forum.optyczne.pl

Wolne tematy - Czy warto kupić Leicę?

seba_123456 - Wto 27 Sie, 2019
Temat postu: Czy warto kupić Leicę?
Pytanie jak w temacie. Z racji "szukania kosztów" z braku innych pomysłów postanowiłem wyleasingować sprzęt fotograficzny do mojej firmy. Nie jestem zawodowym fotografem ani nie jest to firma fotograficzna. Z racji tego czym się zajmuję , mam jakieś tam uzasadnienie do posiadania w firmie aparatu fotograficznego. Teoretycznie robiłbym zdjęcia małych rzeczy i procesów na stosunkowo małym obszarze w pomieszczeniach. Jak to mówię w sklepach ze sprzętem fotograficznym, to dostaję propozycję zestawów w cenie 10-20tys. - lustrzanek z kilkoma obiektywami. Mimo że niedawno kupiłem już aparat do celów prywatnych (korzystając z rad tego forum), to pewnie i ten nowy też wykorzystywałbym na prywatnych wyjazdach , imprezach rodzinnych etc. Lustrzanka z kilkoma obiektywami będzie za ciężka i nieporęczna do prywatnych zastosowań. Chcę teraz pełnoklatkową matrycę, bo mam APS-C. Kiedy to mówię , to słyszę, żebym kupił Leicę. Poczytałem trochę i to są chyba dobre aparaty. Ale cena poraża. Za cenę jednej Leici z jednym obiektywem mogę nowoczesną lustrzankę z kilkoma obiektywami. Tyle że nieporęczną. Co sądzicie o Leice?
ryszardo - Wto 27 Sie, 2019

Sądzę, że jedynym nowym aparatem tej marki z matrycą 'pełnoklatkową' dostępnym z obiektywem poniżej 20 000 PLN jest Leica Q, czyli kompakt z niewymiennym obiektywem stałoogniskowym.

Sądzę też, że w przypadku dowolnego aparatu tej firmy można taniej za mniejsze pieniądze kupić sprzęt identyczny ('przemalowane' kompakty Panasonica) lub lepszy. Stosunek jakość/cena to słaba strona tej firmy. Bardzo słaba.

Jeśli 'małe rzeczy', to może być potrzebny porządny obiektyw makro, a ten znajdzie się tak naprawdę jedynie w systemie TL (APS-C) i to w horrendalnej cenie.

Mógłbym tak długo wymieniać. Ogólnie z całej działalności tej firmy sens ma moim zdaniem jedynie unikalny system M i to wyłącznie dla osób, którym jego specyfika bardzo pasuje, nie przeszkadzają im poważne ograniczenia (podgląd przez obiektyw jedynie na wyświetlaczu, brak AF itp.) i mogą sobie pozwolić na taki wydatek. No chyba, że faktycznie jest to 'szukanie kosztów' i celem jest wydać jak najwięcej - wtedy firma idealna :lol:

seba_123456 - Wto 27 Sie, 2019

Proponowano mi Leici z serii Q. Nie pamiętam dokładnych oznaczeń. Chyba 2 lub 3 aparaty. Niestety nie widziałem ich na żywo ani nie robiłem nimi zdjęć. Właśnie Leica wydaje mi się horrenadalnie droga. Szukam kosztów , ale nie za wszelką cenę. Odpowiedni stosunek jakość/cena musi być. Czy jest jakaś lustrzanka pełnoklatkowa nie za duża i poręczna, żeby ją schować na rodzinny wyjazd do walizki samolotowej?
Arek - Wto 27 Sie, 2019

To lepiej pełnoklatkowy bezlusterkowiec. Będzie poręczniejszy od lustrzanki. A koszty da się zrobić fajnymi szkłami.
seba_123456 - Wto 27 Sie, 2019

Np. jaki pełnoklatkowy bezlusterkowiec o niewielkich gabarytach? Sony A7?
ryszardo - Wto 27 Sie, 2019

Sony ma obecnie najlepszy wybór obiektywów. Korpus też możesz dobrać do swoich potrzeb, bo jest kilka wersji i każda w kilku generacjach.

Nikony też są nieduże (Z6 i Z7) i moim zdaniem mają lepszą ergonomię, ale wybór szkieł nieduży na razie (chyba, że użyjemy adaptera na bagnet F).

Podobnie Canon (R/RP) tylko korpusy moim zdaniem gorsze (mimo jeszcze lepszej ergonomii dla mnie). Niektóre szkła robią wrażenie, ale to głównie konstrukcje ekstremalne (zarówno pod względem parametrów, jak i ceny). Ponoć niedługo mają być 3 zoomy f/2.8, ale też będzie drogo.

Na konstrukcje Panasonica bym nie patrzył, bo są nie mniejsze od lustrzanek.

Jak sprecyzujesz, co miałoby być fotografowane i w jaki sposób, to będzie można określić potrzebne szkła i stwierdzić, czy cokolwiek poza Sony wchodzi w grę.

seba_123456 - Czw 29 Sie, 2019

Medyczne badania diagnostyczne i zabiegi medyczne.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group