forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - MONOCULAR

GALAKTYKA - Wto 30 Kwi, 2019
Temat postu: MONOCULAR
PRZEGLĄDAŁEM INTERNETOWE SKLEPY I NIC NIE ZNALAZŁEM ZDESPEROWANY PISZE DO WAS KTÓRZY CZYTACIE INTERESUJE MNIE MONOCULAR Z DUŻYM POWIĘKSZENIEM NIE TANI NIE DROGI I COŚ SENSOWNEGO PYTAM SIĘ O SKLEPY INTERNETOWE MOŻE COŚ PODPOWIECIE
smyk - Nie 05 Maj, 2019

@GALAKTYKA

Pisanie WIELKIMI LITERAMI to odpowiednik krzyku... może ciut ciszej?

Co do pytania - zdefiniuj jak rozumiesz np. "duże powiększenie", "nie tani" i "nie drogi"? W nocy każdy praktycznie sprzęt powiększający więcej niż 8x (max 10x) będzie duży i ciężki, bo żeby zebrać odpowiednią ilość światła, będzie potrzebny wielki obiektyw (o średnicy co najmniej 50mm). Z kolei przy powiększeniu przekraczającym 12-13x obraz trzęsie się na tyle mocno, że szczegółów nie zobaczysz więcej niż przez 10x, chyba że użyjesz statywu.

Jeśli wystarczy Ci powiększenie ok. 8x z opcją zwiększenia powiększenia przy pomocy zooma, to do rozważenia jest np. lunetka Delta Optical Titanium 7,5-22,5 x 50. Ma gabaryty (ok. 17 cm długości i ok. 500 g wagi) monookularu i bywa tak wykorzystywana - np. tutaj:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3432&lunety=Luneta%20Delta%20Optical%20Titanium%2050ED%207%205%2022%205x50

znajdziesz opis, cenę (być może gdzieś są taniej - google się kłania) a jako bonus, na dole strony jest recenzja użytkownika, który wykorzystuje ją jako turystyczny monookular.

Ukłony,

goornik - Pią 03 Kwi, 2020

Monolular z dużym powiększeniem do nocnego nieba musi mieć również rozsądną źrenicę wyjściową (4-5mm) czyli przy powiększeniu 20x i źrenicy 5 mm potrzebujesz monokular o średnicy 1o0 mm - czyli całkiem pokaźny refraktor.....
Jar - Nie 05 Kwi, 2020

goornik, daty :wink: W tym wątku i poprzednim, to już 10 miesięcy. Jak ten czas leci...
Pozdrawiam
-J.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group