forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Stałka do portretów (m 4/3)

miodas007 - Wto 03 Gru, 2019
Temat postu: Stałka do portretów (m 4/3)
Cześć,
posiadam aparat OLYMPUS E-M10 Mark II z dwoma obiektywami które miałem w komplecie:
* EZ 14-42 mm IIR F/3.5 - 5.6
* EZ 40-150 mm F/4.0 - 5.6
W sumie tego drugiego to nie miałem zbytnio okazji po testować, zawsze robiłem na tym kit-owym 14-42 mm

Chciałem sobie jednak dokupić jakąś stałkę. Celem jest zrobienie jakiegoś zdjęcia portretowego (zarówno plener jak i wewnątrz). Myślałem trochę o M.ZUIKO DIGITAL 45 mm f/1.8 srebrny - opinie ma dobre, stosunek jakoś do ceny b. dobry. Klasyczna portretówka, bo to 90mm dla pełnej klatki. No, ale właśnie mam wątpliwości co do tej ogniskowej, niby pozwala już na fajne efekty - ale ciężko nią pewnie zrobić zdjęcia wewnątrz np. w domu, bo to trzeba by pewnie stać z 10 m od osoby fotografowanej jeśli byśmy chcieli całą sylwetkę.

Jakie jest Wasze zdanie, jakieś inne sugestie co do stałki ?

ryszardo - Wto 03 Gru, 2019

Moje zdanie jest takie, że faktycznie da się lepiej, niż 45/1.8, ale będzie drożej: 75/1.8 :P
I tak, uważam że jest to świetny obiektyw do zdjęć całej sylwetki (robiłem).

Także moim zdaniem branie do portretu czegokolwiek szerszego mocno mija się z celem. Szczególnie, że do objęcia całej stojącej osoby nie będzie potrzeba odległości 10 m, tylko ~połowę tego.
W skrócie: jak chcesz tanią portretówkę, to bierz 45 i nie marudź. Jak będzie Ci brakowało czegoś szerszego, to najwyżej dokupisz sobie 25/1.7

MatrixSTR - Wto 03 Gru, 2019

Najlepiej porób trochę zdjęć na ogniskowej 42mm i wtedy sam sprawdzisz czy się nada. Osobiście zawsze przed zakupem jakiejś stałki ustawiałem jej ogniskową na kicie i robiłem tak zdjęcia przez kilka dni, wtedy wiedziałem czy taka ogniskowa to jest to czego chce ;)
miodas007 - Sro 04 Gru, 2019

Dzięki za odpowiedzi.

Cytat:

Najlepiej porób trochę zdjęć na ogniskowej 42mm i wtedy sam sprawdzisz czy się nada.

Próbowałem wlaśnie stąd moje wątpliwości były .....

Cytat:

Także moim zdaniem branie do portretu czegokolwiek szerszego mocno mija się z celem

No właśnie też mam takie uczucie.
Kupiłem właśnie za 999 zł (używane najtańsze po 750 to uznałem ze bez sensu).
Najwyżej jak czasami nie będę w stanie zrobić bo będę się posiłkował kit'em (+ ew. statyw)

Pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group