forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - Z6 czy X-T3

860lacov - Wto 29 Paź, 2019
Temat postu: Z6 czy X-T3
Do tej pory używałem Nikona d750
Szkła były 2 więc nie ma z tym żadnego problemu.

Od dłuższego czasu chciałem przesiąść się na aparat bez lustra.
Byłem już bardzo bliski zakupu x-t3, ale z aktualnym cashbackiem nikona zacząłem się poważnie zastanawiać czy warto.
FF mi pasuje. Z6 wziąłbym z nikkorem 24-70 F4, a do tego mam na stanie 85 1.8G, który tymczasowo latałby na FTZ.

Fuji podoba mi się wizualnie (bardzo)
Ma 2 miejsca na karty pamięci (a akurat mam dobre 2 karty SD). Dodatkowo XQD są w tej chwili bardzo drogie.

W nikonie bardzo kusi mnie stabilizacja matrycy jednak trochę obawiam się, że z uwagi na to, że jest to dopiero ich wejście w bezlustra na poważnie to ewentualne problemy mogą zostać rozwiązane dopiero w następnych modelach.

Foto jest dla przyjemności. Ogólny użytek. Zdjęcia w mieście, w górach itd.
Dodatkowo lubię portrety więc do fuji pewnie trzeba by kupić coś pokoju 56.
Do nikona przynajmniej na razie wystarczyłoby 85G

W sumie filmowaniem za bardzo się do tej pory nie zajmowałem. Nie mam na to wielkiej presji, ale skoro aparat może mieć tą funkcję dobrą to chętnie skorzystam

Arek - Wto 29 Paź, 2019

Ja bym został w Nikonie. Miałem Z6 na jednym wyjeździe i fotografowało mi się nim bardzo dobrze. Skoro FF jest dla Ciebie dobre i jesteś do niego przyzwyczajony, a poza tym masz już szkła Nikona, nie przesiadałbym się na inny system.

A piszę to lubiąc bardzo system Fuji i dużo nim fotografuję.

860lacov - Wto 29 Paź, 2019

Arek napisał/a:
Ja bym został w Nikonie. Miałem Z6 na jednym wyjeździe i fotografowało mi się nim bardzo dobrze. Skoro FF jest dla Ciebie dobre i jesteś do niego przyzwyczajony, a poza tym masz już szkła Nikona, nie przesiadałbym się na inny system.

A piszę to lubiąc bardzo system Fuji i dużo nim fotografuję.


Nie było problemu z autofocusem? D750-i nie wystawiałem na próby. Tj. Nie było potrzeby robić zdjęć w całkowitej ciemności. Głównie single AF.
W nowych aparatach bardzo mi się podoba eye-af, ale z tego co do tej pory o Z6 znalazłem to ta funkcja szału nie robi. Nikon do tej pory nie spieszył się za bardzo z aktualizacjami oprogramowania choć podobno w z6 przejści z v1 na v2 zrobiło dużą różnicę.

Arek - Wto 29 Paź, 2019

860lacov, ja go miałem na wyjeździe krajobrazowym (wraz z 14-30 i 24-70) więc światła nie brakowało. Nie była to szybka reporterka w ciemnych pomieszczeniach i fotografowanie na f/1.4. Tak więc AF nie miał zbyt wysokich wymagań, ale nie zauważyłem żadnych problemów.
sputnik69 - Sro 30 Paź, 2019

Ja stoję przed podobnym wyborem.
Może od czau do czasu za fotografię wpadnie jakiś grosz, ale nie będzie to stałe źródło dochodu.
Zestawy, nad którymi się zastanawiam to
1. x-t3 + 16-55 F 2.8 WR (mam już jakieś karty pamięci) - taki zestaw z cashback wynalazłem za 8856zł
2. Z6 + FTZ (na wszelki wypadek gdybym zdecydował się na obiektyw, którego brakuje w systemie Z) + 24-70 F4 + xqd 120GB za około 9450 (więc bez FTZ cena zestawów niemal identyczna)

Zasadniczo w fuji jaśniej, ale apsc zredukuje tą różnicę.
Nikon to stabilizacja, ale tylko jeden slot kart pamięci i to tych dośc drogich (chociaż widziałem jakieś Pro karty SD we właściwie tych samych cenach), ale może jakiś backup poprzez wifi da radę.

Oba aparaty mi się podobają. Następnym zakupem byłoby coś portretowego. W tej chwili ceny 56 fuji i 85 S nikona wyglądają podobnie.

Pytanie w takim razie. Który w ogólnym rozrachunku byłby lepszy?
Jakaś podpowiedź tutaj?

Arek - Sro 30 Paź, 2019

Trudny wybór - sam miałbym spore problemy, co wybrać. Ale większy problem z kartami XQD oraz jaśniejsze szkło (matryce Fuji przy małym świetle są świetne, więc wcale nie byłbym taki pewny, że większy piksel FF mocno zaważy i zlikwiduje całe 1 EV różnicy) chyba przeważyłoby na korzyść Fuji.
No i nie ma zabawy z przejściówkami. Nawet idealnie wykonana przejściówka, to zawsze dodatkowy element.

sputnik69 - Sro 30 Paź, 2019

Arek napisał/a:
Trudny wybór - sam miałbym spore problemy, co wybrać. Ale większy problem z kartami XQD oraz jaśniejsze szkło (matryce Fuji przy małym świetle są świetne, więc wcale nie byłbym taki pewny, że większy piksel FF mocno zaważy i zlikwiduje całe 1 EV różnicy) chyba przeważyłoby na korzyść Fuji.
No i nie ma zabawy z przejściówkami. Nawet idealnie wykonana przejściówka, to zawsze dodatkowy element.


FTZ to tak na wszelki wypadek :)
Gdyby fuji miało stabilizację to bym się nawet nie zastanawiał. Nawet gdyby samo szkło miało stabilizację... a ten akurat nie ma :)
Ja, podobnie jak 860lacov filmów za bardzo nie kręcę, ale jednak gdyby naszła ochota to stabilizacja pewnie by pomogła.

Biorę (próbuję) pod uwagę wszystko (włączając w to nawet koszty odsprzedaży :) )

Jako redaktor optycznych pewnie widziałeś... Czy evf w fuji jest ok/ Tj. Czy jest dużo (o ile w ogóle) gorszy od Z6?

Czytałem też opinie, że mocowanie wyświetlacza w fuji wypada słabo na tle jakości całego korpusu. Tj. wydaje się być delikatne i bardzo nietrwałe.

Arek - Sro 30 Paź, 2019

EVF w Fuji jest bardzo fajny - jak się pojawił, to był jeden z lepszych wyświetlaczy na rynku.

Mamy w redakcji do długiego czasu X-T2, użytkuje go non-stop kilku redaktorów. Nic się z wyświetlaczem nie stało. Nie wiem jak z X-T3, ale X-T2 to wciąż japońska robota.

krakatau77 - Czw 31 Paź, 2019

Przeszedłem drogę z cropa na FF, później zakończyłem fotografie zarobkową i wróciłem do korzeni czyli fotografii jako hobby. Musiałem znaleźć kompromis pomiędzy jakością zdjęć a zmniejszeniem gabarytów sprzętu. Wybór padł na f x-t20 i przesiadka z FF była dosyć ciężka. Sprzedałem i kupiłem w cashbacku x-t30 w b.dobrej cenie. Trzecia odsłona fuji dużo lepsza i złagodziła skutki powrotu do cropa. Sprzęt w kombinacji z 23/2, 35/1,4, 56/1,2 spisuje się znakomicie. Jakość zdjęć i AF b.dobra. Najważniejsze że focenie znów sprawia przyjemność a kręgosłup jest odciążony. Wracając do tematu, fujikem nie osiągniesz rezultatów Z6 ale niewiele gorsze. Niestety x-t3 z 16-55 to kawał kloca i moim zdaniem cały urok tego systemu mija szczególnie gdy przyrównamy go do nikosia.
sputnik69 - Czw 31 Paź, 2019

krakatau77 napisał/a:
Przeszedłem drogę z cropa na FF, później zakończyłem fotografie zarobkową i wróciłem do korzeni czyli fotografii jako hobby. Musiałem znaleźć kompromis pomiędzy jakością zdjęć a zmniejszeniem gabarytów sprzętu. Wybór padł na f x-t20 i przesiadka z FF była dosyć ciężka. Sprzedałem i kupiłem w cashbacku x-t30 w b.dobrej cenie. Trzecia odsłona fuji dużo lepsza i złagodziła skutki powrotu do cropa. Sprzęt w kombinacji z 23/2, 35/1,4, 56/1,2 spisuje się znakomicie. Jakość zdjęć i AF b.dobra. Najważniejsze że focenie znów sprawia przyjemność a kręgosłup jest odciążony. Wracając do tematu, fujikem nie osiągniesz rezultatów Z6 ale niewiele gorsze. Niestety x-t3 z 16-55 to kawał kloca i moim zdaniem cały urok tego systemu mija szczególnie gdy przyrównamy go do nikosia.


Względnie niedawno x-t3 był w promocji z obiektywem za złotówkę. Aktualny cashback mógł się schować :)
Body to body. Ja właśnie kombinuję jak to zrobić żeby na "codzień" był jakiś zoom, a + np 56 na specjalne okazje (jeśli mowa o fuji)
I tu cały jest ambaras bo jeśli dobrze liczę to rezultaty z ffjakie daje 24-70 f4 porównywalne będą z 16-55 2.8 (choć kompresja i zniekształcenia z krótszych ogniskowych zostaną

Bardzo lubię stałki. Fuji że swoimi małymi obiektywami naprawdę wygląda zachęcająco.
Kiedyś spotkałem się z takim "wyzwaniem" jedna ogniskowa przez miesiąc. Miało to podnieść kreatywność. To tego typu wyzwanie miałem przez chyba 2 czy trzy lata. Teraz chciałbym mieć trochę spokoju czytaj nie żonglować obiektywami bo Ty za wąski a tu za szeroki, ale im dłużej szukam tym bardziej mam wrażenie, że się nie da.

Ostatnio zacząłem patrzeć na fuji 16-80 f4
Może ciemny, ale zakres duży, stabilizacja jest, uszczelniony jest .
Do tego 56 1.2

Wiem, że przynudzam , ale przez jakiś czas odkładałem kasę i wolałbym jej nie utopić w bagnie

krakatau77 - Czw 31 Paź, 2019

f16-80/4 b.ciekawe szkło tyle, że nowość i nie ma co na cb i rynek wtórny liczyć. Niestety trochę za duża cena wyjściowa jak to w fuji. Dodatkowo chyba rozrzut jakościowy się pojawił bo niektórzy testerzy przyrównują szklo do 16-55/2,8 a inni narzekają
860lacov - Pon 04 Lis, 2019

Widzę, że temat się rozwija: )
To może w ramach lekkiego podsumowania.

Nikon z6 z nikkorem 24-70 i kartą 120GB jest do kupienia za około 8900zl

Czy w podobnej cenie można kupić teraz coś lepszego ? (Bez konkretnego celu. Najlepsza jakość / możliwości w stosunku do ceny)

Ewentualnie zakładając, że w przypadku innych aparatów można nie liczyć karty xqd
W domu mam kilka niezłych.

Arek - Pon 04 Lis, 2019

Za niespełna 9000 zł możesz mieć Sony A7R III plus 24-70 mm f/3.5-5.6.
860lacov - Pon 04 Lis, 2019

Arek napisał/a:
Za niespełna 9000 zł możesz mieć Sony A7R III plus 24-70 mm f/3.5-5.6.


Używany?
Możesz podać mi namiar ?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group