forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Wady migawki elektronicznej.

GreDi_PL - Pon 16 Gru, 2019
Temat postu: Wady migawki elektronicznej.
Mam X-T20, który ma możliwość robienia zdjęć z wykorzystaniu "migawki elektronicznej".
Po przeczytaniu instrukcji i kilku opisów, nie bardzo widzę powodu, dla którego mam robić zdjęcia migawką mechaniczną.

Z zalet to
- brak eksploatacji elementów mechanicznych (sprzęt dłużej posłuży)
- dostępne krótsze czasy naświetlania (cenne przy jasnych obiektywach w słoneczny dzień)
- bezgłośna praca (ninja mode ;-) )

A jakie są wady :?:
Na początku pomyślałem, że bardziej się eksploatuje matrycę? Ale ona przecież pracuje cały czas w bezusterkowcu jak tylko aparat jest włączony.

To jakie są powody aby korzystać z mechanicznej a nie z elektronicznej migawki :?:

Dzięki.

ryszardo - Wto 17 Gru, 2019

Wady są i to bardzo poważne:

1.Rolling shutter
Sposób sczytywania linia po linii powoduje deformację obiektów poruszających się w kadrze

2. Praca w sztucznym oświetleniu
Powód jak wyżej. Możliwy skutek: kolorowe pasy na zdjęciach, gdy głównym źródłem światła są świetlówki (przykładowo).

3. Praca z lampami błyskowymi
Minimalny czas synchronizacji będzie dużo dłuższy (jeśli aparat w ogóle wyzwoli lampę).

Oczywiście rozwiązaniem wszystkich powyższych problemów jest globalna migawka elektroniczna (która byłaby dużo lepsza od mechanicznej pod każdym względem), ale tego nie ma jak na razie praktycznie żaden aparat z na rynku.

GreDi_PL - Wto 17 Gru, 2019

Czyli koleją ewolucja aparatów przyniesie nam aparaty beslusterkowe, bez migawki mechanicznej, tylko z globalną elektroniczną. Za 3 lata? Sony będzie pierwsze? :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group