forum.optyczne.pl

Cyfrowe kompakty - Małpka z naciskiem na zdjęcia portretowe 400-500zł ?

Norbas - Czw 14 Mar, 2019
Temat postu: Małpka z naciskiem na zdjęcia portretowe 400-500zł ?
Witam.
Proszę o poradę.
Małżonka zajmuje się makijażem i potrzebny jest aparat którym będzie mogła robić dobre / wyraźne zdjęcia twarzy przed/po makijażu...
Niestety aparaty wbudowane w telefony mimo niby 16 megapikseli po powiekszeniu okazują się robić fotki nieostre.
Czy moglibyście polecić jakiś niedrogi aparat którym małżonka zrobi dobre fotki tego typu?
Budżet skromny bo okolice 400-500zł ale może uda się coś w tej kwocie kupić z czego będzie zadowolona. W grę wchodzą również sprzęty używane.
PS. Żona miała telefon komórkowy Galaxy S4 ZOOM i wbudowany tam aparat robił zdjęcia ok... niestety popsuł się... teraz żona ma galaxy S5 i niestety wbudowany w telefon nie spełnia oczekiwań. Stąd poszukiwania.
Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.
Norbert.

Norbas - Pią 15 Mar, 2019

Nikt? Nic?
A może ktoś się wypowie czy Nikon Coolpix L840 spełni oczekiwania?

TomPL2 - Pon 18 Mar, 2019

To ma być małpka czy superzoom? Zresztą - superzoom do zdjęć twarzy?!
Spróbowałbym np. Olympus XZ-1, dobra matryca większa niż w "małpkach", używany za 500zł dostaniesz.

Norbas - Pon 18 Mar, 2019

Pomyślałem, że superzoom będzie takim uniwersalnym rozwiązaniem. Podrzucono mi jego pomysł na elektrodzie.
Że da się zrobić i dobre zdjęcie makijażu z którego potem można wykadrować np oko i będzie wyraźne, do wrzucenia na stronę www lub instagram, jak również że nada się do uwiecznienia foto i video wakacji z dziećmi itd. Tylko czy faktycznie dla amatora nada się do powyższego zastosowania?
Jeśli tylko można nim zrobić zdjęcie twarzy na tyle ostre by po zbliżeniu na monitorze komputera obraz nadal był ostry to był by najbardziej uniwersalny wybór..
Żonie bardzo się ten L840 spodobał właśnie ze względu na superzoom. Ma chęć nauczyć się troszkę fotografii typowo do amatorskiego zastosowania :-)
Olympus XZ-1 wygląda fajnie, tyle że 10megapikseli i już nie tak uniwersalny....
Z superzoomów polecono mi również Sony DSC-H300 ... ale troszke się obawiam po opiniach, że w sony często są problemy ze zgłaszaniem błędu obiektywu... i ponoć nikona obiektywy są lepsze.
Padła też propozycja Sony NEX 3 ... tyle że nie wiem jakie są wady i zalety bezlusterkowców, dochodzi koszt obiektywów co już przekroczy budżet oraz uniwersalność już chyba nie taka...

Sam mam Nikona D80 z obiektywami nikona 18-55(kitowy) + 70-300 i ze zdjęć jestem bardzo zadowolony ( kit robi zdjęcia ok... teleobiektyw po prostu piękne). Niestety dla żony D80 za duży na wożenie ze sobą do klientek a i ja go często zabieram na delegacje.
Dlatego tak troszkę ufam nikonowi... no ale też innych firm nie miałem :-)

TomPL2 - Pon 18 Mar, 2019

Norbas napisał/a:
.....
Jeśli tylko można nim zrobić zdjęcie twarzy na tyle ostre by po zbliżeniu na monitorze komputera obraz nadal był ostry to był by najbardziej uniwersalny wybór..
Żonie bardzo się ten L840 spodobał właśnie ze względu na superzoom. Ma chęć nauczyć się troszkę fotografii typowo do amatorskiego zastosowania :-)
Olympus XZ-1 wygląda fajnie, tyle że 10megapikseli i już nie tak uniwersalny....

Nie mam pojęcia, czy po zbliżeniu będzie dobrze, zadowalająco dla was, te malutkie matryce w superzoomach mogą dawać zaszumiony obraz. Może takie zdjęcia trzeba robić w trybie makro?
Aha, 10Mpix to nie problem, spokojnie wystarczy, zapewniam :)

MatrixSTR - Pon 18 Mar, 2019

Miałem DCS- H400 (ulepszona wersja H300) i do zdjęć ludzi kompletnie się nie nadawał. W pomieszczeniach przez ciemny obiektyw robił o wiele gorsze zdjęcia od smartfona, dodatkowo przy używaniu lampy błyskowej balans bieli był do niczego. Jedynie do zdjęć natury nadawał się dobrze przy dobrym oświetleniu. Lepiej kupić coś z mniejszym zoomem, ale za to z większą matrycą. A jeśli żona chce się uczyć fotografii to może jakąś starą lustrzankę? Znajomy kupił za 450 starego D30 z kitem i nie narzeka ;)
Norbas - Wto 19 Mar, 2019

Ok. Czyli Sony odpada.
A powiedzcie mi o co chodzi z tą "większą matrycą"? Przykładowo nikon L840 ma jaką a jakiej szukać?
Rozumiem, że wspominając o trybie makro masz na myśli funkcję w aparacie....? Nie mogę znaleść czy L840 ją posiada...
Są zdjęcia much...robali itp które wyglądają bardzo ładnie... ale czy to robione z funkcją makro to już nikt nie napisał ani przy fotkach ani przy filmikach z opisami tego modelu.
Problem w tym, że żona zapaliła się do tego nikona właśnie przez duży zoom.
Gdybym go tylko dorwał w ręce dla zrobienia jednego zdjęcia twarzy i wyszła by ostro to byłby bardzo "uniwersalny" wybór bo i do potrzeb foto makijażu i na wakacje itd.
Co do zakupu lustrzanki... jedna w domu jest. Mam nikona D80 + kit + 70-300 całość nikona.
Tyle , że sprzęt sporo większy od takiego L840... mniej mobilny
Z tą nauką to różnie... chęci są tylko czasu brak u żony. A przy dwójce dzieci nawet jak czas jest to ciężko o skupienie.
Może ktoś kto ma L840 zauważy temat i się wypowie w sprawie zdjęć twarzy. Bo jakby było z tym ok to byłoby po temacie :-)
No... i jeśli macie jeszcze jakieś propozycje takiego dość uniwersalnego i sprawdzonego aparatu w budżecie to oczywiście chętnie się zapoznam.

TomPL2 - Sro 20 Mar, 2019

Może D80 to nie jest jakiś szczyt techniki ale chyba zauważasz, że mimo "tylko" 10Mpxi robi lepsze zdjęcia niż telefon z 16Mpix matrycą? A dlaczego? Bo ma duuużo większą matrycę, fizycznie większą! Gwoli prawdy obiektyw też ma większy i lepszy... I to samo dotyczy kompaktów, które mają malutkie matryce.
Ale może być i tak, że wam ten L840 wystarczy, każdy może mieć inne poczucie zadowalającej jakości ;)

Norbas napisał/a:
Problem w tym, że żona zapaliła się do tego nikona właśnie przez duży zoom.

Już w starożytności powstała taka maksyma, że duży nie zawsze znaczy lepszy ;)

MatrixSTR - Sro 20 Mar, 2019

Fizyki nie oszukasz i kompakty z dużym zoomem mają taką samą matrycę jak te w telefonach. Tak że jakość obrazu będzie podobna lub nawet gorsza zważywszy na dużo ciemniejszy obiektyw.
Dżozef - Sob 23 Mar, 2019

Superzoom to jest dokładnie przeciwieństwo tych potrzeb. Noo chyba że chodzi tylko o wymówkę aby go kupić :lol:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group