forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - Następca Canona EOS 450d, 2000-3000zł

mketh - Pią 10 Maj, 2019
Temat postu: Następca Canona EOS 450d, 2000-3000zł
Cześć,

Od paru dobrych lat używam (bardzo amatorsko lustrzanki EOS 450d z trzema obiektywami - kitowym, Canon 28-105 i moja ulubiona stałka Canon 50mm, 1.8.

Zastosowanie aparatu to głównie zdjęcia turystyczne - zarówno portretowe (zatem zależy mi na dobrej widoczności i pierwszego planu, i tła), jak i same krajobrazy/architektura. Dodatkowo zdjęcia psów (często dynamiczne sceny, jasna stałka jest tu nieoceniona). Trzecie zastosowanie typowo portretowe - lubię fajny bokeh, też na tej stałce mi się podobają efekty :)

Chciałbym wymienić aparat na jakiegoś mniejszego/lżejszego/nowocześniejszego bezlusterkowca w cenie 2000-3000zł (body + kit), ewentualnie parę stówek więcej za zestaw z jasną stałką (z tej Canona jestem bardzo zadowolony, a kosztowała nowa jakieś 500zł).

Trochę poczytałem i mam w sumie dość duży dylemat:

Fujifilm X-T100 + XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ za około 2200zł + do tego jakaś jasna stałka - wizualnie mi się najbardziej podoba ;)
Olympus OM-D E-M10 Mark II albo Mark III?
Sony a6300?
Czy może jakiś Panasonic (tutaj nie mnam pojęcia jaki model, za duży bałagan z nazewnictwem IMO :( )

Przez chwilę myślałem też nad jakimś Canonem (chyba M50 to był), bo podobno dają w zestawie adaptery do obiektywów lustrzankowych? Nie wiem, jakby to w praktyce wyszło.

Jak wspominałem na początku, jestem amatorem, dlatego bedę bardzo wdzięczny za opinie i pomoc w wyborze!

Chyba, że sie zaraz okaże, że w zakładanym budżecie nie będą miały żadnej przewagi nad Eosem 450d?

MatrixSTR - Pią 10 Maj, 2019

Może być trochę ciężko znaleźć tani obiektyw dający podobny bokeh jak 50 1.8 do tych systemów. Do Fuji kosztuje około 2 tyś. Do Sony ponad tysiąć. Do Olympusa też może być ciężko.
Co do Canona M to niestety nie daje już adapterów w zestawie, jednak obecnie jest cashback przy kupnie z aparatem i w praktyce cena za niego wychodzi 300 zł. Jednak niektórzy krzywo patrzą na różne adaptery i przejściówki.

mketh - Pią 10 Maj, 2019

Oj, to niedobrze :/
A panasonica coś? Widziałem taki zestaw np:
https://www.euro.com.pl/k...mm-czarny.bhtml niby ma jakąś stałkę 25 1.7?

Dzięki! :)

MatrixSTR - Pią 10 Maj, 2019

Tylko żeby na M4/3 (Olympus i Panasonic) uzyskać taki sam efekt jak na 50 1.8 pod APSC musiałbyś kupić coś w stylu 40mm 1.4.
Ale byś musiał najwyżej sprawdzić na jakichś zdjęciach czy bokeh z 25 1.7 byłby dla Ciebie wystarczający.

mketh - Nie 12 Maj, 2019

Dzięki za pomoc w kwestii bokeh.

A jeśli natomiast idzie o pozostałe dwa zastosowania (zdjęcia turystyczne - zarówno portretowe (zatem zależy mi na dobrej widoczności i pierwszego planu, i tła), jak i same krajobrazy/architektura. Dodatkowo zdjęcia psów (często dynamiczne sceny, jasna stałka jest tu nieoceniona))?

Coś się nada w tym zakresie cenowym, żeby efekty były co najmniej takie jak w eos 450d?

mketh - Sro 22 Maj, 2019

Jest akurat cashback od Olympusa, ktoś coś doradzi? :)
PanasonicLumix - Czw 30 Maj, 2019

W przypadku Panasonic sprawdź GX80 i GX9, oraz stałkę 25mm 1.7, jeżeli bokeh będzie dla Ciebie odpowiedni to będzie to świetny wybór.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group