forum.optyczne.pl

Serwis sprzętu i usterki - Sony a58 ekran problem

Bartek1523 - Sob 16 Maj, 2020
Temat postu: Sony a58 ekran problem
Dzień dobry, zakupiłem ostatnio używany aparat Sony a58 i zacząłem go sprawdzać, natknąłem się na coś takiego.
Generalnie ekran wyświetlając menu, działa 100% i nie ma raczej żadnych problemów, wyświetlając zrobione zdjęcia i instrukcje co do trybów, wszystko to działa.
Ale moją uwagę przykuł ekran podczas robienia zdjęć, w dobrym świetle ładnie wszystko widać, ale czym gorsze jest światło, tym mniej czytelny jest podgląd na ekranie i wizjerze.

Wygląda to mniej więcej tak:
https://imgur.com/a/O6zF5O6

1 zdjęcie: Podgląd na ekranie lcd przed wykonaniem zdjęcia
2 zdjęcie: Samo zdjęcie po wykonaniu

Nie rozumiem czego to jest wina i to raczej nie jest normalne?

RobertO - Sob 16 Maj, 2020

Bartek1523, jak jest ciemno, to obraz na erkanie w trybie podgladu jest zawsze bardziej zaszumiony. Oprogramowanie musi bowiem wzmocnic slaby sygnal aby wyswietlic podglad, ktory jest odswiezany kilkadziesiat razy na sekunde. Przy takim odzwiezaniu na ekranie niejako widzisz film skladajacy sie z kilkudziesieciu zdjec wyswietlanych w ciagu kazdej sekundy. Kazda z tych klatek musi byc sczytana z matrycy przy czasie naswietlania rzedu 1/30 - 1/60 sekundy. W ciemnosci nie ma wiec szans na zebranie w tym czasie wystarczajacej ilosci swiatla. Wymaga to sporego wzmocnienia sygnalu generowanego przez matryce, a wzmacniajac sygnal jednoczesnie wzmacniany jest szum. I czasem w duzej ciemnosci nawet przy sporym wzmocnieniu na ekranie nic nie widac poza szumem.

Robiac zdjecie swiatlo nie musi byc zbierane przez 1/30 czy 1/60 sekundy lecz naswietlanie moze trwac znacznie dluzej. W twoim wypadku naswietlanie zdjecia trwalo 0.4 sekundy, a wiec fotografia jest juz lepiej doswietlona i nie wymagalo to az takiego wzmocnienia sygnalu poprzez podbicie czulosci. Dlatego nie ma na nim az tyle szumu co na podgladzie.

Gdy dookola jest duzo swiatla, to do prawidlowego naswietlenia zdjec wystarczaja czasy rzedzu 1/30 sekundy i krotsze, zatem aparat nie ma wowczas problemu z wyswietleniem podgladu

Jest to wiec prawidlowy objaw.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group