forum.optyczne.pl

Lampy błyskowe i oświetlenie - zadanie - jak zmierzyć backlight

ppv - Czw 04 Lip, 2019
Temat postu: zadanie - jak zmierzyć backlight
Jest scena portretowa rejestrowana aparatem wewnątrz pomieszczenia z jasnym oknem w tle.
Wewnątrz pomieszczenia światło zastane np. 5 LV,
Okno z modelem zajmuje dużą część kadru, ale nie całość.

Potrzebuję mieć możliwość powtarzalnego odtworzenia podobnej różnicy w tym co będzie zarejestrowane w kadrze, ale przy innym podświetleniu lub innym świetle wewnątrz pomieszczenia.
Jak prawidłowo zmierzyć różnicę ΔEV światła backlight względem zastanego?

mnich - Sob 27 Lip, 2019

Najlepiej to wykorzystać światłomierz wbudowany w aparatu z ustawieniem na pomiar punktowy. J
Jeśli w oryginalnym kadrze okno jest prześwietlone, to ustaw ekspozycję na okno z korektą EV+ aby prześwietlić, zapisz parametry, zmierz światło w pomieszczeniu pomiarem matrycowym i zapisz parametry uzyskane przy+ 0EV. Różnicę można przeliczyć.
Trzeba znaleźć jakiś punkt zaczepiania w oryginalnym kadrze.
Ale ja się nie znam, nie miałem światłomierza w ręce. ;)

ppv - Nie 28 Lip, 2019

eh faktycznie to wydaje się że działa powtarzalnie, to chyba to co potrzebuję, teraz takie oczywiste się to wydaje, dzięki :)
tylko to mierzenie matrycowe zastępuję też spotem, mierzę punktowo obiekt oświetlony we wnętrzu pomieszczenia (np. twarz) oraz punktowo światło za oknem, i chyba mam różnicę w EV obu obszarów (róznica twarz/okno) które widzi aparat w kadrze podczas gdy pracuje w trybie pełno matrycowym rejestrując cały kadr

mnich - Nie 28 Lip, 2019

Użycie pomiaru matrycowego to rzeczywiście dyskusyjna sprawa, lepiej punktowym na twarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group