forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - jakie lustrzanki z mocnym filtrem aa

maksiu10000 - Pią 17 Kwi, 2020
Temat postu: jakie lustrzanki z mocnym filtrem aa
ciekawi jakie są najnowsze lustrzanki z mocnym filtrem antyaliasingowym. Nie wiem jak samemu szukać, bo na optyczne pl pod większością aparatów nie ma takiej informacji.
Arek - Pią 17 Kwi, 2020

W każdym naszym teście aparatu, w rozdziale Rozdzielczość jest dokładna informacja o mocy i typie zastosowanego filtra AA (poparta oczywiście pomiarami).
maksiu10000 - Pią 17 Kwi, 2020

a faktycznie, nie zauważyłem, sory. :)
maksiu10000 - Pią 17 Kwi, 2020

a są tam wszystkie aparaty czy tylko te istotniejsze?
Arek - Pią 17 Kwi, 2020

Powiedzmy, że 90% lustrzanek i bezlusterkowców jest przetestowane. Może nawet więcej. Rzadko coś omijamy, ale się zdarza.
maksiu10000 - Wto 21 Kwi, 2020

poddaje się. szukanie w ten sposób trwa wieki. może pamiętasz jaki kol wiek model z mocnym aa? w stosunku do rozdzielczości. około aps-c.
maksiu10000 - Czw 30 Kwi, 2020

nikt nie kojarzy ani jednego modelu?
Negatyw - Sro 13 Maj, 2020

Będę strzelał: Canon EOS 4000D. Sprawdzić musisz sam.
maksiu10000 - Nie 17 Maj, 2020

dzieki. 35% w poziomie i 7,5% w pionie. nie rozumiem idei.
Negatyw - Nie 17 Maj, 2020

Generalnie w matrycach wysokorozdzielczych o małych pikselach stosowanie filtru AA jest nieuzasadnione, ponieważ prawdopodobieństwo mory jest niewielkie a filtr AA zmniejsza rozdzielczość widzianą jako rejestrację szczegółów (a nie jako ilość pikseli). Dlatego najnowsze lustrzanki nie mają filtrów AA lub mają te filtry bardzo osłabione. Na pewno trzeba szukać wśród lustrzanek Canona i matryc z dużym pikselem. W kategorii APS-C to będzie wspomniany Canon 4000D (18 Mpx) a w kategorii matryc pełnoklatkowych Canon 6D II (26 Mpx). Inne firmy to w najnowszych lustrzankach nie stosują w ogóle filtrów AA.
Negatyw - Pon 18 Maj, 2020

maksiu10000 napisał/a:
... 35% w poziomie i 7,5% w pionie. nie rozumiem idei.

Najlepiej by to wyjaśnił Arek. Ja to tak interpretuję, że typowy filtr AA będzie miał parametr 100% w poziomie i 100% w pionie. A 35% w poziomie i 7,5% w pionie filtr niesymetrycznie osłabiony - bardziej rozmywa obraz w poziomie niż w pionie. Bo niestety filtry AA powodują rozmycie obrazu. Np. Pentax K1 nie ma filtra AA w ogóle, ale ma opcję symulacji filtra AA mikro ruchami matrycy. Nie wiem na ile jest to skuteczne.

Andrzej.M. - Wto 19 Maj, 2020

A ja się zastanawiam po co komu aparat z mocnym filtrem AA?
maksiu10000 - Sro 20 Maj, 2020

niepotrzebny mi. Tak tylko chcę pooglądać zdjęcia, by mieć jakiś pogląd.
Negatyw - Sro 20 Maj, 2020
Temat postu: Re: jakie lustrzanki z mocnym filtrem aa
Więc po co zadajesz zupełnie inne pytanie:
maksiu10000 napisał/a:
ciekawi jakie są najnowsze lustrzanki z mocnym filtrem antyaliasingowym...

Po pierwsze dlaczego mają być najnowsze? Po drugie oglądając zdjęcia z różnych aparatów, gdzie siedzą zupełnie różne matryce niczego nie zobaczysz. Może coś zobaczysz gdy porównasz zdjęcia z dwóch identycznych aparatów z tym samym obiektywem, z tą samą matrycą, jedna matryca z filtrem, druga bez filtra. Takimi aparatami są Pentax K-5II i K-5IIs.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group