forum.optyczne.pl

Cyfrowe kompakty - Lumix TZ10 vs. Samsung Galaxy (S5)

Optia - Wto 25 Gru, 2018
Temat postu: Lumix TZ10 vs. Samsung Galaxy (S5)
Posiadam Lumixa TZ10-tkę i Samsunga Galaxy S5.

O ile aparat w telefonie zawsze traktowałem jako dodatek, tak coraz częściej robiąc zdjęcia przede wszystkim bez lampy, z ręki, przy słabym oświetleniu Samsungowskie zdjęcia wychodzą bardziej nasycone światłem, z większą stablilizacją = po prostu lepsze.

Czyżby to już schyłek aparatów kompaktowych na rzecz tych w telefonach? Warto inwestować w kolejne Lumixy (Upodobałem sobie TZ) a może coś innego lub może po prostu się mylę?

Załączam dwa zbliżenia zdjęć - jedno z TZ10 drugie S5. Które wg Was jest które i które lepsze?

MatrixSTR - Sro 26 Gru, 2018

Jakość matryc w tańszych kompaktach i telefonach jest dość zbliżona. Jednak kupno kompaktu dalej ma sens gdy potrzebujemy zoomu. W innych przypadku smartfon może okazać się lepszy, zwłaszcza w pomieszczeniach.
Optia - Sro 26 Gru, 2018

Zoom w Samsungu oczywiście odpada ale w Lumixie też nie daje satysfakcji - szarość obrazu - jednym słowem widac że to zoom.
MatrixSTR - Sro 26 Gru, 2018

Jak chcesz lepszą jakość szukaj czegoś z matrycą minimum 1". Dodatkowo trzeba też wziąć pod uwagę jasność obiektywu. Z tego co na szybko sprawdziłem trzeba za taki kompakt dać z 1,5 tyś
Optia - Czw 27 Gru, 2018

Lumix TZ 10 swego czasu kosztował ponad 1000 zł tylko czy teraz byłby sens skoro za chwilę Samsung Galaxy S10 ma stworzyć potwora fotograficznego?
komor - Czw 27 Gru, 2018

Optia, każdy następny dobry smartfon jest lepszy pod wieloma względami (fotograficznymi), ale podstawowe ograniczenia zostaną – brak zooma i mała matryca, która jest problematyczna w słabym oświetleniu. Producenci telefonów bardzo mocno rozwinęli technologię obrazowania, sztucznej inteligencji, obróbki sygnału itd., ale cele, które chcą osiągnąć, są troszeczkę inne niż tradycyjni producenci fotograficzni. Jeżeli chcesz bezproblemowo robić wakacyjne itd., to dobry smartfon powinien być dobrym wyborem. Jeśli zależy Ci na czymś więcej (hobby foto), to dobry kompakt będzie lepszy. Z tym że dobry kompakt kosztuje obecnie niestety sporo więcej niż 1000 zł.
Optia - Czw 27 Gru, 2018

Wiem że producenci smartfonów opanowali dosyć dobrze obróbkę tzn np wygłuszanie szumów i niby to sztuczne ale daje już coraz częściej lepsze efekty niż dobre kompakty. Sztucznie ale efekt końcowy lepszy

Wiem że producenci aparatów fotograficznych idą nieco inną droga ale co z tego skoro odwzorowywanie na przykład większej ilości detali wiąże się z szumami większymi niż na zdjęciu ze smartfona.

Robię zdjęcia nie tylko wakacyjne. Zazwyczaj nie używam smartfona ale czasem porównując tak jak np: powyżej zamieszczone przeze mnie zdjęcie (wycinek) jestem w szoku. Kompakt powinien bic na głowe smartfon a tymczasem... Smutne bo wiele osób / w tym ja przez dobrych kilka lat nie brało nawet pod uwage robienia zdjęć telefonem a tutaj proszę...

TS - Czw 27 Gru, 2018

Optia napisał/a:
Kompakt powinien bic na głowe smartfon a tymczasem...

To za duże uproszczenie. To tak jakby w kiepskich warunkach oświetleniowych zrobić zdjęcie jakąkolwiek lustrzanką APS-C z kitowym zoomem, a potem jakimś lepszym kompaktem z jasnym szkłem, np. Fuji X-100 i pytać jaki jest sens lustrzanki, skoro z kompaktu jest lepsza jakość (bo będzie lepsza)... Tutaj masz telefon kilka lat młodszy niż ten Panas i do tego z jaśniejszym obiektywem, więc co się dziwić. A próbowałeś porównać zdjęcia z maksymalnie wyciągniętym zoomem z tego aparatu i odpowiednio wykadrowane z Samsunga? Obstawiam, że Samsung nie ma żadnych szans - i to właśnie będzie jeden z plusów aparatu nad telefonem.

TS - Czw 27 Gru, 2018

A co do zdjęć, to Y bardziej mi się podoba (nie jest tak mocno odszumione), z którego to ;) ?
Optia - Pią 28 Gru, 2018

Zdjęcie Y to Lumix. Szczerze to widzę co prawda w nim więcej szczegółów ale uzyskanych chyba trochę na siłę bo z szumami. Zdjęcie X jest łagodniejsze.

Co do zoomu samsung nie ma szans ale siłą rzeczy nie ma obiektywu.

Piszesz że Lumix jest starszy. Chcesz mi przez to napisać że starsze kompakty choć nie tak stare przestają się liczyć bo wchodzą coraz to lepsze smartfony? W takim razie za chwilę kompakty nie będą miały sensu. ? / co wiecej używałem już nowszych kompaktów i zdjęcia wychodzą gorzej niż na tej tutaj Tz10 ale jeśli ona już powoli nie daje rady to czy kompakty mają sens?

Wkrótce zamierzam przesiąść się znów na jakiś nowszy kompakt ale skoro różnice są tak małe względem smartofnów.

Negatyw - Pią 28 Gru, 2018

Optia napisał/a:
...czy kompakty mają sens?...
Pewnie wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale wszystko zmierza do smartfonów, później długo nic i aparatów pełnoklatkowych. I tu nie widzę różnicy czy to będą lustrzanki czy bezlusterkowce. Z konkretnymi obiektywami (za takie uważam np.: 24-70 f/2,8 i 70-200 f/2,8) będzie to "cegła".
TS - Pią 28 Gru, 2018

Optia, jakich nowszych kompaktów uzywales, że zdjęcia były gorsze niż z TZ10?

Kompakty też są różne, skoro zależy Ci na jakości w kiepskim świetle to seria Travel Zoomow Panasonika czy inne aparaty z klasy podróżniczej (mały aparat, duży zoom - czyli mała matryca i ciemny obiektyw) jest najgorszym mozliwym wyborem :) . Jak ma być kieszonkowe, to wez coś z większą matryca, minimum ten 1'', z małym zoomem około 3-5x, ale jasnym obiektywem, powiedzmy te f/2 na szerokim koncu. I żaden smartfon nie da podobnej jakości.

Nie wiem co ma mieć S10, ale będzie kosztował tyle, że kupisz taki właśnie kompakt i przyzwoity smartfon, np. ja ostatnio kupiłem za tysiaka Samsunga A5 2017, bo jak dla mnie niestotnie różni się od flagowcow, np S8...

MatrixSTR - Sob 29 Gru, 2018

Wszystko zależy od zastosowań, ogólnie obecne smartfony robią ładniejsze zdjęcia od tanich kompaktów, jednak mimo wszystko aparaty dają większe możliwości. Na przykład zoom i mniej sztuczne zdjęcia. Nawet biorąc pod uwagę Twoje wycinki to jedni wolą ładniejsze zdjęcie z S5, a dla innych lepsze będą bardziej szczegółowe (chociaż zaszumione) zdjęcie z TZ10. Sam przeżyłem szok gdy po kupnie telefonu z lepszym aparatem okazało się że mój "megazoom" okazał się gorszy w wielu sytuacjach, gdzie wcześniej nie narzekałem na jakość zdjęć z niego, ale i tak używałem go często do takich zdjęć do których telefony nie będą się na pewno nadawać przez najbliższe kilka lat :smile:
TomPL2 - Sob 29 Gru, 2018

Optia napisał/a:

Piszesz że Lumix jest starszy. Chcesz mi przez to napisać że starsze kompakty choć nie tak stare przestają się liczyć bo wchodzą coraz to lepsze smartfony?

Dokładnie tak, technologia idzie do przodu a TZ10 to dzisiaj zabytek!
Kompakty nadal mają sens zarówno pod kątem jakości jaki zoomu, ale trzeba patrzeć na modele w miarę współczesne :)

Optia - Nie 30 Gru, 2018

TS: Używałem np: wyższych TZ-ek Lumixa, Olympusa (Choć te odpadły dosyć szybko) - Wszystko oczywiście kompakty.

TomPL2: To nie tak że kompaktem nie zrobię lepszych zdjęć niż smartfonem. Robię, co więcej - zazwyczaj w 95% ale i tak dziwi mnie to że zostaje 5%! Wg mnie fotografia, nawet jej amatorski ułamek to aparat a nie telefon. Czy TZ10 to zabytek? - Nie wiem - nie używałem wszystkiego co potem zdarzyło się na rynku. W czasach gdy go testowałem po raz pierwszy (ok 2010) i znów kilka lat później (około 2013) w kompaktach to było coś! Pewnie że była jeszcze seria G ale to już poważniejsze pieniądze i brak kompromisu odnośnie ceny a jakości.

PS: Zauważyłem że smartfony wygrywają mniejszymi ustawianiami przysłony

TomPL2 - Nie 30 Gru, 2018

"Wyższe TZ-ki", to głównie większy zoom, nie wnoszą wiele a w tym czasie w smartfonach mocno poszło do przodu.
Optia napisał/a:

PS: Zauważyłem że smartfony wygrywają mniejszymi ustawianiami przysłony
Owszem, jeśli mamy duży zoom, to obiektyw zazwyczaj ciemniejszy ale też bądźmy poważni - to ty decydujesz, jaką przysłonę ustawisz w aparacie ;)
Optia - Nie 30 Gru, 2018

W TZ-kach powyżej 18-tki nie ustawię przysłony niżej 3,5, a to błąd zasadniczy. Podobnie z ISO - wszystko idzie w kierunku doświetlania a mniejsze szumy to jak najniższe ISO

Chociaż żeby juz sie nie czepiac tylko Lumixów - Canon podobnie, HP dawniej też - teraz nie wiem czy cos z tego jeszcze zostało...

TomPL2 - Pon 31 Gru, 2018

Optia napisał/a:
W TZ-kach powyżej 18-tki nie ustawię przysłony niżej 3,5, a to błąd zasadniczy.

Ja wiem, że nie ustawisz, ale pisanie że to "błąd" jest co najmniej śmieszne. Producenci nie robią tego "specjalnie" - jasny obiektyw z zoomem nie jest kompaktowy i dużo kosztuje :cool:

Optia - Pon 31 Gru, 2018

TomPL2: OK, może źle się wyraziłem, ale jesli inwestuje ok 3tyś zł w Lumixa Tz100 lub 200 a jest to nadal kompakt chciałbym móc swobodnie robić zdjęcia bez lampy.
TS - Pon 31 Gru, 2018

Po co od razu 3 tysiące, patrzę właśnie, ze za nieco ponad 2000 zl jest Panas LX15, Canon G7 X II, Sony RX100 IV. Matryca tak duza jak w TZ100 czy TZ200, ale zoom mniejszy i obiektyw dużo jaśniejszy. Lepiej w kompaktach to już tylko konstrukcje z większą matryca, jak LX100, ale one do kieszeni już nie wejdą
TomPL2 - Pon 31 Gru, 2018

Albo zoom albo jasny obiektyw - cudów nie ma. No w każdym razie nie w kompaktach :lol:
Optia - Pon 25 Mar, 2019

Czy takie coś w sensie jasnego obiektywu miałoby sens? A może cos jeszcze lepszego zaproponowalibyście?

https://www.currys.co.uk/...155272-pdt.html

TomPL2 - Wto 26 Mar, 2019

Tak. Kolega TS wymienił ci kilka propozycji, w tym również LX15 :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group