilem dawała najjaśniejszy obraz o podobnej ostrości na osi optycznej ale owej nie można było schować w kieszeni płaszcza. :cool:




T

Arek - Sro 13 Mar, 2019

Seria Nobilem była naprawdę świetna.
AdrianX - Czw 14 Mar, 2019

Nie rozumiem polityki firmy, że zrezygnowała z serii Nobilem...
TRYTON7 - Czw 14 Mar, 2019

to jest lornetka myśliwska a wiec należało coś zmienic ... zmniejszyć jej wymiary,etc.
Nobilem była/jest kolosem i jak niesiesz pukawkę, etc. to naprawdę nie chcesz jeszcze kowadła na szyi mimo tak świetnej sprawności optycznej,dodatkowo pamiętaj ze myśliwi bardzo szybko "niszczą" lornetki z wiadomych powodów :) /np.chowając się za drzewem nie sposób nie przywalić nią w konar gdy stroimy celownik/ a wiec jeśli by była ona ze złota to za 2-3 lata i tak ją wymienią.

Myśliwi to ludzie którzy maja kasę i zawsze mogą wydać kasę: 2 czy 3x większa i kupić Swarka, który już dogoni jakością Nobilem a wiec Docter Analytic musiał coś zmienić bo z czegoś musi żyć...

Ja osobiście wolałbym kupić dobre używane Nobilem niż nowe ED tej samej firmy gdyż udało im się zrobić nieprawdopodobną jakości optyki za bardzo przystępną cenę .



T

PS

Ktora lornetka o dowolnych parametrach i cenie ma przepustowość na poziome 99% ? :mrgreen:

AdrianX - Czw 14 Mar, 2019

Można robić nowe modele lornetek, ale żeby nie były słabsze od poprzednich. Coś docter słabo na tych dachówkach wychodzi ponieważ nawet jego strona internetowa jest niedostępna.
kot Sylvester - Sob 16 Mar, 2019

Arek napisał/a:
Marlut nie olał tego forum tylko dostał bana, właśnie za takie zaśmiecanie wątków jakie Ty od pewnego czasu zaczynasz uprawiać. Przyjmij do wiadomości, że nie będę testował lornetek tak jak Ty czy Marlut chcecie, tylko tak jak ja chcę i uważam za stosowne oraz właściwe to robić.


Ban Marluta dawno minął a On nie wrócił bo olał. Nazywajmy rzeczy po imieniu i nie bójmy się spojrzeć prawdzie w oczy.
Testuj sobie Waćpan jak tylko chcesz, na pewno już nigdy żadnych uwag (choć mam ich sporo) w tej kwestii z mojej strony nie będzie. Mam jednak nadzieję że Zdajesz sobie sprawę z oczywistego i bezdyskusyjnego faktu iż idealne testy nie istnieją i tych na Optycznych też to dotyczy. No chyba że Jesteś tak głęboko przekonany o swojej nieomylności że tej prostej prawdy nie akceptujesz.

Arek - Sob 16 Mar, 2019

Zawsze podkreślałem, że idealne testy, a w szczególności idealne kryteria testowe i ich waga oraz punktacja nie istnieją. Nasze testy mają swoje wady - jestem ich świadom. W większości przypadków nie są to jednak te wady, o których pisałeś Ty czy Marlut.
Wiking69 - Sob 16 Mar, 2019

Uważam że testy są na 5 , nie mam żadnych zastrzeżeń . Do pełni szczęścia brakuje mi opinii kogoś neutralnego ( bez skrzywienia zawodowego ) , na temat testowanej lornetki . Przy testowaniu lornetki np. za 2 tyś zł , dać komuś do porównania tańszą i droższą opcję o identycznych parametrach np. 8x42 . Takie subiektywne odczucia czasami więcej dają niż gołe cyferki .
Arek - Sob 16 Mar, 2019

Po to są opinie i forum oraz zloty. Wszystkich zachęcam do własnych testów i dzielenia się wynikami.
jacek struski - Sob 16 Mar, 2019

A ja proszę żeby poprawić błędy przy teście eschenbacha farlux 8x15-35 i nie mogę się do prośić .
Arek - Nie 17 Mar, 2019

jacek struski, a ja już wyjaśniałem Ci dlaczego tego nie zrobię.
jacek struski - Nie 17 Mar, 2019

Nie tylko ja zwróciłem na to uwagę pod testem Marcel 65 po teście też pisał że jest ustawienie.
TRYTON7 - Pon 25 Mar, 2019

Czy starsze wersje Nobilem 8x56 miały fioletowe warstwy obiektywów ?
w większości są one chyba zielone i dość nietrwale ...








T


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group