forum.optyczne.pl

Lornetki - Test lornetki Nikon Monarch HG 8x30

Arek - Pon 25 Mar, 2019
Temat postu: Test lornetki Nikon Monarch HG 8x30
https://www.optyczne.pl/i...etki&test_l=331

Zapraszam!

Wiking69 - Pon 25 Mar, 2019

Fajna , mała , bardzo lekka . Ale jak sobie pomyślę , że na festiwalu optycznym w Łochowie , można było kupić nowiutkiego Zeissa Victory 8x32 FL za 3200 zł :) i ja go nie kupiłem . Serce mnie boli :(
RoboBat - Pon 25 Mar, 2019

W Łochowie testowałem większy model HG i już wtedy zauważyłem, że tamta lornetka też ma problem z odwzorowaniem bieli. W ogóle mnie nie zachwyciła, ani z wyglądu zewnętrznego, ani optycznie, ani mechaniczie. Czytając o niej w internecie nie moglem zrozumieć tych zachwytów. A tu kolejny model potwierdził regułę. I jeszcze ten śmiesznie krótki ER wedlug standardów z poprzedniej epoki. W XXI wieku, w dobie okularników jak lornetka nie ma ER >=20mm to grono jej nabywców jest znacznie uszczuplone. Moim zdaniem strzał w kolano.
Wiking69 - Pon 25 Mar, 2019

Tak porównuję w czym jest lepszy nowy Nikon od starego Zeissa 8x32 FL . Sprawność > Zeiss 94,6 % , Nikon 90,1 % . Aberacja chromatyczna > Zeiss 9,2 pkt , Nikon 6,8 pkt . Astygmatyzm > Zeiss 8,8 pkt , Nikon 7,5 pkt . Dystorsja > Zeiss 6 pkt , Nikon 5 pkt . Koma > Zeiss 8,5 pkt , Nikon 6,2 pkt . Ostrość > Zeiss 81% , Nikon 74 % . Wewnętrzne odblaski > Zeiss 4,6 pkt , Nikon 2,6 pkt . Jakie są wnioski :( ? . Za 4000 zł jest w czym wybierać :) . A jeżeli ktoś się nie boi kupić używanej lornetki , wybór jest ogromny .
Arek - Wto 26 Mar, 2019

RoboBat, pokaż mi małą lornetkę klasy 8x30/8x32 z polem na poziomie 8 stopni i ER większym od 20 mm.

RoboBat napisał/a:
A tu kolejny model potwierdził regułę.


Fajne zdanie :) Czytałeś dużo pozytywnych opinii w necie. Czytałeś pewnie pozytywny test modelu 10x42.
A teraz piszesz, że gorszy wynik 8x30 potwierdza regułę. Jaką regułę? Czyją regułę?

Wiking69, zgadza się. Tyle, że nowy FL w sklepie nie kosztował poniżej 4000 zł, ale w najtańszym momencie powyżej 5000 zł. A w Łochowie faktycznie to była okazja - Adam ją wykorzystał, my zaspaliśmy....

RoboBat - Wto 26 Mar, 2019

Arek nie napinaj się tak. Ty nie produkujesz tych lornetek więc się za nie nie musisz wstydzić . Pisałem tylko, że nie mogę zrozumieć tych zachwytów nad modelem HG bo lornetki 8x42 i 10x42 wydały mi się słabe, a przynajmniej nie warte tych pieniędzy. Kolejna wariacja tego modelu potwierdziła tę regułę (moją , skoro dwie ww lornetki wydały mi się słabe jak na tę klasę cenową to można powiedzieć, że to już reguła), że właśnie jest słaby, jak za te pieniądze oczywiście. Pokrętlo ostrości też nie grzeszyło kulturą pracy z tego co pamiętam. Dużo opinii negatywnych widziałem na temat Field Flattanera w HG, który jest ściemą, albo nie działa. Cokolwiek jest prawdą na jedno wychodzi. Co do modelu z polem 8 stopni i ER powyżej 20 mm i działającym FF to już taki mam. Co prawda nie jest to klasa 30/32 tylko 42, ale w 32 nie gustuję. Poniżej wrzucam link do recenzji tej lornetki jeśli jesteś ciekaw co to:

http://wzrokowiec.com/archiwa/3001

PS. Arek, nie trać energii na potyczki słowne ze mną bo nie taki był mój zamiar przy pisaniu tego postu, tylko poleć jakiś dobry sprzęt z ER powyżej 20mm w klasie 8x25, bo wakacje się zbliżają i coś bym może zakupił.

RoboBat - Wto 26 Mar, 2019

Wiking69 - trafne porównania.
Arek - Wto 26 Mar, 2019

RoboBat, nie napinam się i nie bawię się w potyczki słowne. Punktuję tylko Twoje mało realne oczekiwania. Bardzo trudno jest zrobić małą 8x32 z dużym polem i dużym ER - nie raz już Ci to pisałem. A Ty jako argument, że można coś takiego zrobisz podajesz mi przykład... 8x42.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group