forum.optyczne.pl

Lornetki - Steiner + lornetka poranna

majecha - Sob 09 Lis, 2019
Temat postu: Steiner + lornetka poranna
Cześć,

Zwracam się z prośbą o opinię.
Moje dwa "binocele" na najbliższy czas to:

1) lornetka uniwersalna, której miejscem będzie wieszak w przedpokoju ;) - chodzi o lornetkę, która zawsze jest pod ręką, gotowa na spacer, jakiś błyskawiczny wyjazd. Taka rzecz do natychmiastowego użycia, wrzucenia w plecak, rzucenia na prawy fotel w aucie, coś co nie potrzebuje czułości właściciela.

Myślę o Steinerze 8x30 - i tutaj pojawia się pytanie - navigator czy tańsze safari? A może coś z linii Military/Marine i 7x50? Czy wg Was jest jakaś większa różnica między nimi? Z lornetek korzystam nałogowo, więc dopłata 300-500 zł za rozsądną różnicę nie jest dla mnie problemem.

2) lornetka na wczesnoporanne wypady na ptaszki. Moim ptasiarskim sprzętem jest Monarch HG 10x42 i zastanawiam się, czy można do powiedzmy 2000-2500 kupić coś jaśniejszego, z fajnym centralnym fokusowaniem, którym nie trzeba kręcić jak wariat. A może jednak nie warto z tym budżetem szukać na siłę ptasiarskiej lupki i walić w sprzęt do polowań? Nie wiem, dla przykładu - dozbierać na S.Nighthunter 8x56?

Będę wdzięczny za Wasze opinie

Maciek - Sob 09 Lis, 2019

Ad.1 - Wnosząc z wpisu nie przeszkadza Ci IF, więc ja na Twoim miejscu brałbym Nighthuntera 8x30. Poręczny, jasny, nie do zdarcia - no i fajny optycznie.

Ad.2 - Skoro masz Monarcha HD i grymasisz to chyba wchodzisz na orbitę :roll: Oczywiście są sprzęty jaśniejsze, lepsze - ale pamiętaj, że za każde dodatkowe 10% jakości zapłacisz mnóstwo kasy.
Jednak skoro problemem jest pokrętło, to przy porównywalnej jakości obrazu i cenie warto wziąć pod uwagę Kowę Genesis lub Zeissa Conquesta HD.
Nighthunter jest z innej bajki gdyż ma IF (odpada problem z pokrętłem ostrości) - ale ostrzy od 20m co nie specjalnie nadaje się na ptaki - chyba, że zawsze z daleka.

majecha - Sob 09 Lis, 2019

Dzięki za odpowiedź.

Ten Nighthunter rzeczywiście tak od czapy rzuciłem, bardziej w nadaniu kierunku pomysłowi o większych obiektywach.
Jako taką zasiadkową, do obserwacji z odległości używam DO EX 15x70. Coraz rzadziej, bo na ptaszki wolę "polować" w ruchu, a tą kobyłą nie da się bezpiecznie przekraczać potoczków sucha nogą, czy cichaczem podkraść się przez zakrzewienia w kuckach. Zawsze dźwigam też statyw lub monopod.

MHG na ten moment mojej zajawki jest w pełni wystarczający. Mam jednak wrażenie, że w godzinach w jakich mogę sobie pozwolić na birdwatching (5.30 - 8 rano) jest troszkę zbyt ciemny. No właśnie - czy rzeczywiście jest czy wydziwiam?

Gdyby jednak kierunek był słuszny to zaakceptuję gorszą technicznie lecz jaśniejszą optykę - stąd dywagacje nad czymś 50-56mm z szybkim CF.

Maciek - Sob 09 Lis, 2019

Wybór lornetki o źrenicy wyjściowej pow. 5 mm na świt/zmierzch nie ma sensu, gdyż oko o tej porze nie rozszerza się zbytnio. Dlatego też zakup np. 8x56 lub 7x50 jest dyskusyjny. Optymalny będzie w zależności od oczekiwanego powiększenia czegoś 8x42 lub 10x50. Można też coś po środku np 8,5x45.

Warto zwrócić uwagę na Doctery, Fujinona a co do środkowego: rewelacyjna jest Kowa Genesis 8.5x44 (z agresywnym "ptasiarskim" ostrzeniem).

Arek - Sob 09 Lis, 2019

Monracha HG zostawiłbym bez zmian.

Na szybkie wyjścia małe i poręczne 8x30/8x32 będzie nadawać się znakomicie. Odrzuciłbym pomysł 7x50.
Niestety NH 8x30 zniknął z oferty Steinera. Navigator jest w wersji 7x30, ale to lornetka o klasę gorsza od NH. Niestety z oferty zniknął także znacznie lepszy Commander 7x30. O Safari zapomnij - jeszcze gorsza od Navigarora.

goornik - Sob 09 Lis, 2019

Sądzę, że krokiem do przodu w kierunku jasności od Monarcha HG 10x42 będzie rozsądna 10x50 i spontanicznie do głowy przychodzą mi dwa modele: vortex viper HD oraz DeOp Chase.... Albo „pójść” w coś jeszcze jesniejszego, klasy 10x56, ale tu osobiście nic nie doradzę.
majecha - Sob 09 Lis, 2019

@Arek
Czy wiesz może jaka jest różnica między navigatorem a navigatorem pro?
Wydaje mi się, że tylko nieco inne detale - muszle, plakietka z nazwą, karbowanie osłony okularów. Pewnie optycznie to jest to samo?

Ostatnio poleciłeś w jednym z postów AZ830
https://www.ebay.pl/itm/S...ZoAAOSwggtci8h2



@goornik
Hmmm, Viper niezbyt dobrze wypadł w testach (transmisja) ale rozumiem, że to tak na szybko podawałeś przykłady. Pomimo tego, co pisał Maciek o dostosowywaniu się źrenicy, nie wykluczam pójścia w stronę mniejszego powiększenia i 50-56mm.

Chciałbym mieć coś od południowych sąsiadów więc może Meopta Meopro 8x56 ?

widoczek - Sob 09 Lis, 2019

Skoro już masz 10x a chcesz coś jaśniejszego to szukaj Kowa 8.5x44, ptasiarski klasyk. W tych pieniądzach co podałeś to nowej nie dostaniesz ale na używaną już są szanse.
Wiking69 - Sob 09 Lis, 2019

Szukaj szczęścia , szukaj :) . To tylko kwestia czasu , kiedy zdecydujesz się kupić Swarka EL 10x50 . Do tego momentu nazbierasz trochę fajnego szkła .
goornik - Sob 09 Lis, 2019

Vipera HD 10x50 mam u siebie pożyczonego od kilu dni. Na jasność nie narzekam, kontrast wyższy niż w Delcie Chase. Pole duże ale ostrość na brzegu nie-aż-tak-wybitna, ze się tak wyrażę. Meostar 10x50 lub coś od Minoxa będzie ciekawa alternatywą....
Arek - Sob 09 Lis, 2019

majecha napisał/a:
Czy wiesz może jaka jest różnica między navigatorem a navigatorem pro?


https://www.optyczne.pl/2...gator_7x50.html
https://www.optyczne.pl/2...r_Pro_7x50.html

majecha - Sob 09 Lis, 2019

@Wiking69 Muszę się wybrać na Festiwal i w jednym miejscu i czasie zebrać oraz podsumować wrażenia. Nie twierdzę, że MHG jest wybitny ale przekroczyłem nim pewien umowny Rubikon i posmakowałem lepszych "łakoci z barku rodziców". Różnice powodują, że naprawdę widzę sens w zakupie najlepszej lupki. Tylko chyba nie za szybko, żeby jak napisałeś zebrać trochę fajnych szkiełek.
goornik - Sob 09 Lis, 2019

Festiwal Optyczny oczywiście tak, ale jak jesteś z Łodzi to możemy się umówić i dostaniesz do ręki Chase i Vipera HD....
Wiking69 - Sob 09 Lis, 2019

Na początku lornetkowej przygody po prostu patrzymy przez lornetkę . Ale w miarę upływu lat , zaczynamy delektować się obrazem , smakujemy go . Zauważamy subtelne różnice w plastyce obrazu , w kolorze , szukamy nowych doznań . Zmysł wzroku podobnie jak zmysł słuchu pozwala nam cieszyć się pełnią życia .
Wiking69 - Nie 10 Lis, 2019

Oczywiście jest jeszcze kilka innych zmysłów :)
majecha - Nie 10 Lis, 2019

@Arek

Miałem nadzieję, że napiszesz jedno z:

a) Nie ma żadnej różnicy, oba navigatory to szmelc! Poluj na używanego nighthuntera.
b) Nie ma sensu dopłacać 150-200zł, zwykły navigator spełni wymagania.
c) Czegokolwiek nie wybierzesz, będziesz wnieobowzięty - Steiner jest wspaniały!

powyższe z przymrużeniem oka ;)

Dziękuję za linki, testy czytałem już wieki temu ale zrobiłem to ponownie i jedyne co mi się nasuwa to absurd robienia wersji PRO, bo choć te lornetki są zauważalnie różne to jednak jakby takie same. Niestety tak samo średnie optycznie.
No to chyba poszukam nighthuntera 8x30 albo zadowolę się np. Terrą 8x32

@Goornik
Bardzo chętnie. Być może z czasem, będzie sposobność zorganizować śniadanie lornetkowe w okolicy :)

@Wiking69
Piękne słowa. Dodałbym, że w odróżnieniu do fotografii (w sensie projekcji obrazu) lornetka ma jeszcze jedną zaletę. Dziś, gdy dziecko robi coś po raz pierwszy wszyscy chwytają za telefony, nikt już nie przezywa koncertów - wszyscy nagrywają. Lornetka pozwala zanurzyć się w piękno tej planety, bez możliwości utrwalenia chwili. Pozwala doznawać, przeżywać, mieć coś wyłącznie dla siebie i daje możliwość ... odpuszczenia, pozwolenia na to by ta chwila umknęła, przeminęła. Bez nękającej w tyle głowy myśli o tym, żeby utrwalać, utrwalać utrwalać...

Maciek - Nie 10 Lis, 2019

majecha napisał/a:
No to chyba poszukam nighthuntera 8x30 albo zadowolę się np. Terrą 8x32


Nighthunter jak najbardziej OK. Z kolei Terra (o ile piszesz o Zeissie) to biorąc pod uwagę cenę jest to plastikowy szmelc.
Z serii Terra jedyną udaną ( i to nawet bardzo) lornetką jest 8x25.

3mnich - Nie 10 Lis, 2019

majecha napisał/a:


@Wiking69
Piękne słowa. Dodałbym, że w odróżnieniu do fotografii (w sensie projekcji obrazu) lornetka ma jeszcze jedną zaletę. Dziś, gdy dziecko robi coś po raz pierwszy wszyscy chwytają za telefony, nikt już nie przezywa koncertów - wszyscy nagrywają. Lornetka pozwala zanurzyć się w piękno tej planety, bez możliwości utrwalenia chwili. Pozwala doznawać, przeżywać, mieć coś wyłącznie dla siebie i daje możliwość ... odpuszczenia, pozwolenia na to by ta chwila umknęła, przeminęła. Bez nękającej w tyle głowy myśli o tym, żeby utrwalać, utrwalać utrwalać...





Witamy Szanownego Kolegę w elitarnym klubie mnichów zen...
:cool:

majecha - Nie 10 Lis, 2019

@3mnich
Genialne :)

Cytat:
Z kolei Terra (o ile piszesz o Zeissie) to biorąc pod uwagę cenę jest to plastikowy szmelc.
Z serii Terra jedyną udaną ( i to nawet bardzo) lornetką jest 8x25.


Wiem, że terra Zeissa to typowe Made in China ale widziałem parę testów wytrzymałościowych i jak na ordynarną chiońszczyznę robiły wrażenie. Jedynym minusem jest, że nie wiem jak się zachowuje lornetka po np. roku od testu. Mam na myśli to, że sporo lornetek wyjętych z pudełka przejdzie takie próby zrzucenia z metra, taplania w kałużach, przejechanie oponą terenówki(niższe ciśnienie + miękki grunt). Czy te "urazy" nie dadzą w przyszłości znać o sobie - nie wiem, jakieś poluzowanie mostka, stopniowa degradacja kolimacji tubusów itp?
Chyba w cenie Zeissa Terra 8x32 mógłbym zaryzykować i dać jej szansę.

Nad Terra 8x25 myślałem dość długo, podobno jest bardzo ostra - niemalże po brzegi. Na ten moment jednak 25mm to dla mnie za mało - i pod kątem ergonomii patrzenia i pod walorem jasności. Mam Leitza 8x20 i Kowę SV 8x25 - średnie sprzęty więc nie mogę się wypowiedzieć ze stanowczością o jakości optyki tej wielkości. Zastąpić to Zeissem 8 x 25 - chętnie ale jako taką wypadówkę i parapetówkę, która jest nigdy nie chowana w futerał wolałbym przynajmnej 30mm.

Gdyby zatem wykluczyć Steinery, co nam pozostaje z segmentu pancernych ale użytecznych optycznie?

Arek - Nie 10 Lis, 2019

majecha, a może iść na całość. Skoro masz Monarcha HG 10x42, to w mniejszej kategorii też pójść w coś tej klasy? Nie polecam Monarcha HG 8x30, bo jest wyraźnie groszy od większych braci, ale jego konkurentem w podobnej cenie jest Swarovski Companion CL 8x30, który jest lornetką bezapelacyjne godną polecenia.

Ewentualnie używana Leica Trinovid BA lub BN 8x32. W świetnym stanie do kupienia za poniżej 3000 zł. Choć nie jest ona już tak mała i poręczna jak Swarek.

widoczek - Nie 10 Lis, 2019

Cytat:
Wiem, że terra Zeissa to typowe Made in China ale widziałem parę testów wytrzymałościowych i jak na ordynarną chiońszczyznę robiły wrażenie. Jedynym minusem jest, że nie wiem jak się zachowuje lornetka po np. roku od testu. Mam na myśli to, że sporo lornetek wyjętych z pudełka przejdzie takie próby zrzucenia z metra, taplania w kałużach, przejechanie oponą terenówki(niższe ciśnienie + miękki grunt).


Ten "test" który opisujesz tyczył się serii Conquest HD, nie Terry.

majecha - Nie 10 Lis, 2019

Jestem za. Czerwona Leica BN, jak na zdjęciu pianinem/fortepianem kolegi 3micha to taka miłość od pierwszego wejrzenia. Staram się regularnie polować na eBayu na to cudo.

Svarek CL? Pomyślę, choć pamiętajmy, że wyszliśmy z pułapu Steinera :)

majecha - Nie 10 Lis, 2019

@Widoczek
Cytat:
Ten "test" który opisujesz tyczył się serii Conquest HD, nie Terry.


Na szybko znalazłem taką szopkę
https://www.youtube.com/watch?v=8nzP3RU2nhE

Arek - Nie 10 Lis, 2019

No ale NH 8x30 przed wyjściem z rynku kosztował 2200 zł.

W dobrej cenie jest jeszcze Kowa BD 8x32 XD Prominar. Ponieważ wchodzą następcy, teraz może być na wyprzedażach:

https://www.ebay.pl/itm/K...CIAAOSwPYZU8yYE

widoczek - Nie 10 Lis, 2019

majecha napisał/a:
@Widoczek
Cytat:
Ten "test" który opisujesz tyczył się serii Conquest HD, nie Terry.


Na szybko znalazłem taką szopkę
https://www.youtube.com/watch?v=8nzP3RU2nhE


Myślałem że chodzi o ten test https://www.youtube.com/watch?v=5qri4RuT7Bk

Wiking69 - Nie 10 Lis, 2019

Dla mnie decydującym czynnikiem który przeważa szalę o zakupie lornetki . Jest obserwacja dowolnego drzewostanu który jest akurat w zasięgu wzroku . To wbrew pozorom bardzo trudny motyw i ciężkie wyzwanie dla optyki . Testy testami , ale obserwując przyrodę muszę poczuć radość , spokój i magię życia . Niektóre lornetki są jak gwiezdne wrota do innych światów i innych wymiarów . Takich właśnie szukamy :)
mzksiak - Nie 10 Lis, 2019

majecha napisał/a:
Jestem za. Czerwona Leica BN, jak na zdjęciu pianinem/fortepianem kolegi 3micha to taka miłość od pierwszego wejrzenia. Staram się regularnie polować na eBayu na to cudo.

Svarek CL? Pomyślę, choć pamiętajmy, że wyszliśmy z pułapu Steinera :)


W tamtym roku na gwiazdkę kupilem swarka cl 8x30 za 2600 w znanym sklepie :wink:
Także polecam poczekać do świąt,może coś pięknego znow sie zdarzy.
A samą CL bardzo polecam. Lornetka jest znakomita. Na tyle sie w niej zakochalem,że mój viper hd 10x42 kurzy sie,bo zwyczajnie ze swarem mam piękniejszy obraz. Mówimy oczywiscie o najnowszym CL bo stare byly ponoć kiepskie

majecha - Nie 10 Lis, 2019

@mzksiak
Dzięki za to info, zaskakująca cena. Nie wahałbym się za 2600 wejść w posiadanie nowego Swarka.

Ogólnie bardzo dziękuję za pomysły i sugestie. Poważnie zastanawiam się nad każdym Waszym pomysłem.

Na ten moment nie zdecyduję co wezmę ale biorę pod uwagę takie scenariusze:
- poluję dalej na Czerwona Leicę BN 8/10x32
- czekam na cud i przeceny Swarka
- Jeśli powyższe się nie wydarzy - do gry wchodzi Kowa BD 8x32 ze starej oraz nowej serii (może 6,5x32?) - ta cała nowość trochę kusi.

Co do lornetki mocno porannej na ptaszki - przemyslę temat po obejrzeniu Chase'a i Vortexa goornika

Oczywiście pozostaję otwarty na dalsze sugestie i pomysły.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group