forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego - Poszukiwania kompakta idealnego

ryszardo - Wto 15 Sty, 2019
Temat postu: Poszukiwania kompakta idealnego
Od pewnego czasu rozglądam się za sensownym aparatem kompaktowym do codziennego noszenia. I tak sobie myślę, co powinien mieć:

0. WARUNEK KONIECZNY: Małe rozmiary. Ma się naprawdę mieścić w kieszeni.

1. Sporą matrycę: Popularne ostatnio 1" wydaje się być optymalne.

2. Sensowny obiektyw: Idealnie chciałbym żeby był ostry, względnie jasny (nie potrzebuję f/1,4 na szerokim kącie) i miał zoom 4-5x

3. Uchylany wyświetlacz, najlepiej dotykowy.

4. Przyzwoitą ergonomię

5. Mile widziane funkcje dodatkowe, takie jak gwint na filtry (polaryzator na wyjazdy) i gorąca stopka (żeby lampy studyjne w razie czego podłączyć).

Niestety coś takiego nie istnieje. Już spełnienie punktów 0, 1 i 2 razem jest niemożliwe. Jestem fanem dłuższych ogniskowych i zoomy 3x mnie zdecydowanie rozczarowują. Preferuję 70+ mm na APS-C, więc naprawdę chciałbym więcej. Nieźle wygląda Canon G7 X II. Ergonomia dobra (najlepsza w tej klasie moim zdaniem), zakres obiektywu świetny, ale jego jakość już nie. Do tego stopki i mocowania filtrów brak.
Panas LX15 obiektyw ma świetny, ino krótki. Do tego brak innych pożądanych cech.

W serii Sony RX100 ergonomia leży i kwiczy.
Panas LX100 i Canon G1 X (wszystkie wersje) za duże.

Paradoksalnie najlepiej wypadają mocno przestarzały już Olympus XZ-2 i Nikon DL24-85, który się nigdy nie pokazał :evil:

Jest na rynku coś lepszego pod tym względem?

TomPL2 - Sro 16 Sty, 2019

Przypomnij się z tym postem za jakieś... 3-5 lat? Albo coś już będzie albo ci przejdzie ;D

Ps. Olympus XZ-2 to jednak mniejsza matryca i większa waga.

TS - Sro 16 Sty, 2019

Mi też nie przychodzi na myśl nic spełniającego wszystkie wymagania, a piszę, bo też czasem myślę o kieszonkowym kompakcie (bezlustro nawet z małą stałką dalekie jest od kieszonkowości i uniwersalności, a chciałbym mieć go zawsze ze sobą) i mam podobne wymagania do Twoich, może poza gwintem i stopką. Mój typ to G7 X II albo nawet G9 X II, bo dopiero ten drugi jest podobnie mały co mój stareńki Fujifilm F20, którego nadal lubię i który faktycznie można było wrzucić nawet do kieszeni letniej koszuli (G7 raczej nie wejdzie). Te calowe napakowane matryce są jednak trochę za duże, szkoda że nie przyjęły się w tym segmencie 2/3'' (Fuji ma 1/1.7'')
pdz - Sro 16 Sty, 2019

Też szukałem coś podobnego , mały , matryca 4/3 lub 1" , niewielki zoom i skończyło się na lustrzance.
Arek - Sro 16 Sty, 2019

Nie znajdziesz nic, co spełnia wszystkie Twoje wymagania.

Ale rozważ jeszcze TZ200. Nie ma dużej matrycy, ale jakość obrazu jest OK, ale reszta parametrów fajna.

ryszardo - Sro 16 Sty, 2019

TomPL2 napisał/a:
Przypomnij się z tym postem za jakieś... 3-5 lat? Albo coś już będzie albo ci przejdzie ;D

Niestety obawiam się, że z czasem na rynku może być gorzej, a nie lepiej.

TS, dla mnie G7 X rozmiarowo jest świetny, kieszenie mam dość pojemne. G9 X to jednak ciemnica na długim końcu, mniejszy zakres i nie lepsza jakość optyki, nie bawi mnie to.

Arek, TZ200 nie jest zły, ale obiektyw ciemny, filtrów i lamp łatwo nie użyję, a wyświetlacz nieruchomy. Wolałbym G7 X II lub LX15.

Ale nie spieszy mi się, mam czym robić zdjęcia. Poczekam, może trafię jeden z powyższych używany w dobrej cenie. Albo w międzyczasie pojawi się coś lepszego. Nadzieja umiera ostatnia ;)

Negatyw - Czw 17 Sty, 2019

ryszardo napisał/a:
... kieszenie mam dość pojemne...
No właśnie, powinieneś pójść w kierunku jeszcze większych kieszeni. :grin:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group