forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - bezlusterkowiec (ew. lustrzanka) z optyką do 3k

miodas007 - Pią 31 Maj, 2019
Temat postu: bezlusterkowiec (ew. lustrzanka) z optyką do 3k
Cześć,
jestem laikiem jeśli chodzi o fotografię. Do tej poty wszelkie zdjęcie telefonem :)
Poszukują aparatu do zdjęć rodzinnych, wycieczek etc - typowy, prywatny użytek. Kwota max 3 tysiące - w tym jakiś obiektyw (może kiedyś dokupię lampę, ale na razie to nie ważne).
Myślałem bardziej na bezusterkowymi, bo są mniejsze więc na podróż łatwiej zabrać i wydaje mi się że dla lamera jak ja łatwiejsze w obsłudze (detekcja twarzy itd).

Tak więc co możecie polecić w tej cenie. Jeśli chcecie polecić jednak lustrzankę też chętnie przeczytam :) Mogę wprawdzie wejść na jakiś ranking i coś wybrać, tylko problem jaki mam to jest zbalansowanie ile wydać na body a ile na obiektyw jeśli mam 3 tys do wykorzystania. Widzę polecany jest np Olympus OM-D E-M10 III - no ale jak wydam 2700 za body, a na obiektyw dam 300 stówy to raczej to nie sensu, dlatego pytam o poradę Was drodzy forumowicze :)

miodas007 - Pon 03 Cze, 2019

Nikt mi nie odpisał, ale podbije troche temat. A co sądzicie np o takim zestawie: https://www.mediaexpert.p...cB&gclsrc=aw.ds

Pytam nie tylko o body, ale również obiektywy.

No i ważne pytanie do kogoś kto używa takiego aparatu. Gdzieś wyczytałem, że nie ma możliwości przesłania zdjęć po kablu, tylko przez wifi za pomocą jakiejś aplikacji. To prawda? Czy to oznacza, że trzeba mieć na komputerze zainstalowaną jakąś aplikację - nie używam windowsa więc do dla mnie może być problem. Ale mam np czytnik microSD w laptopie, więc można wsadzić kartę microSDHC do tego aparatu (pewnie w adapterze) i potem w taki sposób przesłać zdjęcia ?

T.B. - Wto 04 Cze, 2019

To jest dobry, amatorski zestaw. A nawet bardzo dobry.
Z tym przesyłaniem zdjęć, to nieprawda.
Kart lepiej używać takich, o jakich mówi instrukcja.

Jar - Wto 04 Cze, 2019

Potwierdzam, w zestawie jest kabel USB i normalnie możesz kopiować fotki do komputera. Z resztą jeśli komputer ma czytnik kart pamięci (wbudowany lub na USB) to też żaden problem.
Tak jak pisze T.B. , zestaw b. fajny. Wystarczy na początek do wszystkiego, poza zdjęciami w pomieszczeniach bez statywu. Tu bardzo przyda Ci się ten Goryl. Pamiętaj, że nie musisz go stawiać na czymś. Równie dobrze możesz go zaprzeć o framugę drzwi, filar, słup/drzewo. Bądź twórczy :wink: Pierwszym zakupem uzupełniającym Twój zestaw będzie jakaś w miarę jasna i niedroga stałka (obiektyw stałoogniskowy do zdjęć we wnętrzach. Tutaj na liście do wyboru: P. 14/2.5, P. 15/1.7, O. 17/1.8, P. 20/1.7. Ze względów budżetowych polecam zakup z drugiej ręki, wtdy mogą być naprawdę tanie. Najtańsza opcja to ten pierwszy z listy (Panasonic 14/2.5). Nie jest idealny (niezbyt jasny, ogniskowa za krótka do focenia pojedynczych ludzi itp.), ale daje radę. Obecnie częściej używam 17/1.8, 14-tkę sprzedam po ew. zakupie 12-tki.
Docelowo, kiedyś tam, możesz wymienić 14-42 na 12-60/3.5-5.6. Ale to już pieśń dalszej przyszłości :wink:
Pozdrawiam
-J.

miodas007 - Wto 04 Cze, 2019

A wasza opinia jest taka, że warto dopłacać do E-M10 Mark III (link, który podesłałem to E-M10 Mark II).
A i jeszcze gdzieś tam wpadł mi w oko Panasonic Lumix GX9.

A możesz mi jeszcze wytłumaczyć, dlaczego z tym obiektywem nie będzie się ten aparat nadawał do robienia zdjęć w pomieszczeniach (bez statywu), a ze statywem już tak? Bo to, że obiektywy za tamtymi przesłonami co napisałeś będą o wiele lepsze to rozumiem, ale chodzi mi o sam fakt statywu.

MatrixSTR - Wto 04 Cze, 2019

Pewnie chodziło o to że te obiektywy są dość ciemne i żeby nie używać wysokich czułości lepiej użyć statyw i wydłużyć czas. Z drugiej strony w fotografii typowo amatorskiej mało kto używa w pomieszczeniach statywu bo rzadko fotografuje się sceny statyczne. Częściej to jakieś dzieci, zwierzątka czy imprezy gdzie jednak lepiej używać krótszych czasów, żeby obiekt nie był rozmazany.
T.B. - Wto 04 Cze, 2019

No i lampy trzeba używać - po to jest.
Wtedy i czas może być krótki, i ISO niskie. Tylko że zdjęcia z lampą błyskową wychodzą czasem nie najpiękniejsze - ale to już inny temat.

Jar - Sro 05 Cze, 2019

Dokładniej, chodziło mi o zdjęcia statycznych scen we wnętrzach, np. zabytki, muzea, robione w zastanym świetle. Tam często nie można błyskać lampą lub nie ma to najmniejszego sensu (zasięg w budowanej lampy vs rozmiary pomieszczeń, odblaski od gablot itp. kwestie). Rozwiązanie to statyw lub b. jasny obiektyw. W domu (fotki rodzinne, często ludzie i zwierzaki, a wiec cele ruchome) załatwi sprawę lampa błyskowa, przy czym ta wbudowana ma swoje wady (tylko ostry błysk na wprost), a zewnętrzne (nie bawiłem się nimi na razie) są dość drogie jeśli mają być z pełną automatyką i bajerami. System m4/3 (MFT) z jakichś niejasnych powodów ma zbójecko drogie lampy, poza najtańszą chińszczyzną typu jakieś Tumax-y itp.
Pozdrawiam
-J.

miodas007 - Pią 07 Cze, 2019

Hej, chodzi mi jeszcze po głowie coś z matrycją APS-C np. Sony A6000 (lub Sony A6300 - choć troche ponad budżetem). Co sądzicie w porównaniu do tego OLYMPUS'a ?
T.B. - Pią 07 Cze, 2019

miodas007,
Tego wyboru, do już raczej musisz sam dokonać, rozpoczynając od odpowiedzi:
- wolę większą matrycę, ponieważ ...
- nie zależy mi na większej matrycy, ponieważ ...

W prostym podsumowaniu testów na optyczne.pl A6000 przegrywa z E-M10 II, natomiast A6300 jest na równi.

miodas007 - Nie 09 Cze, 2019

A gdyby porównań te 4y aparaty pod względem zdjęć w trybach auto ? Bo czytając ich recenzje tego mi troche brakuje - informacji żeby ich porównać pod tym kątem.
miodas007 - Wto 25 Cze, 2019

Ostatnio nie miałem czasu myśleć o aparacie, więc jeszcze go nie kupiłem. Dziś, najdalej jutro chciałbym to w końcu zrobić. Zastanawiam się wciąż pomiędzy E-M10 II i A6000.

Cytat:
W prostym podsumowaniu testów na optyczne.pl A6000 przegrywa z E-M10 I

O jakim podsumowaniu mówisz? Patrzyłem na porównanie tych aparatów, ale oprócz danych technicznych jedyne co widziałem do oceny użytkowników (trochę na plus na A6000 - choć akurat tym bym się nie przejmował).
https://www.optyczne.pl/p...=2027&add3=2193

A i jeszcze takie pytanie: czy ten Sony nie będzie sobie lepiej radził wew. budynków itd ze względu na matrycę? Staram się po prostu dojść do tego czy różnica miedzy m4/3 a APS-C z praktycznego punktu widzenia do zastosowań o jakich pisałem jest duża.

miodas007 - Wto 25 Cze, 2019

Ok. Znalazłem.
Zdecydowałem Kupiłem E-M10 II - muszę go tylko osobiście odebrać jeszcze. Kupiłem w tym zestawie co w linku z 2giego posta (ale 100 zł taniej).
Dzięki wszystkim za pomoc


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group