forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - Practicar+350D:dobrze ostrzy na matówce, źle na przetworniku

nfm - Sob 31 Sie, 2019
Temat postu: Practicar+350D:dobrze ostrzy na matówce, źle na przetworniku
Cześć, mam stary obiektyw Practicar 50mm/1.2 w systemie Practica B. Zainstalowałem go w Canon EOS 350D za pomocą odpowiedniego pierścienia PracticaB/EOS. Obiektyw przez wizjer idealnie ostrzy do nieskończoności, to znaczy odległy obraz jest ostry gdy pierścień ostrzenia jest na końcu. Wnioskowałem więc, że pierścień ma dobrą grubość, na taki zresztą wygląda. Niestety, obraz idealnie wyostrzony przez wizjer (czyli ten który pada na matówkę) staje się nieostry po zrobieniu zdjęcia. Więc jakby przy tym samym ustawieniu pierścienia ostrości, ostrzenie na matówkę i na przetwornik jest inne, a prawidłowe jest te na matówkę. Dodam że różnica jest wyraźnia, na podglądzie widać wyraźnie dyski złego ostrzenia, zlewają się zupełnie drobne obiekty dobrze rozróżnialne przez wizjer, nie jest to żadne złudzenie.

Wyjaśniłbym to nieprawidłową budową body, ale z oryginalnym obiektywem i oczywiście na ręcznym fokusie, ostrzenie jest dokładnie takie samo przez wizjer i na zdjęciu. Czy ktoś potrafi rozwiązać tę zagadkę?

Negatyw - Sob 31 Sie, 2019

Rzeczywiście zagadka. Czegoś takiego nie powinno być. Nie powinno być, bo to jest dyskryminacja obiektywu przez korpus za względu na pochodzenie (wiadomo pochodzi z kraju komunistycznego, byłego NRD). Pozostaje zrobić próbę z innymi lustrzankami Canona, najlepiej nowymi z możliwością ustawiania ostrości na LV, domyślam się, że leciwy Canon EOS 350D nie ma opcji ustawiania ostrości w trybie LV.
MatrixSTR - Nie 01 Wrz, 2019

Matówka w 350D nie jest dostosowana do ręcznego ostrzenia, więc w obiektywie z tak małą głębią ostrości nie ma zbytnio szans na dobre wyostrzenie. Domyślam się że mówiąc oryginalny obiektyw, masz na myśli kita, który tą głębie ma dość sporą, dlatego udaje Ci się nim trafiać.
Negatyw - Nie 01 Wrz, 2019

Pewnie MatrixSTR ma racje, porównujesz dwa obiektywy przy ustawionej innej głębi ostrości na każdym. By uzyskać tą samą głębię powinny być te same parametry: ogniskowa, odległość do fotografowanego obiektu i ta sama wartość przysłony.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group