forum.optyczne.pl

Cyfrowe kompakty - Wp³yw przes³ony na jako¶æ zdjêcia oraz inne paramet - pomocy

rafal1987 - Sro 12 Lut, 2020
Temat postu: Wp³yw przes³ony na jako¶æ zdjêcia oraz inne paramet - pomocy
Witam.
Jako, ¿e jestem pocz±tkuj±cym w kwestii manualnych ustawieñ aparatu potrzebuje pomocy w kwesti doboru parametrów do robienia zdjêæ krajobrazów np chmur na niebie.
1. Czy przes³ona F8 ma wp³yw na powstawanie szumów czy artefaktów. Na ostro¶æ na pewno ma wp³yw bo im mocniej zamkniêta przes³ona tym ostrzejsze zdjêcie na ca³ym kadrze.
A im szerzej otwarta tym zdjecie na krawêdziach sie bardziej rozmywa.
Ale jak to ma wp³yw na szumy, ziarno i artefakty.
Czy lepsze jako¶ciowo zdjecia uzyskam na F2.8 czy F8, czy to nie ma wp³ywu na te wady na zdjêciu?
Bo wydaje mi siê osobi¶cie, ¿e lepsze zdjêcie wyjdzie przy F2.8 i przy krótszym czasie otwarcia migawki, gdy¿ wpadnie wiêcej ¶wiat³a i mimo ¿e zdjêcie bêdzie na krawêdziach rozmyte to ziarno i artefakty sie zmniejsz±. Czy sie mylê?
2. Jak najlepiej ustawic warto¶ci w aparacie maj±c do wyboru
Kontrast od -5 do +5( czy ma to wp³yw na ziarno czy ostro¶æ)
Ostro¶æ od -5 do + 5
Odszumianie - 5 do + 5
Nasycenie - 5 do + 5 ( czy ma to wp³yw na ostro¶æ czy ziarno)
Domy¶lne warto¶ci s± na zero ustawione.
Ale zdjêcia sa blade i trzeba je potem dodatkowo obrabiaæ
Ja zwiekszam kontrast do + 4 i nasycenie do + 4 a resztê parametrów ustawiam na zero.
Bo przy zwiekszonej ostro¶ci sztuczne wyostrzanie przez aparat powoduje straszne ziarno i artefakty.
Za to przy odszumianiu na - 5 zdjêcia sa zbyt rozmyte.
Nie wiem jakie s± optymalne parametry ¿eby zdjecie mia³o dobry kontrast i ¿ywe kolory.
Proszê o pomoc.
Mój aparat to Lumix FZ82, wiem ¿e jako¶æ zdjêæ jest s³aba robi±c tym aparatem zdjêcia, ale chce choæ spróbowaæ poprawic ta jako¶æ ustawiaj±c manualnie parametry aparatu.
Bardzo proszê o pomoc.
Dziêkujê i pozdrawiam.

Arek - Sro 12 Lut, 2020

1. W kompaktach f/8 to bardzo du¿o i jako¶æ obrazu mo¿e zjadaæ dyfrakcja. Tak wiêc na mniejszych warto¶ciach obraz mo¿e byæ ostrzejszy. Mocne przymykanie przys³ony ma wp³yw na lepsz± widoczno¶c brudów na matrycy ale nie na szum i ziarno.

2. Kompakty wyostrzaj± mocno zdjêcia, wiêc mo¿na zmniejszyæ parametr Ostro¶æ. Pozosta³e rzeczy to kwestia gustu, musisz ustawiæ pod siebie.

rafal1987 - Sro 12 Lut, 2020

Tylko pisz± ¿e im przes³ona bardziej domknieta tym obraz jest ostrzejszy. To ja ju¿ teraz nic z tego nie wiem.
A na jaka warto¶æ ustawiæ ta warto¶æ ostrosci?
-5 czy 0 czy np -3
Bo ja my¶la³em sobie ustawiæ tak:
Red szumu na : - 5 (wtedy ostro¶æ powinna byæ teoretycznie wiêksza)
Ostro¶æ na : -2 ¿eby nie by³o za du¿o sztucznego wyostrzenia i tym samym utraty jako¶ci zdjecia.
Kontrast : +4
Nasycenie: + 4

Wtedy powinienem uzyskaæ ¿ywe i dynamiczne barwy.
I red wyszumiania nie wp³ynie a¿ tak na zamazanie zdjêcia.
Tylko czy przy minus 5 na red szumu to mi spowoduje zbyt duzego ziarna na zdjeciu?

Arek - Sro 12 Lut, 2020

rafal1987 napisa³/a:
Tylko pisz± ¿e im przes³ona bardziej domknieta tym obraz jest ostrzejszy. To ja ju¿ teraz nic z tego nie wiem.


Zobacz na wykresy w naszych testach obiektywów. Do pewnego momentu przymykanie pomaga, bo ograniczane s± wady optyki i rozdzielczo¶æ siê polepsza, ale potem do g³osu dochodzi dyfrakcja i z dalszym przymykaniem jako¶æ obrazu siê pogarsza. W kompaktach o ma³ych matrycach f/8 to bardzo du¿o i lepiej tak mocno nie przymykaæ.

Z redukcj± szumu na -5 i ostro¶ci± na -2 bardzo dobry pomys³. Z tym ¿y³owaniem konstrastu i nasycenia bym jednak nie przesadza³, bo mo¿esz uzyskaæ zdjêcia zbyt cukierkowe. Ale potestuj i sprawd¼ sam.

rafal1987 - Sro 12 Lut, 2020

Ok dziêkujê, to w takim razie na ile maksymalnie przymkn±æ przeslone bo przy ogniskowej 1200 mm nie mam innej niz f8 ale przy ogniskowej 20 mm mam mo¿liwo¶æ ustawiæ przeslone od f2.8 do f8
Czy np 3-6 bedzie ok?

Jar - Sro 12 Lut, 2020

rafa³1987, to zale¿y.
Tak jak Ci Arek napisa³, maksymalna ostro¶æ obrazu dawanego przez obiektyw bêdzie gdzie¶ przy ¶rednich warto¶ciach przes³ony. Zale¿nie od modelu aparatu (konstrukcji jego obiektywu) i jego ogniskowej. Dla uproszczenia mo¿esz przyj±æ, ¿e w gdzie¶ w okolicach F/4.0-5.6 w wiêkszo¶ci przypadków. ALE na tym nie koniec. Przys³ona reguluje tzw. g³êbiê ostro¶ci. W kompaktach z ma³ymi matrycami akurat jest ona z natury do¶æ du¿a, niemniej przy pewnych typach zdjêæ da siê zauwa¿yæ, ¿e ze wzglêdu na ró¿n± odleg³o¶æ nie wszystkie obiekty w kadrze s± ostre. Chc±c os³abiæ ten efekt musisz przymkn±æ przys³onê, np. ¿eby przy zdjêciu krajobrazowym pierwszy plan i t³o by³y ostre. Z kolei aby go wzmocniæ (zdjêcia portretowe z rozmyciem t³a) przys³onê trzeba otworzyæ. W tê ostatni± stronê mo¿liwo¶ci kompaktów s± zazwyczaj do¶æ mizerne. Trudno nimi zrobiæ zdjêcie z mocno rozmytym t³em, trzeba kombinowaæ (np. przedmiot b. blisko, a t³o b. daleko).
Osobna sprawa to ilo¶æ ¶wiat³a,która dociera do sensora. Jak pewnie wiesz, przymkniêcie przys³ony j± zmniejsza. Aparat, by zachowaæ ekspozycjê (czyli odpowiednio na¶wietliæ zdjêcie przy danym o¶wietleniu sceny) potrzebuje wówczas d³u¿szego czasu otwarcia migawki (jak za d³ugi - ryzyko poruszenia zdjêcia) albo podbicia czu³o¶ci sensora (podawanej jako warto¶æ ISO). To ostatnie polega fizycznie na silniejszym wzmocnieniu sygna³u dawanego przez matrycê, co skutkuje wy¿szym poziomem szumów na zdjêciu.
Wracaj±c do Twojego przyk³±du z chmurami: Je¶li maj± byæ "go³e" chmury na niebie, to nie musisz siê przejmowaæ g³ebi± ostro¶ci, podobnie je¶li maj± byæ w kadrze razem z jakim¶ krajobrazem blisko horyzontu czy 100+ m od Ciebie. Dla obiektywu to jeden grzyb (ale np. drzewo stoj±ce 5-10m od Ciebie ju¿ nie). Zostaje kwestia ¶wiat³a. Chmury i niebo w pogodny dzieñ to bardzo jasne obiekty. Ruch niskich ob³oków jest zauwa¿alny. Najlepiej daæ niskie ISO (100). To zagwarantuje niskie szumy. ¦wiat³a bêdzie w bród, wiêc czas migawki i tak bêdzie krótki. Mo¿e siê tak zdarzyæ, ¿e bêdzie krótszy, ni¿ aparat potrafi obs³u¿yæ. Wtedy Ty lub sam aparat musi przymkn±æ przys³onê, bez wzglêdu na okoliczno¶ci, bo inaczej nie uniknie siê prze¶wietlenia zdjêcia.
Ogólnie, poczytaj jaki¶ poradnik ABC podstaw fotografii. Potem sam próbuj w praktyce aparatem wy³apaæ tam opisane zale¿no¶ci i ju¿ bêdziesz wiedzia³, co siê dzieje i od czego to zale¿y podczas robienia konkretnego ujêcia. Spróbuj np. robiæ zdjêcia w trybie A (priorytet przys³ony). Polecam te¿ zabawy z funkcj± korekty ekspozycji +/- EV
Pozdrawiam
-J.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group