forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - EF 100 mm f/2.8 Macro USM vs Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM

Linhael - Sro 27 Mar, 2019
Temat postu: EF 100 mm f/2.8 Macro USM vs Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM
Mam dylemat przy zakupie "setki". Zdecydowałem, że będzie to makro (lubię od czasu do czasu porobić makro - przydałby mi się do robienia zdjęć figurkom 28mm, poza tym dobrze mieć w "repertuarze" taki obiektyw), choć większość moich zdjęć to portrety (pozowane, niepozowane, z bliska, z daleka, w studiu, w plenerze, w zasadzie pełen przekrój). Warto wspomnieć, że obecnie robię zdjęcia na APS-C ale docelowo będę się wyposażać też w FF. Nadmienię też, że w większości przypadków z winietowaniem, aberracją i dystorsją radzę sobie cyfrowo w Adobe, więc jeśli nie jest jakaś kosmiczna to nie stanowi dla mnie problemu.
Raczej nie zdecydowałbym się na zwykłą setkę bez makro (prędzej wtedy 135mm).
Za Sigmą oczywiście przemawiają czyste parametry: więcej listków przesłony, stabilizacja (której w nie-L Canonie brak).
Za tym ostatnim przemawia do mnie bardziej konstrukcja, zamknięta, z opisów wydająca się być zdecydowanie lepsza niż Sigma. Wprawdzie obiektywów nie oram i obchodzę się z nimi delikatnie to jednak nie chciałbym specjalnie musieć zwracać na to uwagę ponad moje przyzwyczajenia. Małym plusem jest też średnica mocowanego filtra - 58mm jest na tyle uniwersalny, że nie muszę kupować dodatkowych filtrów oprócz tych które już mam.
Nie mam możliwości przetestowania żadnego z podanych aparatów na własnej skórze, a szczegółowe testy jeszcze bardziej pogłębiają mój dylemat. Obydwa obiektywy mam możliwość kupienia w praktycznie tej samej cenie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group