forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - Prośba o sugestie: jaki system bezlustrowy wybrać?

Soniak10 - Wto 09 Lip, 2019
Temat postu: Prośba o sugestie: jaki system bezlustrowy wybrać?
Sytuacja jak w podtytule. Mój ulubiony kompakt Fuji X-S1 po zaliczeniu wywrotki na kajaku czeka złomowanie, a główne elementy systemu SONY właśnie sprzedałem. Potrzebuję w to miejsce czegoś uniwersalnego. Po głowie chodzą mi Fuji i Olympus. Oto przykładowe zestawy "startowe":
1) Fuji X-T30 + Fujinon XF 18-55mm f/2.8-4 R LM OIS (lub Fujinon XF 18-135mm f/3.5-5.6 R LM OIS WR); zalety: przyzwoity korpus, bardzo dobra optyka; wady: obiektyw pierwszego wyboru nie posiada funkcji makro;
2) Olympus nie wiem jeszcze jaki korpus, prawdopodobnie E-M10 mkIII + Zuiko Digital ED 12-100mm 1:4.0 IS Pro (lub ZUIKO DIGITAL 12-40mm f/2.8 PRO). Zalety: świetna optyka. Wady: droższy niż powyższy Fuji, korpus plastikowy (brak uszczelnień bym przeżył).

Obiektyw preferowany wyróżniłem kolorem niebieskim. Zakładam, że na początek skupię się raczej na dobrym szkle niż na korpusie, który w przyszłości i tak pewnie będę chciał zastąpić czymś z wyższej półki.
Co sądzicie o takich zestawach?
Obawiam się też, że któryś z tych producentów za jakieś +/- 5 lat zrezygnuje z systemu (tak jak Sony z bagnetu A) i znowu zostanę z ręką w nocniku. Wydaje mi się, pod tym względem bardziej perspektywiczny jest Fuji, bo jeżeli Olympus będzie chciał pójść w ślady Panasonica i stworzyć swój FF, to siłą rzeczy m43 stanie się kulą u nogi.
Tak więc czeka mnie strategiczna decyzja z obszaru fotografii. Pomożecie? :roll:

ryszardo - Sro 10 Lip, 2019

Co do Olympusa: jeśli przeszkadza Ci 'plastikowy' E-M10 III, to ciągle dostępny jest starszy i tańszy E-M10 II, który podobno ma metalową obudowę (ja przesadnych różnic w jakości nie zauważyłem macając w sklepie, ale w ergonomii są wyraźne).

Wspomniany Fuji też nie ma uszczelnień, więc nie jest to żaden argument.

Istotna rzecz, którą powtarzam każdemu: przed zakupem weź aparaty do ręki i sprawdź ergonomię. Szczególnie ważne jest to w przypadku kombinacji E-M10 + 12-100, bo korpus ma dość mały uchwyt, a obiektyw jest proporcjonalnie długi i ciężki. Osobiście nie chciałbym go używać na korpusie innym, niż któryś E-M1.

Z kolei w Fuji wydaje mi się, że samo 18-55 to trochę mało. Wiem, że to 'na początek' i że jest to naprawdę niezłe szkło, ale zakres w sumie malutki. W cenie Olympusa z 12-100 zmieści się Fuji + 18-55 + 55-200, a to już solidny zestaw (przykładowo).

A wyboru systemu ja bym dokonał na podstawie obiektywów i ergonomii.
Napisałeś, że wyprzedałeś sprzęt Sony.
Jakie obiektywy miałeś?
Których/kiedy/jak (ogniskowe, przysłona itp.) używałeś najczęściej?
Czego Ci najbardziej brakowało?

Jak odpowiesz na te pytania, to będzie można spróbować określić, który system lepiej spełnia oczekiwania.

Arek - Sro 10 Lip, 2019

Teraz na XT30 z 18-55 mm masz fajną promocję - 1200 zł rabatu.
Soniak10 - Sro 10 Lip, 2019

Arek napisał/a:
Teraz na XT30 z 18-55 mm masz fajną promocję - 1200 zł rabatu

No i to mnie właśnie kusi. Poza tym nie ma co ukrywać, że atutem Fuji w stosunku do Olka jest większa matryca. Aczkolwiek właśnie wróciłem ze sklepu MM, gdzie "pomacałem" sobie E-M10mk3 i w ostateczności stwierdziłem, że jako korpus "okresu przejściowego" mógłbym go zaakceptować, jednak ryszardo ma rację, że
Cytat:
korpus ma dość mały uchwyt, a obiektyw jest proporcjonalnie długi i ciężki.
i dlatego wolałbym ten obiektyw również "pomacać". Generalnie rzecz biorąc, do Fuji skłania mnie większa i całkiem dobra matryca, natomiast do Olka - świetna optyka.
ryszardo napisał/a:
Jakie obiektywy miałeś?
Których/kiedy/jak (ogniskowe, przysłona itp.) używałeś najczęściej?
Czego Ci najbardziej brakowało?

Sony 70-400 G SSM i CZ 16-80.
W zasadzie niczego mi nie brakowało, no może raczej poza nowymi, współczesnymi korpusami do bagnetu A (korpusy SLT okazały się ślepą uliczką), natomiast najbardziej brakowało mi czasu, żeby ten kosztowny sprzęt wykorzystać. Najwięcej ostatnimi czasy korzystałem z nieodżałowanego kompakta Fuji X-S1, a skoro go straciłem, to uznałem to za impuls do podjęcia bardziej strategicznej decyzji, no i pozbyłem się systemu SONY A. Fakt: korpus A700 zostawię sobie na pamiątkę razem ze starą lampą błyskową Minolty i zestawem Pixel Soldier do zdalnego wyzwalania. Póki nie zdecyduję się na coś współczesnego, to będzie mi jeszcze służyć.
BTW: swoją A700 kupiłem 10 lat temu w promocji za 2900 PLN, a przecież był to wówczas korpus "półprofesjonalny": z uszczelnieniami, zaawansowanymi funkcjami itd. Dzisiaj korpusy z tego segmentu kosztują sporo powyżej 5000 zł, a przecież inflacja aż takiego wzrostu cen nie uzasadnia. Taki E-M10mkIII za prawie 3000 to jednak kompletny entry-level w porównaniu z A700 w tamtych czasach. Ceny są obłędne.
Reasumując: aparat będzie mi na razie służył głównie do zdjęć rodzinnych, pamiątkowych, urlopowych, ale także - często - makro czy na jakiś koncertach albo innych imprezach. Musi zatem zastąpić mi straconego Fuji X-S1 i system Sony "A" - jednocześnie.
Ps: cos mi się wydaje, ze ostateczną decyzję podejmę po wakacjach, gdy już pojawi się E-M5mk3 i być może ceny innych korpusów Olka jeszcze bardziej spadną.

ryszardo - Czw 11 Lip, 2019

Weź pod uwagę, że zarówno w X-S1, jak i w Sony (konkretnie 70-400) miałeś dużo większy zakres ogniskowych niż to, o czym rozmawiamy. Biorąc pod uwagę wielkość matryc Olek z 12-100 da Ci 3 razy mniejszy 'zasięg' na maksymalnej ogniskowej. W Fuji z 55-200 będzie 2 razy mniej.

Jeśli chciałbyś osiągnąć porównywalny zakres, to musiałbyś później dołożyć 100-400 w Fuji lub Olka 75-300/Panasa 100-300/Pana-Leicę 100-400.

Jeśli na długim końcu Ci tak nie zależy, to będzie trochę łatwiej w obu systemach.
Planujesz rozwój systemu o szkła do innych zastosowań? Portret? Makro? Szeroki kąt? Warto popatrzeć, co jest dostępne w temacie.

Jeśli planujesz zakup po wakacjach, to może Panasonic G90 będzie w mniej absurdalnej cenie (szanse małe, ale zawsze). Przyzwoity uchwyt może lepiej sprawdzić się z 12-100. Nie wiem, czy bierzesz taką opcję pod uwagę.

Arek - Czw 11 Lip, 2019

No ja sam nie wiem co Ci poradzić. Spędziłem mnóstwo czasu na wyjazdach z Olkiem EM10 oraz z Fuji X-T20, XT2. Wszystkim fotografowało się świetnie. Nieuszczelnionego Olka z nieuszczelnionym 9-18 mm przetestowałem nawet w deszczu i sztormie na kutrze rybackim na rybach. Dał radę :)
TS - Czw 11 Lip, 2019

Pamiętaj, że do E-M10 III możesz podpiąć dodatkowy uchwyt, bo faktycznie takie 12-100 może być niewygodny z płaskim korpusem (może, bo jeśli zawsze podczas fotografowania trzymasz aparat w dwóch rękach, to problem jest mniejszy).

Tylko czemu tak różne szkła do tych korpusów? Bliższym odpowiednikiem Fuji 18-55/2.8-4 będzie Panasonic Leica 12-60/2.8-4 (mam i bardzo polecam, optycznie jest podobnie dobry jak 12-100). Potem mógłbyś uzupełnić o Panaleikę 50-200/2.8-4 (której nie znam, ale w testach wypada świetnie) z telekonwerterem, a korpus zmienić na G90 albo E-M5 III (jeśli ten drugi okaże się konkurencyjny - w co trochę wątpię)

Soniak10 - Czw 11 Lip, 2019

TS napisał/a:
Tylko czemu tak różne szkła do tych korpusów?

Bo patrzę na cały system szkieł i przewiduję, czym będę mógł go w przyszłości uzupełnić. Fakt, że w Fuji dla mnie lepszym rozwiązaniem byłby obiektyw 18-135 mm, ale ma słabsze osiągi pod względem rozdzielczości w testach, a to dla mnie ważne.
BTW: wypatrzyłem w necie taką ofertę:
https://mediamarkt.pl/foto-i-kamery/aparat-olympus-e-m5-mark-ii-12-40mm-pro-czarny
i jeżeli do, powiedzmy, września uda mi się sprzedać obiektyw CZ 16-80, to kto wie, czy nie dołożę różnicy i nie szarpnę się na ten zestaw jako startowy?

TS - Pią 12 Lip, 2019

Kiepska oferta, bo część sklepów oferuje za taką cenę, ale z cashbackiem 600 zł :) Zestaw oczywiście fajny. Jedna na rzecz na jaką mogę narzekać w E-M5 II to słaby C-AF + TR i niewiele lepszy C-AF bez śledzenia, ale przez 3 lata żyłem w szczęśliwej nieświadomości tego i korzystałem tylko z trybu pojedynczego. Ciągły jest słaby, ale nie bezużyteczny jak to wiele osób sugeruje, bo w takich rodzinnych sytuacjach szybko poruszających się osób mam mimo wszystko więcej udanych zdjęć niż gdy używam AF-S i liczę na to, że trafię w moment. Bolą tylko te nietrafione fajne kadry... Natomiast jeśli nie korzystasz z trybu ciągłego to większych wad nie widzę, o ile oczywiście jakość zdjęć m4/3 Ci wystarczy.

Nie wiem, ja bym nie liczył na jakieś spektakularne nowe propozycje w żadnym systemie, tylko obmyślił sobie docelowy zestaw i powoli kompletował, zaczynając tak jak napisałeś od jakiegoś korpusu i uniwersalnego zooma.

Soniak10 - Pią 12 Lip, 2019

Wpadł mi też w oko obiektyw https://www.optyczne.pl/1...achlapanie.html
Jego pierwsza, nieuszczelniona wersja jest osiągalna w cenie ok. 1700 zł a jak wynika z testów, jakościowo trzyma się w granicach rozsądku. Jak dla mnie byłby całkiem w porządku, tylko jest mały problem: powinien być w sprzedaży od maja, ale w żadnym polskim sklepie go nie ma! Czy ktoś z Panasonika wie, co się z tym obiektywem dzieje oraz kiedy i za jaką cenę będzie dostępny w polskich sklepach? Gdyby był osiągalny w podobnej cenie, to mógłbym sobie do niego pozwolić na nieco lepszy korpus.
@ryszardo: dzięki za podpowiedź co do Panasa: faktycznie G90 wpadł mi w oko no i przede wszystkim natknąłem się na ten uniwersalny obiektyw. Jeżeli praktyka potwierdziłaby wyniki testów, to mógłbym stwierdzić, że to jest najlepszy zamiennik kita w systemie m43. A wadą G90 jest przede wszystkim cena. Może spadnie po premierze Olka E-M5mk3? Pomarzyć można, prawda?

PDamian - Pią 12 Lip, 2019

Fuji ma mieć 16-80/4 https://www.optyczne.pl/1...Fujifilm_X.html Tanio raczej nie będzie.

GX9 nie odbiega możliwościami fotograficznymi od E-M5 II (poza pixel shift) a ma nowszą matrycę i z 14-140mm kosztuje 4,2 tys. https://www.ceneo.pl/62192139

Soniak10 - Pią 12 Lip, 2019

Fajnie, ale sęk w tym, że zarówno E-M5 jak i G90 mają lepszą ergonomię od GX9. Super-hiper funkcje nie są mi niezbędne a poza tym teraz test G90 namieszał mi na tyle, ze głowa mi pęka. Będę chyba wybierał między E-M5mk2 (bo mk3 pewnie będzie poza moim zasięgiem cenowym) a GX90. Ostatecznym kryterium zapewne będzie, jak w zamówieniach publicznych: 100% cena, bo na moje potrzeby to oba korpusy oferują wystarczająco dużo. No i obiektywy do nich są OK, jest w czym wybierać.
Właśnie wyczytałem na https://www.photographybl...0_review/rivals że rywalami w tym segmencie dla G90 są m.in. Fuji X-T30 a nawet... E-M10mk3! Ten Fuji jest teraz w promocji za ok. 3300 PLN - gdyby Panas był w podobnej cenie... rozmarzyłem się :oops:

ryszardo - Pią 12 Lip, 2019

Spodziewam się, że G90 spadnie z ceną nawet poniżej 3000, ale nie w tym roku. Jak bardzo stanieje do jesieni? Ciężko powiedzieć.

Z dostępnością zarówno aparatu, jak i obiektywu (14-140 II) jest słabo, ale się poprawia. Jeszcze wczoraj sprawdzając ceny widziałem tylko jedną ofertę na korpus, dzisiaj już dwie. Różnica w cenie między samym korpusem, a zestawem z obiektywem jest równa 1500 zł. Oddzielnie szkoło może być droższe, ale raczej nie dużo.

Inna sprawa, że patrząc na to, co pisałeś wcześniej spodziewałem się, że chcesz szkła wyższej klasy :wink:

Soniak10 - Sob 13 Lip, 2019

ryszardo napisał/a:
spodziewałem się, że chcesz szkła wyższej klasy

Muszę mierzyć zamiary na siły. :sad:
Ps: czy Panasonic G90 jest też dostępny w wersji srebrnej, czy tylko czarny? Ta gruzełkowata farba czarna na górnej płycie nie za bardzo mi się podoba.

ryszardo - Sob 13 Lip, 2019

Tylko czarny niestety :???:
Soniak10 - Sro 24 Lip, 2019

Fuji X-H1 kosztuje teraz 5100:
https://www.cyfrowe.pl/ap...-x-h1-body.html
a tymczasem Panasonic upiera się, żeby za jego G90 klient wyłożył 5000 zł! Zaczyna mnie to irytować :mad:
Dopiero teraz zajrzałem i zauważyłem, że G90 staniał o skromne 300 zł, tzn o 6%:
https://www.cyfrowe.pl/ap...y-czarny-p.html
Czyli trzeba jeszcze trochę poczekać, może cena zejdzie do 4000 zł? Albo będzie w zestawie z obiektywem 14-140mm f/3.5-5.6 II ASPH POWER OIS LUMIX za ~5500 zł? Na rynku jest zbyt duża konkurencja, żeby aż tyle przepłacać, ile obecnie Panas sobie woła za ten sprzęt. Jakbym miał wydać 4700 za sam korpus i do tego dołożyć prawie 2000 za średniej jakości obiektyw, to wolałbym pójść w drugą stronę i wybrać chociażby takie coś: https://www.cyfrowe.pl/ap...ck-350zl-p.html
Ps: coraz bardziej ciekawą alternatywą jest też taki zestaw: https://camfoto.pl/produkt/fujifilm-x-t30-czarny-xf-18-55mm-f2-8-4-r-lm-ois-filtr-uv-gratisy-kurier-0zl/
Jest w czym wybierać, tylko te ceny... :sad:

mnich - Czw 25 Lip, 2019

Udał mi się kupić X-t30 z 18-55 za 4500, z czego sam obiektyw w sprzedaży detalicznej to ponad 2000 zł. Myśle ze to był dobry interes, ale promocja skończyła się 19.07... Ja jestem zadowolony, ale przesiadając się z nikona D300 byłbym zadowolony również z kamienia z rzeki. Czy aparat jest wart obecnej ceny? Niby tak ale ni do końca. Wszystko zależ od tego jak zaawansowanym (technicznie) sprzętem się wcześniej fotografowało.
Wiem na pewno że wolałbym kupić korpus plus jakaś jasną stałkę niż zestaw z obiektywem którego światło to 3.5-5.6- z prostego powodu chęci posiadania możliwie jasnego obiektywu zoom bez konieczności dublowania posiadanych już ogniskowych.

Negatyw - Czw 25 Lip, 2019

Jakoś nie chce mi się wierzyć by za 18-55 3,5-5,6 ktoś Ci dał 2000 zł. Może za 18-55 mm f/2.8-4.0 OIS szybciej. Ja tam wolę trzymać się lustrzanek. Taką Sigmę 17-50/2,8 to za 1400 - 1500zł można kupić. Nie ma porównania z takim 3,5-5,6.
mnich - Czw 25 Lip, 2019

Negatyw napisał/a:
Jakoś nie chce mi się wierzyć by za 18-55 3,5-5,6 ktoś Ci dał 2000 zł. Może za 18-55 mm f/2.8-4.0 OIS szybciej. Ja tam wolę trzymać się lustrzanek. Taką Sigmę 17-50/2,8 to za 1400 - 1500zł można kupić. Nie ma porównania z takim 3,5-5,6.

Tak, chodziło mi o obiektyw FX f/2.8-4.0


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group