forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - Zestaw za ok 4tys, wakacyjne zdjęcia, małe dzieci, bez video

Celestyn23 - Nie 03 Lut, 2019
Temat postu: Zestaw za ok 4tys, wakacyjne zdjęcia, małe dzieci, bez video
Witam. Potrzebuje aparatu dla amatora, robiacego dobre zdjęcia w trybie automatycznym lub niemal automatycznym. Zdjęcia z wakacji typu Egipt i wysokie góry, jakies sesje malej córki i kolejnych dzieci w drodze. Zdjęć praktycznie nie obrabiam, chyba ze sesje córki. Jestem pod wrazeniem jak dobre zdjęcia potrafi zrobic taki samsung s8. Aparat chcę, aby robił jeszcze lepsze.
Aktualnie posiadam Nikona D7200 i obiektyw Nikkor 18-105 VR ale nie potrafie w pelni z niego skorzystać. Do filmów i szybkich zdjec mam samsunga galaxy s8 i planuje kupić GoPro - filmy pod woda itp.
Dodadam że nigdy nie uzywam dodatkowej lampy, sporadycznie wbudowana. Ma to być poręczny aparat bez zbędnego dodatkowego sprzętu
Z góry dzięki za pomoc.

Jar - Wto 05 Lut, 2019

W takim układzie aparat z wymienną optyką (obojętnie, bezlusterkowiec czy lustrzanka) to nieporozumienie. W cenie, którą podałeś, zmieszczą się bez problemu aparaty kompaktowe z większą matrycą, formatu 1" Coś klasy:
-Panasonic FZ1000/FZ2000 [spore gabaryty, duży zoom, jasny obiektyw]
-Panasonic TZ100/TZ200 [małe gabaryty, spory zoom, ciemniejszy obiektyw]
-Sony RX10 [różne wersje I-IV; duże gabaryty, średni lub duży zoom, jasny obiektyw]
-Sony RX100 VI [b. małe gabaryty, średni zoom, jasny obiektyw]
Każdy z nich da Ci zakres kątów widzenia aparatu większy niż Twój Nikon z obiektywem 18-105, a wszystko w jednym kawałku o rozmiarach podobnych lub znacznie mniejszych. Kosztem jest sporo mniejsza matryca, ale w niektórych przypadkach będzie to nieco skompensowane jasnością obiektywu.
Nie jestem tylko pewien, czy RX10 IV mieści się już w budżecie, FZ2000 z trochę mniejszą niepewnością.
Wybór konkretnego z tych modeli to już kwestia Twoich osobistych preferencji, zrób sobie porównawczą tabelkę parametrów (waga, rozmiary, zakres zooma, jasność obiektywu).
Pozdrawiam
-J.

Celestyn23 - Sro 06 Lut, 2019

Dzięki. Zastanawiam się jednak nad mikro 4/3 olympusa i do tego szkla 7,5mm 20mm i 45mm. Budżet wiekszy ale można potem tylko body zmieniać i stopniowo obiektywy dokupowac.
Jar - Wto 12 Lut, 2019

Celestyn23 napisał/a:
Dzięki. Zastanawiam się jednak nad mikro 4/3 olympusa i do tego szkla 7,5mm 20mm i 45mm.

To jako użytkownik m4/3 jednak radziłbym Ci zacząć od zoomów i uzupełniać stałkami, a nie na odwrót. Ogólnie wybierając ten system zyskasz mocno na gabarytach względem Nikona, co jest w podróży/turystyce (szczególnie zaawansowanej pieszej) dosyć ważne. Ale jeśli uznałeś, że nie umiesz wykorzystać w pełni Nikona, to przejście na bezlusterkowca (takiego czy innego) nic nie zmieni pod tym względem.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Jeśli jednak się uprzesz przy m4/3, to coś tam konkretnego doradzę. Ale zastrzeżenia jak wyżej i w poprzednim poście (naprawdę przejrzyj proponowane tam modele).

Celestyn23 - Czw 14 Lut, 2019

Kupiłem dzisiaj Olympusa OM-D E-M10 mark III z obiektywem 14-42 EZ i do tego w promocji stałke 45mm 1,8f, aktualnie za 699zł. Jest rewelacyjny, cos na moje potrzeby. Poza dobrymi zdjeciami troche zabawkowy i gadzeciarski - fajna opcja selfie rodzinnego sterowanego smartfonem przez wifi. Portretowka rewelacja. Planuje na wakacje dokupic jakis mocno szeroki kąt tylko zastanawiam się czy na pewno fisheye. Macie jakies ciekawe propozycje na szeroki kąt?
TS - Czw 14 Lut, 2019

Celestyn23 napisał/a:
Planuje na wakacje dokupic jakis mocno szeroki kąt tylko zastanawiam się czy na pewno fisheye. Macie jakies ciekawe propozycje na szeroki kąt?

Stałka czy zoom, z autofokusem czy manualny i za ile? Bo tych mocno szerokich jest trochę. Ja mam M. Zuiko 9-18 i polecam. Nie jest tak ostry jak 45-tka, którą kupiłeś, ale jeśli jakość kitowego szkła Ci nie przeszkadza, to tu będzie nawet trochę lepiej.

Skoro nie jesteś przekonany do rybiego oka, to polecam na spróbowanie Olympusowy dekielek 9 mm f/8. Optycznie jest bardzo słaby, widać to nawet na małych odbitkach (10x15), ale zabawa super i za niewielkie pieniądze. Zupełnie inaczej się kadruje, a efekty, zwłaszcza np. w portrecie, są ciekawe.

Celestyn23 - Czw 14 Lut, 2019

Kwota rozsądna, maksymalnie moze byc do 2tys. Stalka lub zoom, byle dobry, mozr byc manualna ostrość, to i tak do krajobrazow jak gory itp wiec prawie zawsze nieskonczonosc
T.B. - Pią 15 Lut, 2019

Obiektyw rybie oko nie nadaje się na pierwszy i jedyny obiektyw szerokokątny. Jego "urodą", oprócz szerokiego kąta, jest zniekształcenie obrazu. Wątpię, żeby kogoś zachwyciła fotorelacja z wakacji zrobiona wyłącznie takim obiektywem. To mogą być tylko nieliczne ozdobniki.

9-18 Olympusa cieszy się powszechnie dobrą opinią. Mnie jakoś nie zachwycił. Dopiero gdy na zlocie pożyczyłem 7-14 PRO, pomyślałem sobie, że muszę to mieć. Ale jego wadą jest cena. I zdaje się, że to jest prawie cały wybór jeśli chodzi o ultraszerokokątne zoomy. Chyba, że są jeszcze jakieś niszowe. Jest jeszcze Panasonic 7-14, mniejszy, lżejszy i trochę tańszy od Olympusa, ale ciemniejszy. Stałki z bardzo szerokim kątem na początek bym nie ryzykował. W takim wypadku trzeba być bardzo przekonanym, do danej, konkretnej ogniskowej.

TS - Pią 15 Lut, 2019

Jest jeszcze Panasonik 8-18/2.8-4. Równie niszowy co M. Zuiko 7-14 :) Ale przekracza sporo budżet, więc pozostaje chyba jedynie ten M. Zuiko 9-18.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group