forum.optyczne.pl

Lornetki - Kosmiczna cena starego Zeissa

Wiking69 - Sob 04 Sty, 2020
Temat postu: Kosmiczna cena starego Zeissa
Przed chwilą znalazłem ogłoszenie na OLX-e . Lornetka U-BOOT 7x50 1943 Zeiss ... cena 9900 zł . Prawdę mówiąc mnie zatkało :( . Dlatego mam pytanie do kolekcjonerów , a jest ich kilku na tym forum . Jaka jest rzeczywista wartość tej lornetki ? .
Maciek - Nie 05 Sty, 2020

Jest to sprzęt typowo kolekcjonerski nabywany zazwyczaj przez niemców z powodów sentymentalnych. Wartość użytkowa wątpliwa. Ceny dobrze zachowanych egzemplarzy dochodzą do 1,5 - 2 tysiaka euro - ta raczej nie jest tyle warta.
Arek - Nie 05 Sty, 2020

Lornetki wojskowe z II WŚ się cenią. Np.:
https://www.ebay.pl/itm/B...YYAAOSwL81aS5La

goornik - Nie 05 Sty, 2020

Maciek napisał/a:
Jest to sprzęt typowo kolekcjonerski nabywany zazwyczaj przez niemców z powodów sentymentalnych. Wartość użytkowa wątpliwa. Ceny dobrze zachowanych egzemplarzy dochodzą do 1,5 - 2 tysiaka euro - ta raczej nie jest tyle warta.

Tu się nie zgodzę.
W Wielkiej Brytanii jest fima optyczna (taki mały warsztat / manufaktura) która specjalizuje się w restauracji i regeneracji starej wojennej optyki, chłopaki robią wszystko - piaskowanie i emaliowanie obudowy, rozklejanie dubletów i ponowne klejenie świeżym klejem, odnowa powłok.... W ten sposób można mieć nową lornetkę sprzed 60 lat.....

Maciek - Nie 05 Sty, 2020

@goornik - tu gdzie mieszkam wciąż sporo się znajduje poniemieckich rupieci a moim zdaniem ta lornetka pochodzi z takiego właśnie źródła. Kiedy byłem mały buszowaliśmy po strychach, stodołach itp. i znajdowaliśmy sporo fantów (książki, odznaki, ordery, ciuchy, czapki, gnaty, amo itp.) Niestety większość znajdowanych przez nas lornetek była w opłakanym stanie ze względu na to, że kilkadziesiąt lat spędziły w warunkach zmiennych temperatur i wilgoci (np. schowane na kalenicy po dachem). Bakelit się kruszył, guma była kompletnie sparciała a szkła ledwie przeźroczyste. Czy można taką lornetkę doprowadzić do porządku? Pewnie tak - pytanie tylko jakim kosztem?
3mnich - Nie 05 Sty, 2020

Lornetki z okresu II Wojny Światowej mają złą energię... nie dotykałbym ich...
adaher - Nie 05 Sty, 2020

Zależy czy po Polaku, Rusku czy Niemcu...:)
NoVik - Nie 05 Sty, 2020

A ja mam. I czasem dotykam.
Optyka bez powłok, żółta, ciemna, ciasna...
Ale to ona po części rozpaliła we mnie zarzewie binoholika.
Skrywana przez nią historia, ludzi, którzy jak ja teraz, kiedyś przyglądali się przedpolu na skraju wioski ze strychowego okienka podczas zamieszania na moich ziemiach w zimę '45r. Jaką skrywają historię, jakie ludzkie osobowości, ich emocje... Choć pewnie nikt się nie obchodził z tym sprzętem tak jak my, gdyż wiadomo, lornetka służyła do obserwacji, szybkiego analizowania działań, była tylko narzędziem, to teraz po tym czasie jest niemym świadkiem owych czasów.

3mnich - bardzo lubię poezje Baczyńskiego. Wierszy Baczyńskiego w takim razie też mamy nie czytać, gdyż są 'nasączone' emocjami nie koniecznie negatywnymi, ale pochodzą z tamtych złych czasów? To ludzkie uczucia, zawarte w nich: miłość, postrzeganie świata, rozczarowania i rozgoryczenia. Dlaczego tego unikać? Dzisiaj już nikt takich wierszy nie napisze...

3mnich - Nie 05 Sty, 2020

no tak, oberwało mi się...
nie jestem za unikaniem życia i opcji jakie ono niesie, z tego przecież płynie nauka.
Staram się tylko nie dokładać świadomie "bagażu", do i tak ciężkiego plecaka... Życie to wędrowanie, im lżejszy plecak, tym przyjemniejsza podróż.
To moja prywatna opinia, i wszystko co piszę na tym forum, nie jest poradą inwestycyjną.... :cool:

Wiking69 - Nie 05 Sty, 2020

A mnie fascynują stare lornetki , stare zegary , stare meble . Jeżeli prawdą jest że przedmioty mogą gromadzić energię i emocje ludzi którzy z nich korzystali i dotykali . Można się wkopać :) . Gdybym kiedyś kupował stary dom , na pewno chciałbym wiedzieć czy ludzie którzy tam mieszkali byli szczęśliwi .
anatol1 - Nie 05 Sty, 2020

adaher napisał/a:
Zależy czy po Polaku, Rusku czy Niemcu...:)

Oczywiście po Niemcu.
Swoją drogą dlaczego piszesz "Rusek" ?
Czy w takim razie nie powinno być "po Polaczku, Rusku czy Szwabie" ?

adaher - Nie 05 Sty, 2020

Dawno, dawno temu popularne były dowcipy "o Polaku, Rusku i Niemcu":) Mam nadzieję, że żadnego Rosjanina nie obraziłem:)
NoVik - Pon 06 Sty, 2020

3mnich napisał/a:
no tak, oberwało mi się...


Za bardzo bierze Pan do siebie to co piszę :wink:
Forum służy do wymiany poglądów i dzielenia się nabytą wiedzą.
Słusznie, że ma Pan odmienne zdanie. Każde życie jest w sobie istotą postrzegania świata. A ja nie generalizuje, że nie ma Pan racji :smile:
A historia... Jaka by nie była nie można od niej uciekać. Trzeba czerpać z niej naukę, bo jak wiadomo, kołem się ona toczy...

3mnich - Pon 06 Sty, 2020

NoVik napisał/a:
3mnich napisał/a:
no tak, oberwało mi się...


Za bardzo bierze Pan do siebie to co piszę :wink:
Forum służy do wymiany poglądów i dzielenia się nabytą wiedzą.
Słusznie, że ma Pan odmienne zdanie. Każde życie jest w sobie istotą postrzegania świata. A ja nie generalizuje, że nie ma Pan racji :smile:
A historia... Jaka by nie była nie można od niej uciekać. Trzeba czerpać z niej naukę, bo jak wiadomo, kołem się ona toczy...



Przyjacielu, masz rację.
Dodam jeszcze, że "branie do siebie", nie leży w naturze mnicha....
Moje słowa często wyrażają "przekąs", a nie faktyczny stan ducha... :wink:

Chomsky - Pon 06 Sty, 2020

No dobra, a teraz czy ten Zeiss to ma kosmiczną cenę, czy nie. Tylko słowo „ kosmiczną” nie traktujcie w kategorii ducha kosmosu, muzyki gwiazd, czy bytu kosmicznego naszych UFO ziomali gapiących się na nas z Marsa przy pomocy Mars Zeiss 200 x 1000 Turbo Diesel.
Pozdr. Ch.

Wiking69 - Wto 07 Sty, 2020

Na pewno chciałbyś otrzymać jasną i klarowną odpowiedź kolego Chomsky . Takie cuda się zdarzają na forum lornetkowym . Ale najczęściej koledzy wykazują się poczuciem humoru :) . Dlatego kiedy się pytasz o aberrację chromatyczną . Po krótkiej dyskusji temat schodzi na świąteczne wypieki , dzięki temu możesz otrzymać przepis na pyszną szarlotkę :) . A gdybyś chciał się dowiedzieć jak wymarzona lornetka da sobie radę pod ostre światło , po dłuższej dyskusji dowiesz się czy piersi Emily Ratajkowski są prawdziwe :) . A spróbuj się zapytać która lornetka jest lepsza , po chwili poznasz filozofię buddyjską , historię Indian Navajo i dokładną datę końca świata :) .
Arek - Wto 07 Sty, 2020

Wiking69 napisał/a:
czy piersi Emily Ratajkowski są prawdziwe


A są?

Wiking69 - Wto 07 Sty, 2020

Myślę że piersi Emily Ratajkowski są w 100 % stworzone przez matkę naturę .
ppv - Wto 14 Sty, 2020

Wiking69 napisał/a:
Na pewno chciałbyś otrzymać jasną i klarowną odpowiedź kolego Chomsky . Takie cuda się zdarzają na forum lornetkowym . Ale najczęściej koledzy wykazują się poczuciem humoru :) . Dlatego kiedy się pytasz o aberrację chromatyczną . Po krótkiej dyskusji temat schodzi na świąteczne wypieki , dzięki temu możesz otrzymać przepis na pyszną szarlotkę :) . A gdybyś chciał się dowiedzieć jak wymarzona lornetka da sobie radę pod ostre światło , po dłuższej dyskusji dowiesz się czy piersi Emily Ratajkowski są prawdziwe :) . A spróbuj się zapytać która lornetka jest lepsza , po chwili poznasz filozofię buddyjską , historię Indian Navajo i dokładną datę końca świata :) .


jak by był taki plebiscyt na optycznych, to ten post to kandydat na post roku 2020 :)

Lech149 - Wto 14 Sty, 2020

I dzięki Optycznym wiem , kto to jest Emili Ratajkowski . :mrgreen: :twisted: :razz:
TomPL2 - Wto 14 Sty, 2020

Ja nadal nie wiem, kto to, tyle że najprawdopodobniej to "ona". Chociaż w dobie gender to kto wie, kto wie :cool:
Arek - Wto 14 Sty, 2020

Wujek Google pomoże. I koniecznie zaznacz opcję grafika ;)
Lech149 - Wto 14 Sty, 2020

Bez Wujka :grin: dalej bym nie wiedział . :grin:
TomPL2 - Sro 15 Sty, 2020

Wujek Wiking też pewnie wie :cool:
Wiking69 - Sro 15 Sty, 2020

Tomku :( to wy na Warmii nie wiecie jak wyglądają piersi Emily Ratajkowski . No ...... można nie wiedzieć kto jest aktualnym prezydentem USA , można nawet nie wiedzieć kto wywołał II Wojnę Światową . Ale piersi Emily trzeba zobaczyć :)
TomPL2 - Sro 15 Sty, 2020

Niestety, nawet po wybraniu grafiki piersi nie zobaczyłem! Emily jest a piersi nie widać, no jakieś tam fragmenty. Jakaś cenzura czy ja nie tego wujka używam co trzeba :(
A II Wojnę to wywołał Kociniak, Marian :cool:

Maciek - Sro 15 Sty, 2020

TomPL2 napisał/a:
Niestety, nawet po wybraniu grafiki piersi nie zobaczyłem! Emily jest a piersi nie widać, no jakieś tam fragmenty. Jakaś cenzura czy ja nie tego wujka używam co trzeba :(
A II Wojnę to wywołał Kociniak, Marian :cool:


Skoro wujek gugel nie daje rady to poszukaj w "świerszczykach" :oops: - IMHO sztuczne :roll:

NoVik - Czw 16 Sty, 2020

Miało być o jakimś kosmicznym Zeiss'ie a jest o...
Ale może podpowiem - https://images.app.goo.gl/CP4p7fQE57DdUKVT7
Poza tym w dobie dzisiejszego dążenia do ideału myślę, że jeśli byłyby prawdziwe to i tak zostałby 'poprawione'.
Niestety, już tak jest, że kobiety nie doceniają tego co mają, a wciąż są przekonane, że to może być jeszcze lepsze. Wystarczy spojrzeć na usta przypalone lokówką, brwi 'wymarkerowane'...
Mam 27 lat i jakoś owa współczesność do mnie nie przemawia...

NoVik - Czw 16 Sty, 2020

Dostanę pewnie bana, ale co tam :mrgreen:
Ja tylko pomagam, expecrci niech oszacują :mrgreen:
https://images.app.goo.gl/6T3t4Q22aYTtgSQ88

Chomsky - Pon 20 Sty, 2020

To ja wciskam żonie od lat, że tylko o lornetkach czytam w necie a tu ona nakryła mnie nad takimi zdjęciami. Zostałem starym satyrem.
Pozdr. Ch.

Wiking69 - Pon 20 Sty, 2020

NoVik-owi nikt jeszcze nie podziękował za strony z piersiami Emily . Nikt nie chce się przyznać że tam zagląda :) . Powiedzmy sobie szczerze , czasami jest tu strasznie nudno :( . Te cycuszki ratują nasz entuzjazm lornetkowy :) . A może zaprosimy Emily na wiosnę do Łochowa ? .W końcu już ją trochę znamy :)
TomPL2 - Pon 20 Sty, 2020

Już widzę ten baner reklamowy na pierwszej stronie optycznych: Warsztaty z Emily! :cool:
NoVik - Pon 20 Sty, 2020

Oj chopy... :mrgreen:
Wiking69 - Wto 18 Lut, 2020

To bardzo pocieszające :) ale nie tylko stare Zeissy osiągają wysokie ceny . Na OLX jest wystawiony wojskowy PZO z roku 1932 za 5200 zł . Wniosek jest jeden ... starych lornetek nie wyrzucamy :)
Wiking69 - Wto 18 Lut, 2020

Ale dzisiaj ruch na forum lornetkowym . Jak na autostradzie w zamieć śnieżną :) .
Wiking69 - Wto 18 Lut, 2020

No cóż , wszystko się kiedyś kończy :( . Dinozaurów już nie ma , widocznie pasjonaci lornetek to też ginący gatunek :) .
adaher - Wto 18 Lut, 2020

Spokojnie, spokojnie, jest nas wielu, tylko może większość czyta a nie pisze... :mrgreen:
anatol1 - Wto 18 Lut, 2020

Wiking69 napisał/a:
No cóż , wszystko się kiedyś kończy :( . Dinozaurów już nie ma , widocznie pasjonaci lornetek to też ginący gatunek :) .


Biedne dinozaury wybyli nasi przodkowie kamieniami, dobrze że w binomaniaków na razie nie rzucają.

jerzy z - Wto 18 Lut, 2020

adaher masz całkowitą rację. Jestem z tych wielu czytających. Pozdrawiam !
Wiking69 - Sro 19 Lut, 2020

Musimy trochę życia wprowadzić na forum lornetkowe . Czasami można zasnąć z nudów :( , to nie sanatorium . Jeszcze trochę i w Łochowie przywita nas baner reklamowy ............... Spotkanie Klubu Seniora . Witamy emerytów i rencistów z forum lornetkowego :)
TomPL2 - Sro 19 Lut, 2020

Warsztaty z Emily obudziłyby wszystkich emerytów a nawet rencistów :cool:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group