forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Panasonic Lumix G80 - problem z AF na podglądzie

leszek89 - Wto 19 Lis, 2019
Temat postu: Panasonic Lumix G80 - problem z AF na podglądzie
Na wstępie chciałbym się przywitać, tak więc dzień dobry :)

Kupiłem niedawno Panasonica G80 jako aparat do transmisji Live (obraz przesyłany za pomocą HDMI do Grabbera). Tu główną rolę odgrywała jakość obrazu oraz możliwość przesłania obrazu live bez elementów menu aparatu - tu wszystko jest gitarka, ale mam problem z AF.
Mianowicie AF działa bez zarzutu przy nagrywaniu wideo lub ostrzeniu migawką. Gorzej jest na podglądzie, którego wykorzystuje do live, w tym trybie AF działa bardzo ospale, czasem w ogóle aparat sam nie chce ostrzyć i obraz jest kompletnie nieostry, czasem wyostrzy obraz ale dopiero po paru sekundach a czasem zrobi to szybko.
Nie wiem w czym tkwi problem - raczej to nic sprzętowego bo tak jak pisałem wyżej przy kręceniu filmu jest ok. Może ktoś się spotkał z podobnym problemem lub to jest jakaś kwestia ustawień i mojej niewiedzy ?

PanasonicLumix - Nie 24 Lis, 2019

Hej,

Sprawdź czy w Menu aparatu włączona jest opcja "AF szybki", znajduje się w ustawieniach koloru niebieskiego.

leszek89 - Pon 25 Lis, 2019

Tak, jest włączona. Testowałem, też na iA i w tym trybie mam tą funkcję nieaktywną (na stałe ustawioną na ON), ale tak czy tak nic to nie zmienia.
Spróbowałem też wyłączyć tą opcje i kiedy dam "AF szybki" na OFF to wtedy w ogóle nie ostrzy na podglądzie, czyli faktycznie ta funkcja odpowiada za ostrzenie w trybie podglądu.

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Jeśli chodzi o ostrzenie na podglądzie to aparat znacznie chętniej ostrzy jeśli skieruje aparat na bliską rzecz a później na daleką lub na odwrót (ruch aparatem), ale jeśli aparat jest nieruchomy a ja stawiam coś przed obiektywem (przykładowo rękę) to aparat nie za bardzo chce ostrzyć, jak już wyostrzy (sam lub ręcznie migawką) i później zabiorę rękę to najczęściej cały kadr mam nieostry - oczywiście przyciśnięcie w tym momencie migawki do połowy ostrzy momentalnie.

PanasonicLumix - Sro 27 Lis, 2019

Ok,

Panasonic w starszych modelach ostrzy w sposób ciągły (AFC) tylko podczas rejestracji wideo. Ostatnia duża aktualizacja wprowadziła możliwość ustawienia aparatu tak, aby ostrzył cały czas również na podglądzie osobną opcją w MENU. Niestety model G80 nie został tą aktualizacją objęty.

Ruszanie aparatem w przypadku G80 powoduje uruchomienie AFC jeden raz ponieważ aparat "czuje" że coś się zmieniło i wypada wyostrzyć ponownie.

Niestety nie wiem czy G80 taką aktualizację otrzyma.

leszek89 - Czw 28 Lis, 2019

Bardzo dziękuję za odpowiedź - to już w 100 % wyczerpuje temat dochodzenia "co może być nie tak".
Czytając opisy aktualizacji innych modeli podejrzewałem że tak to właśnie może wyglądać jak piszesz.

Mogę w tej sytuacji poprosić tylko o jedno: Jeśli masz możliwość zgłoszenia tego problemu do działu odpowiedzialnego za firmware Panasonica to bardzo o to proszę, może jeśli będą widzieć że klienci o to pytają załączą w kolejnej aktualizacji również tą opcje do G80.
Pozdrawiam, Leszek


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group