forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Panasonic Lumix G90 - test aparatu

maciej.latallo - Pon 08 Lip, 2019
Temat postu: Panasonic Lumix G90 - test aparatu
Zapraszamy do lektury testu Panasonika G90 oraz do dyskusji.

https://www.optyczne.pl/4...mix_DC-G90.html

Soniak10 - Wto 16 Lip, 2019

No to ja zainicjuję dyskusję: proszę o opinie, na ile brak fazowego AF obniża skuteczność ostrzenia?

I drugie: na ile obiektywy Olympusa są w pełni kompatybilne z korpusami Panasonica i odwrotnie? Czy w takiej konfiguracji AF działa jednakowo sprawnie?

TS - Sro 17 Lip, 2019

Soniak10 napisał/a:
na ile obiektywy Olympusa są w pełni kompatybilne z korpusami Panasonica i odwrotnie?

Tak na 90% ;) Tutaj są fajnie opisane obszary niekompatybilności:
https://www.apotelyt.com/...t-compatibility

Soniak10 napisał/a:
Czy w takiej konfiguracji AF działa jednakowo sprawnie?

Nie da się odpowiedzieć, bo to zależy i od obiektywu, i od apartu. Trzeba by przetestować jedną procedurą wiele kombinacji korpus-obiektyw obu producentów, a tego nikt nie zrobił.

Przykład dlaczego jest to pogmatwane: część szkieł Panasa jest obsługiwana przez DFD, więc można się spodziewać, że będą działać szybciej na współczesnych korpusach tego producenta, niż na Olkach z autofokusem kontrastowym, ale już wolniej niż na Olkach z fazowym. Obsługa DFD jest już w całkiem niedrogich korpusach Panasa, ale fazowy jest tylko w najdroższych Olympusach. Czyli jak, nowe szkło Panasa z wyższej półki działa lepiej z aparatem Panasonika czy Olympusa?

Soniak10 - Sro 17 Lip, 2019

TS napisał/a:
obszary niekompatybilności:

Załamałeś mnie... Wynika z tego, że jak już się decydować na korpus określonej firmy, to nie ma co ryzykować zakupu obiektywów innej, zwłaszcza tych droższych :cry:

TS - Sro 17 Lip, 2019

Nie no, aż tak źle nie jest :) Ja używam Panaleiki 12-60 na E-M5 II i autofokus (mam na myśli pojedynczy, nie ciągły) jest bardzo szybki i celny, nawet w przeciętnym świetle, typu pokój sztucznie oświetlony; dopiero przy bardzo słabym świetle pompuje. Na pewno jest lepiej niż jak podepnę Oympusa 45/1.8, który na tym samym korpusie Olka już w tym przeciętnym świetle myli się zbyt często jak na moje oczekiwania.

Naprawdę, to wszystko zależy i ja nie podejmuję się wydawać żadnych kategorycznych sądów. Popatrz jakie szkła i korpusy Cię interesują, zobacz czy wchodzisz w jakiś obszar niekompatybliności, a potem popatrz na opnie jak to działa. Testy w niczym tu nie pomogą.

Soniak10 - Czw 18 Lip, 2019

Im dłużej przeglądam oferty w necie, tym bardziej tracę głowę. Bo np. na taki zestaw:
https://e-oko.pl/aparaty-cyfrowe-bezlusterkowce/8590-fujifilm-x-t30.html
to w zasadzie kasę już mam. Wprawdzie body bez uszczelnień, ale jak Panasonic nie zejdzie z ceną G90 do rozsądnego poziomu, to konkurencja może mnie przekonać do czegoś takiego. Ostatecznie i tak podstawowym kryterium wyboru jest, jak w zamówieniach (za przeproszeniem) publicznych: "100% cena"! :roll:

Ps: sorki, ale pomyliłem wątki, miałem ten tekst umieścić pod: https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?p=553712&sid=0a806fa3920d5f333d22992ae0e4ed89#553712
Czy admin może go przekierować? Z góry dzięki.

Yacko - Sro 11 Gru, 2019

Czy podczas ładowania przez USB można korzystać z aparatu ?
PanasonicLumix - Sro 11 Gru, 2019

@Yacko

Można korzystać z aparatu podczas ładowania przez USB.

Soniak10 - Pią 13 Gru, 2019

Ps: gdzie można "pomacać" G90? Wziąć w dłoń i ocenić jak leży w ręce, zanim się człowiek zdecyduje?
Soniak10 - Pią 25 Wrz, 2020

Znalazłem ciekawego bloga zawierającego fajne galerie zdjęć, robionych różnym sprzętem, w tym Panasonikiem G90 a dokładniej G95, ale to w zasadzie chyba to samo. Co myślicie o tych fotkach? Czego im brakuje (jeśli w ogóle), zwłaszcza z perspektywy amatora-entuzjasty?
ryszardo - Sob 26 Wrz, 2020

Moim zdaniem wszystkim zdjęciom brakuje rozdzielczości, żeby powiedzieć dużo więcej, ale jedno rzuciło mi się w oczy.
Ocenę poziomu szumów na zdjęciach przykładowych przeważnie robię w ten sposób, że oglądając je próbuję zgadnąć na jakiej czułości były robione. Zobaczyłem to zdjęcie:
https://www.thephotograph...ery/i-TDBHvfV/A
Polecam spróbować samemu i potem sprawdzić czułość.
Ja oceniłem o 1-2 EV wyżej, niż jest naprawdę i jestem trochę rozczarowany.

Soniak10 - Sob 26 Wrz, 2020

ryszardo napisał/a:
oglądając je próbuję zgadnąć na jakiej czułości były robione.

Kurrdeee... bez złosliwości, ale spojrzysz na zdjęcie i stwierdzasz, że powinno być zrobione na czułości takiej-to-a-takiej i jeżeli jest na innej, to winne jest zdjęcie (aparat)? I na tej podstawie wnioskujesz o własnościach matrycy? A nie po prostu, że to Twój błąd? Zdumiałeś mnie.
OK, a np jakich szczegółów brakuje temu zdjęciu i na jakiej czułości powinno być zrobione, żeby było lepiej?

ryszardo - Sob 26 Wrz, 2020

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Mechanizm działa tak:
- Regularnie oglądam zdjęcia i mniej więcej wiem, jak mogą wyglądać poziomy szumów na wysokich czułościach
- Jeśli na zdjęciu nie zaważam wyraźnych szumów, to przeważnie jest ono wykonane na czułości do ISO 800
- Jeśli szumy są widoczne, to staram się ocenić jakiej czułości odpowiadają
- Jeśli moje oceny są zgodne z rzeczywistością, to matryca spisuje się tak, jak bym się tego spodziewał (~średnia rynkowa)
- Jeśli rzeczywiste czułości są wyraźnie niższe od moich ocen, to matryca szumi zauważalnie bardziej, niż bym się tego spodziewał
- Jeśli rzeczywiste czułości są wyraźnie niższe od moich ocen, to matryca szumi zauważalnie mniej, niż bym się tego spodziewał

W tym wszystkim interesuje mnie głównie zakres 800 - 12800, bo poniżej tego bardzo rzadko szum jest widoczny, a wyższe czułości mnie nie interesują.

Do tego dochodzi jeszcze oczywiście odszumianie i utrata detalu, ale do ich oceny konieczne są zdjęcia tego samego motywu na różnych czułościach.

Na podstawie tego "algorytmu" stwierdziłem, że G90 szumi bardziej, niż bym się tego spodziewał po współczesnym aparacie (podobne oceny na podstawie linkowanych zdjęć, jak i przykładowych z tutejszego testu).

Soniak10 - Sob 26 Wrz, 2020

W takim razie cieszę się, że nie przyglądam się aż tak dogłębnie szumom, tylko patrzę na to, co zdjęcie przedstawia, a nie jakie ma wady. W efekcie nie mam aż tak dobrego oka do oceny szumów i wg mnie to zdjęcie, które zalinkowałem (a większość innych z tego bloga też) są świetne i bardzo dobrze obrobione: odszumione, wyostrzone, świetne nasycenie barw itd. Nie są to z cała pewnością wersje surowe plików "jpg out of camera", więc wyciąganie na ich podstawie wniosków o właściwościach matrycy uważam, mimo wszystko, za mocno ryzykowne a nawet nieuzasadnione.
Ergo: mnie się te fotki podobają. Gdybym umiał wyciągnąć z matrycy m43 (lub jakiejkolwiek innej) tyle, co ten bloger, to chodziłbym dumny jak paw a sprzęt uznałbym za najlepszy na świecie. No, prawie...
Ps: wcześniej zaznaczyłem, że chodzi mi o ocenę z punktu widzenia amatora-entuzjasty , a nie "prawie-profesjonalisty" dla którego ważne jest to, czego na zdjęciu nie widać i co może być uświadomione dopiero po wnikliwych analizach poszczególnych pikseli.

Negatyw - Czw 01 Paź, 2020

Soniak10 napisał/a:
...
Ps: wcześniej zaznaczyłem, że chodzi mi o ocenę z punktu widzenia amatora-entuzjasty , a nie "prawie-profesjonalisty" dla którego ważne jest to, czego na zdjęciu nie widać i co może być uświadomione dopiero po wnikliwych analizach poszczególnych pikseli.
Na przykład jak robisz zdjęcia 60-cio letniej kobiecie, ważne jest, że nie widać zmarszczek.
Soniak10 - Pią 11 Cze, 2021

Czy ktoś ma doświadczenie z tym portalem ? Warto tam coś zamówić? Myślę o tym zamienniku gripa do G90, mam nadzieję, że będzie działał?
Soniak10 - Sob 10 Lip, 2021

Oto kilka przykładowych fotek z G90 z obiektywem 14-140/3,5-5,6
Soniak10 - Sro 02 Lut, 2022

Skoro nalegacie, to dokładam jeszcze kilka widoczków :grin: .
Obiektyw Panasonic 14-140 II

Soniak10 - Wto 29 Lis, 2022

Tym razem mam pytanie natury technicznej: doczytałem się w instrukcji "funkcje zaawansowane" o możliwości dodawania w menu aparatu opisów do zdjęć. Chciałem dopisać do zdjęć nazwę miejscowości, w której były wykonane i chyba nawet mi się to udało (w polu "Tytuł") choć jest to MZ trochę upierdliwe. Przy wyświetlaniu podglądu zdjęcia na ekranie aparatu ten opis się pojawia, ale jak zgrałem na laptopa, to ni-w-ząb nie mogę odnaleźć tych opisów! Nigdzie we "właściwościach" nie ma tego, co wpisywałem, a pole "Tytuł" jest puste. Czy ktoś wie co robię nie tak? Bo chyba tak to nie powinno działać, prawda?
Z góry dzięki za pomoc.
BTW: czy testujący ten aparat Optyczni używali tej funkcji i coś mogą na ten temat powiedzieć?
Oczywiście zdjęcia były zapisywane wyłącznie w JPG-ach.

Soniak10 - Wto 16 Sty, 2024

No dobra, skoro nalegacie, to zamieszczam fotkę: krogulec na moim płocie, fotografowany "z ręki" obiektywem Panasonic 100-300 z odległości ok. 18 metrów. Pogoda taka sobie. Drobna obróbka w PSE.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group