forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - HDR z aparatu

Smart42 - Wto 31 Mar, 2020
Temat postu: HDR z aparatu
Witam,
ostatnio fotografuję Pentaxem KP. Wykonałem kilka zdjęć w programie HDR aparatowym, głównie były to HDR 3 lub HDR adv.
Zdjęcia otwieram i edytuję zwykle w Adobe Bridge lub w Lightroomie.
Zauważyłem jednak, że oba te programy nie wywołują prawidłowo zdjęć HDR, tzn nie widać efektów HDR a tylko "normalne" zdjęcia, jedną z trzech klatek. Podobnie jest z RAWTherapee i SilkyPix.
Zdjęcia HDR otwierają się prawidłowo tylko w windowsowskim programie "zdjęcia" , ale tam kiepsko z edycją.
W jakim programie najlepiej zatem otwierać tego typu zdjęcia aby mieć możliwość dalszej edycji??? A może ja robię coś nie tak z otwieraniem aparatowych HDRów?
Pomoże ktoś?
Błagam!!!
Dziękuję i pozdrawiam.

Arek - Sro 01 Kwi, 2020

Ale wynikowe zdjęcie z aparatu jest jedno czy kilka? Bo nie rozumiem...
Smart42 - Sro 01 Kwi, 2020

Arek napisał/a:
Ale wynikowe zdjęcie z aparatu jest jedno czy kilka? Bo nie rozumiem...


Gwoli wyjąnienia:
1. robię HDR aparatem. 3 kolejne zdjęcia, aparat scala, na wyświetlaczu wyświetla się piękne zdjęcie jak w HDR.

2. Otwieram plik zdjęciowy w programie windowsowskim "zdjęcia" - pure HDR :)

3. Otwieram w BridgePS lub w LR i tutaj zdjęcia jakby była tylko 1 klatka bez widocznego efektu HDR. (w tych programach wielkość pliku otworzonego, jak w HDR wejściowym.

4. Otwieram w RAWtherapee (jak mi doradzono) a tam obraz jak w p.2, czyli zero HDR, natomiast informacja, że to tylko (?) 3. klatka i ok. 1/3 wielkości pliku wyjściowego.

Chciałbym, aby wywołane zdjęcie wyglądało jak HDR i dało się edytować!
Jak to zrobić, w jakim programie???
Niestety w windowsowskim programie "zdjęcia" edycji praktycznie nie ma :(

Arek - Sro 01 Kwi, 2020

Ale na karcie masz jedno zdjęcie czy trzy?
Smart42 - Sro 01 Kwi, 2020

Arek napisał/a:
Ale na karcie masz jedno zdjęcie czy trzy?


Jedno

Arek - Sro 01 Kwi, 2020

To bardzo dziwne, powinno być HDR-em gotowym do dalszej obróbki przez inne programy. Spróbuj może darmowego GIMP-a.
Smart42 - Sro 01 Kwi, 2020

Arek napisał/a:
To bardzo dziwne, powinno być HDR-em gotowym do dalszej obróbki przez inne programy. Spróbuj może darmowego GIMP-a.


Też tak sądziłem.
Gimpa akurat mam na innym komputerze, więc spróbuję.
Dzięki wielkie :)

Andrzej.M. - Wto 19 Maj, 2020

Smart42 napisał/a:
W jakim programie najlepiej zatem otwierać tego typu zdjęcia aby mieć możliwość dalszej edycji???

Oczywiście programem PDCU który masz na płycie z aparatem. LR i większość innych programów widdzą tylko pierwsze zdjęcie RAW (czy z HDR czy Pixel Shift) więc efektu złożenia nie zobaczą. Tylko dedykowany program widzi wszystkie warstwy. To oczywiście w sytuacji gdy mamy RAW , jak jest JPG - to kazdy program go widzi...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group