forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Panasonic 12-32 czy fuji 15-45

Goofy - Sro 31 Lip, 2019
Temat postu: Panasonic 12-32 czy fuji 15-45
Chciałbym kupić kompaktowy obiektyw do fotografii podrozniczej, zainstalowałem się fuji 15-45 oraz panasonic 12-32, ewentualnie zastanawiam się jeszcze nad kompaktem panasonic lx100. Który byscie wybrali, może ktoś napisze o jakości optycznej tych obiektywów. Głównie chodzi mi o panasonic 12-32, bo nie ma testu na optyczne, a po za tym ma metalowy bagnet i jest manualny a fuji podoba mi się to ze ogniskowa zaczyna się od 15mm.
Negatyw - Sro 31 Lip, 2019

Po co Ci manualny obiektyw? Poza tym nie słyszałem by Panasonic produkował manualne obiektywy. Do czego ten obiektyw będzie przypięty?
Goofy - Czw 01 Sie, 2019

Może źle coś napisałem, pisząc manualny, miałem na myśli system zmiany ogniskowej, tkz. Power zoom podobno dobry do filmowania i ten drugi w którym przy zmianie ogniskowej nie występuje elektryka i podobno jest bardziej precyzyjny fuji 15-45 to power zoom i byłby podpięty pod xe3 a panasonic 12-32 do aparatu panas gx80,
Negatyw - Sob 03 Sie, 2019

Manualny jest wtedy gdy brak w nim AF i ostrość ustawia się tylko ręcznie.
Jar - Sob 10 Sie, 2019

Goofy, potwierdź (lub nie), czy przewidujesz (choćby wariantowo) stosowanie innych obiektywów w docelowym zestawie niż podane. Z tego, co napisałeś dotąd, wynikałoby, że generalnie nie potrzebujesz dużego zakresu ogniskowych, stąd wybór tych 2 krókich uniwersalnych zoomów.
Tyle, że ten typ szkieł jest dość ciemny i logika nakazywałaby uzupełnić je o co najmniej 1 szeroką, jasną stałkę do robienia zdjęć we wnętrzach czy wieczorem. Sam fotografuję w podróży i generalnie bez tego fotografowanie zabytkowych wnętrz z ręki nie byłoby możliwe, chyba, że ktoś lubi ekstremalnie wysokie ISO.
W tej sytuacji (domyślam się, że nie odkrywam Ameryki dla Ciebie), mocno zastanowiłbym się nad LX100. Ten sam rozmiar matrycy co w GX80, za to od razu masz zamontowane jasne szkło, które ma ten sam a nawet lepszy zakres kątów widzenia co 12-32, za to światło F/1.7-2.8. Ale to ma sens tylko wtedy, jeśli na pewno nie przewidujesz rozbudowy zestawu o inne obiektywy, czyli zawsze tylko i wyłącznie krótki zoom.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Ja też focę głównie podróżnie, stąd mój zestaw to zoom i stałka (E-M10II+14-150+17). Tyle, że z racji pstrykania przygodnie spotkanej fauny to jest długi zoom i o pełnej kompaktowości zestawu nie ma co marzyć. Ale i tak jest to stosunkowo małe i lekkie.

Goofy - Wto 28 Sty, 2020

Potwierdzam, nie chce stosować innych obiektywow, chcialbym miec jeden który bedzie mi towarzyszył podczas podrozy. nie potrzebuje dluzszego zakresu ogniskowych, obiektywy tele nie dla mnie, bardziej szerokatne, ale najczesciej korzystam z przedzialu 16-30mm. Panas LX100 boje sie ze wzgledu na problem zasysania paprochow na matryce, w internecie bardzo duzo o tym czytalem, na ten moment zastanawiam sie nad kupnem fuji xt20 i ktorys zoomow 15-45, 16-50, 18-55, ten ostatni podobno klasa premium, ale martwi mnie ze na najszerszej ogniskowej czyli 18mm, moze byc problem z ostroscia, tak przynajmniej wypadaloby sadzic z testu optyczne.pl, ale za to nie byloby problemu z tym co pisze Jar bo ma swiatlo 2.8-4., realna opcja jest LX100 ale nie wiem czy podczas podrozy, bede wstanie ochronic go przed kurzem.
Jar - Pią 31 Sty, 2020

Ja bym Ci nadal radził wariant krótki zoom + stałka do wnętrz. 80-90% zdjęć będziesz zoomem robił, gdy problem zmiany obiektywu (prawie) nie istnieje. Pozostałe 10-20% to sytuacje w 100% z góry przewidywalne - fotki w ciemnych wnetrzach, nocne wyjście do miasta. Nie ma szans, by typowy zoom ze światłem 3.5 na krótkim końcu dobrze to obsłużył bez statywu lub podbijania ISO do kosmicznych wartości. A jasne (2.8) zoomy o zbliżonym zakresie ogniskowych, jeśli w ogóle są w danym systemie, to kosztują majątek i ważą z grubsza tyle, co sam aparat. Do tego najczęściej filtry o sporej średnicy itp. A te F/2.8 to zwykle tylko na początku zakresu mają, przy czym i tak ustępują stałkom pod względem światła. Porównaj parametry przykładowego zestawu:
-Oly 12-40 albo Pana 12-35
vs.
-Pana 12-32 + Oly 17/1.8 (albo Pana 15/1.7)
Tu akurat 12-35 dałby radę (mały, lekki,świetny optycznie), ale 12-40 to już drogi klamot i lekki zoom + stałka wg. mnie lepszy. Inna rzecz, że przykład dałem dość skrajny, bo z kolei po drugiej stronie 12-32 to też ekstremalnie małe i lekkie (w swojej klasie) szkiełko. Jak podobne porównania wypadają np. u Fuji czy Sony itp., nie wiem, ale łatwo sprawdzisz sam.
Pozdrawiam
-J.

Gabrych - Pon 08 Lut, 2021

Mam od wielu lat Panasonica LX100. Od 3 lat muszę korygować wszystkie zdjęcia, bo mam duży paproch. Pomijając paproch, jakość zdjęć bardzo przyzwoita, na poziomie Panasa 14mm 2,5 na 12-16mpix. Chyba jednak Fuji 15-45 na matrycy 24-26mpix zmiecie LX100. LX100 jest jasny, ale za to słabszy na wyższych czułościach. Ja bym brał Fuji z 15-45 albo 16-50. Jak potrzebujesz czegoś jasnego, to stałek w Fuji nie brakuje np 23mm 2,0,

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group